Remiantis plintančia informacija, išeitų, kad vakcinacija nepadeda kovoti su epidemija, o priešingai – palengvina delta atmainos plitimą, nes didesnį viruso kiekį turintys paskiepyti užsikrėtusieji virusą paskleis tik dar plačiau. Tačiau teiginys klaidingas, tad ir juo paremtos prielaidos – netiesa.
„Tai atgrasus manipuliavimas duomenimis – arba dėl neišmanymo, arba tyčinis“, – feisbuke rašė specialistas.
Jis paaiškino, kad melagieną įkvėpė Vietname atliktas Infekcinių ligų centro darbuotojų užsikrėtimas delta atmaina, praėjus 7-8 sav. po „AstraZeneca“ vakcinos antrosios dozės įskiepijimo.
M. Strioga išskyrė 3 šio tyrimo aspektus:
1. Tirtos delta atmainos sukeltos, taip vadinamos breakthrough infekcijos, t.y. pasireiškiančios, nepaisant organizme jau esančio specifinio imuninio atsako, kurį virusas sugeba „pralaužti“;
2. Buvo lyginami delta atmainos breakthrough infekcijų ir originaliosios viruso padermės/jo ankstyvųjų atmainų (plitusių ankstyvuoju pandemijos periodu 2020 m. kovo ir balandžio mėn.) sukeltų pirminių infekcijų virusologiniai ypatumai. Pastarąjį sakinį onkoimunologas siūlo perskaityti itin įdėmiai.
3. Taip pat buvo tiriami delta atmainos sukeltų breakthrough infekcijų imunologiniai, epidemiologiniai aspektai.
Kokie tyrimo rezultatai? Viruso dalelių kiekis viršutiniuose kvėpavimo takuose buvo 251 kartą didesnis, esant delta atmainos breakthrough infekcijoms, lyginant su senųjų viruso padermių sukeltomis pirminėmis infekcijomis.
„Matote esmę? Viruso kiekis buvo tiriamas visai ne tarp delta atmaina užsikrėtusių vakcinuotų ir nevakcinuotų asmenų! Taip, tai kiek painoka, bet tokie subtilumai yra puiki terpė manipuliacijoms. Pasistenkite įsigilinti ir „atmušti akį“, kad ir kitais atvejais gebėtumėte pastebėti esmę!“, – patarė M.Strioga.
Kaip pabrėžė onkoimunologas, nustatytas viruso kiekio skirtumas buvo būdingas tik esant simptominėms infekcijoms, tuo tarpu viruso kiekis nesiskyrė tarp besimptomių delta atmainos breakthrough infekcijų ir senųjų viruso padermių sukeltų besimptomių pirminių infekcijų.
Anot M.Striogos, aptariamas tyrimas tik dar kartą patvirtino vakcinų nuo COVID-19 naudą.
„Nei vienam šiame tyrime dalyvavusiam pilnai vakcinuotam asmeniui, kuriam nustatyta delta atmainos sukelta breakthrough infekcija, nepasireiškė sunki ligos eiga ir nebuvo mirties atvejų (vienam asmeniui 3 dienas buvo reikalinga oksigenoterapija, tiekiant deguonį per nosies kaniules)“, – feisbuke rašė specialistas.