„Jau kelintą savaitę COVID-19 pacientų skaičiai iš lėto auga. Šiai dienai du trečdaliai Santaros klinikų COVID-19 lovų yra užimtos“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“ sakė Santaros klinikų generalinis direktorius profesorius Feliksas Jankevičius.
Pasak jo, eksponentinis pacientų augimas yra grėsmingas ir greičiausiai reiškia, kad rugsėjo viduryje ligonių skaičius bus ženkliai didesnis. „Mes rizikuojame susidurti su panašia situacija, kurią turėjome praėjusių metų rudenį“, – perspėjo profesorius.
Tiesa, jis paminėjo ir guodžiantį faktą. Reanimacijos skyriuje gydomų sunkių pacientų skaičius nėra toks aukštas. Tačiau F.Jankevičius, neatmetė galimybės , kad ši situacija bet kuriuo metu gali pasikeisti į blogą.
Profesorius pabrėžė, kad geriausiai nuo COVID-19 ligos apsaugo vakcinacija ir asmens apsaugos priemonių naudojimas. Jis priminė, kad 95 proc. Santaros klinikų personalo yra pasiskiepiję, o tai veikia vilties, kad pandemijos paūmėjimą gydymo įstaiga pasitiks pasiruošusi.
„Galime tikėtis, kad medikai nesirgs ir nepasitrauks iš priekinių kovos gretų“, – vylėsi F.Jankevičius.
Skiepytis jis paskatino ir gyventojus, nes 100 proc. visų Santaros klinikų COVID-19 skyrių pasiekiančių ligonių yra nepasiskiepiję. „Nežinau, kaip dar reikšmingiau galimma pasakyti, kokia yra skiepų nauda“, – pridūrė profesorius.
Ar pavyks pasirūpinti sergančiais kitomis ligomis?
F.Jankevičius pripažino, kad augantis COVID-19 pacientų skaičius sukuria pavojų, jog kova su pandemija „suvalgys“ dalį dėmesio reikalingo kitų ligų gydymui.
„Reikia suprasti, kad specialistų skaičius yra ribotas ir tais atvejais, kai pandemija pasiekia piką, didžioji dalis metama į kovą su koronavirusu ir tuomet neužtenka rankų teikti pagalbą kitiems pacientams“, – paaiškino Santaros klinikų vadovas.
Jis pridūrė, kad siekiant išvengti tokių problemų, gydymo įstaiga iš anksto ruošiasi blogiausiam scenarijui. Tam yra numatytas planas, kaip kuo optimaliau būtų įgyvendintas įvairių sričių medikų perkėlimas į COVID-19 skyrius taip, kad kitų skyrių darbas nukentėtų kuo mažiau.
„Tas pamokas, kurias išmokome pernai, mes tikrai pritaikysime, jei epidemiologinė situacija pabogės. Yra keletas manevrų, kuriuos esame pasiruošę padaryti, kad užtektų rankų, užtektų žmonių ir paslaugų kitiems pacientams riboti netektų. Tačiau tokia rizika išlieka“, – sakė F.Jankevičius.
Jau vakcinuoja trečiąja vakcinos doze
Dar praėjusią savaitę Santaros klinikose imunosupresuoti žmonės su nusilpusiu imunitetu buvo pradėti skiepyti trečiąja vakcinos nuo koronaviruso doze.
„Santaros klinikų atliktas tyrimas identifikavo pacientus, kurie turi labai silplną imuninį atsaką į vakcinavimą. Jų antikūnių titras sumažėjas labai greitai. Tai pacientai, sergantys kraujo ligomis, kraujo vėžiu, žmonės po organų transplantacijos, kurie gauna imuninės sistemos supresiją. Šitie pacientai turėjo būti paskiepyti trečia doze tam, kad būtų galima apsaugoti juos nuo koronaviruso“, – paaiškino F.Jankevičius.
Anot jo, jokių ypatingų reakcijų į trečią skiepo dozę pastebėta nebuvo. Daliai pacientų pasireiškė šaltkrėtis, bet profesoriaus pabrėžė, kad pasireiškė tik įprastos trumpalaikės imuninio atsako sukeltos reakcijos.
F.Jankevičius pabrėžė, kad nepaskiepijus šių žmonių būtų grėsęs koronaviruso protrūkis tarp imuniteto neturinčių pacientų. Pasak jo, ligoniai suprato, kokį pavojų jų gyvybei kelia COVID-19 liga, todėl visi sutiko skiepytis trečiąja vakcinos doze.
„Koronaviruso infekcija šitiems žmonėms galėtų turėti fatalines pasekmes. Tai paaiškinus, noriai ir greitai visas šitų pacientų kontingentas sutiko su trečios dozės vakcinavimu. Tai yra padaryta“, – sakė Santaros klinikų vadovas.
Privalomas skiepas medikams
Viešojoje erdvėje jau diskutuota dėl privalomo medikų skiepijimo. F.Jankevičius tikino pritariąs tokiai idėjai, nes aukšto lygio imunizacija galėtų padėti apsisaugoti nuo viruso protrūkių ateityje.
„Tai (privalomas skiepijimas – aut. pastaba) greičiausiai turėtų būti padaryta medikų tarpe. Kadangi nuo jų situacijos priklauso ir pacientų būklė. Aš pritarčiau ir siūlyčiau pasekti kitų šalių pavyzdžiu – paskelbti privalomą medikų vakcinaciją“, – dėstė profesorius.
Jis pridūrė, kad tais atvejais, kai pasiskiepyti medikui neleidžia jo medicinės būklė, turėtų būti taikomos išimtys.
Jis papasakojo, kad atlikto tyrimo metu stebėta, kaip po skiepų kinta medikų antikūnų titras. Pastebėta, kad vieniems jis sumažėja greičiau nei kitiems. Medikus su žemu antikūnų titru F.Jankevičius ir siūlytų skiepyti trečiąja vakcinos doze.