Birželį – 736 pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID-19

2021 m. liepos 12 d. 13:10
Dar papildyta
Per 6 vakcinacijos mėnesius VVKT sulaukė 4301 pranešimo apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT).
Daugiau nuotraukų (14)
„Pastebime, kad nepageidaujamų reakcijų skaičius mažėja. Tai yra natūralu, nes mažėja ir vakcinacijos tempai“, – pirmadienį surengtos spaudos konferencijos metu sakė VVKT viršininkas Gytis Andrulionis.
Birželio mėnesį fiksuoti 2 pranešimai apie miokardito atvejus, pridūrė jis. Viršininkas priminė, kad širdies raumens uždegimas, kaip galimas šalutinis poveikis, įtrauktas ir į „Moderna“ bei „Pfizer“ informacinius lapelius
„Praėjusį mėnesį gauti pranešimai ir apie nepilnamečių nepageidaujamas reakcijas. Kai kurios iš jų buvo sunkios“, – sakė G.Andrulionis.
Per pirmąjį vakcinacijos pusmetį (nuo 2020 m. gruodžio 27 dienos iki 2021 m. birželio 30 dienos) VVKT sulaukė 4 301 pranešimo apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) į vakcinas nuo COVID-19. ĮNR pranešimai sudaro 0,21 procento nuo bendro vakcinacijų skaičiaus (sunaudotas vakcinos dozių skaičius nuo vakcinacijos pradžios iki birželio 30 dienos siekė – 2 078 955 dozes).
Ypatingai sunkios, bet retos reakcijos
Tarp pastarąjį mėnesį fiksuotų sunkių retų nepageidaujamų reakcijų buvo fiksuotas ir akių pažeidimas – uveitas, iridociklitas. Šios uždegiminės akių ligos atvejis sietas su vakcinacija „Comirnaty“ vakcina.
Vienam pacientui buvo nustatytas medikamentinis toksinis kepenų pažeidimas. „Paūmėjo kepenų pažaida. Tai buvo jaunas pacientas – 32 metų. Jam po vakcinacijos „AstraZeneca“ vakcina reikšmingai paūmėjo kepenų liga“, – pasakojo VVKT specialistė Rugilė Pilvinienė.
Fiksuotas vienas atvejis, kai gydytojas pranešė apie „Comirnaty“ vakcina paskiepytam pacientui pasireiškusį Evanso sindromą. Tai – retas autoimuninis sutrikimas, kuris pasireiškia tromocitų kiekio kraujyje sumažėjimu ir hemolizine mažakraujyste.
„Šiam žmogui buvo nustatyta plaučių pažaida“, – tvirtino R.Pilvinienė. Ji pridūrė, kad pastaruosius du poveikius jai anksčiau nėra tekę girdėti.
Nepatvirtintas mirties atvejis
Pranešta ir apie vieną mirtį po skiepijimo „Comirnaty“ vakcina. Tiesa, mirusioji garbaus amžiaus moteris, R.Pilvinienės tikinimu, paskiepyta buvo dar kovą, o mirė balandį, bet pranešimas registruotas tik birželį.
„Matyt, artimieji tik praėjus tam tikram laikui susiruošė pranešti. Šis pacientas yra 91-erių žmogus, miręs Vilniuje, gydymo įstaigoje. Kaip pranešė artimieji, jam buvo diagnozuota pneumonija – plaučių uždegimas. Jam buvo ir kraujospūdio svyravimų, širdies ritmo sutrikimų.
Na, ir artimiesiems atrodo, kad būklės pablogėjimas buvo susijęs su vakcinacija. Deja, mes šio atvejo nei patvirtinti, nei paneigti negalime“, – patikino specialistė.
Ji priminė, kad ir Norvegijoje vakcinacijos pradžioje fiksuoti pranešimai apie itin garbaus amžiaus žmonių mirtis po vakcinacijos. Tuomet tiesioginis ryšys tarp vakcinacijos ir senjorų mirčių nustatytas nebuvo.
Septyni pranešimai apie paauglius
Pradėjus skiepyti paauglius, gauti septyni pranešimai apie nepilnamečių patirtas nepageidaujamas reakcijas, viena – sunki: apie karščiavimo metu apalpusį septyniolikmetį.
„Po to būklė atsistatė ir pranešimo metu jaunuolis jautėsi normaliai“, – sakė VVKT specialistė.
Anot jos, apskritai imant paauglių patiriamos reakcijos smarkiai nesiskiria nuo tų, kurias patiria suaugusieji.
Pranešta apie du paauglius, per klaidą paskiepytus „Moderna“ vakcina – šiuo metu nepilnamečius skiepyti galima tik „Pfizer“ vakcina. Šiems vaikams jokie neigiami poveikiai nepasireiškė.
Taip pat pranešta apie trejų metų vaiką, kuris buvo žindomas ir, paskiepijus motiną, jam pasireiškė bėrimas.
„Mama susiejo tai su vakcina, tačiau nei patvirtinti, nei paneigti to neįmanoma“, – sakė R. Pilvinienė.
Pagrindiniai nuo COVID-19 ligos paskiepytų žmonių pranešimai, kurių sulaukė VVKT, kaip ir ankstesniais mėnesiais, labai panašūs: skausmas, patinimas ir paraudimas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas ir karščiavimas.
„AstraZeneca“ vakcina išsiskyrė tuo, jog dažniau pranešta apie išbėrimo atvejus, tačiau bendrai pranešimų apie šios vakcinos nepageidaujamas reakcijas sumažėjo.
Dažniausiai šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų.
Po kurių vakcinų skundžiamasi dažniausiai?
Šiuo metu skiepijama keturiomis Lietuvos rinkoje esančiomis vakcinomis.
VVKT šeštąjį vakcinacijos mėnesį gavo 736 pranešimus apie Lietuvoje pasireiškusias ĮNR, susijusias su vakcinų nuo COVID-19 ligos vartojimu. Po vakcinos „Comirnaty“ vartojimo buvo gauti 395 pranešimai apie ĮNR, po vakcinos „Spikevax“ (buvusi vakcina „COVID-19 Vaccine Moderna“) vartojimo buvo gauta 100 pranešimų apie ĮNR, po vakcinos „Vaxzevria“ gauti 169 pranešimai apie ĮNR, o po vakcinos „COVID-19 Vaccine Janssen“ – 69 pranešimai apie ĮNR. 3 pranešimuose apie ĮNR vakcinos pavadinimas nebuvo nurodytas.
699 pranešimai yra klasifikuojami kaip lengvi ar vidutinio sunkumo, 37 – kaip sunkūs. Moterys, kaip ir ankstesniais vakcinacijos mėnesiais, pateikė daugiau pranešimų apie ĮNR nei vyrai – atitinkamai 489 ir 240 pranešimų. ĮNR pranešimus pateikusių asmenų amžiaus ribos – 12-95 metai. Iš sveikatos priežiūros specialistų gautų pranešimų skaičius siekia 40, iš pacientų – 566, tuo tarpu 130 pranešimai gauti iš „Eudravigilance“ duomenų bazės.
Pagrindiniai nuo COVID-19 ligos paskiepytų žmonių pranešimai apie ĮNR, kurių sulaukė VVKT, kaip ir ankstesniais mėnesiais, labai panašūs: tai skausmas, patinimas ir paraudimas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, bėrimas ir karščiavimas. Dažniausiai šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų.
VVKT primena, kad sveikatos priežiūros specialistai (gydytojai, slaugytojai) gavę informacijos apie įtariamą nepageidaujamą reakciją, kiek galima greičiau, bet ne vėliau kaip per 15 dienų nuo įtariamos nepageidaujamos reakcijos į vakcinas atsiradimo ir (ar) informacijos apie tai gavimo dienos, turi pateikti VVKT Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimą apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.