Panevėžietė Daila su gydytoja derina dantų gydymo planą. Moteris išgirdo, kad dėl uždelstų problemų laukia ilgas gydymas.
„Prisidariau per karantiną bėdų ir dabar turėsiu spręsti jas, nes nuskilo plomba, paskui vėl pasidarė bėdos, gavosi uždegimas. Kadangi karantinas, tai vat ir turiu dabar su dantimis problemų“, – uždelsto apsilankymo pas odontologą priežastis aiškino Daila.
Vengė kreiptis į specialistus
Tokių situacijų, anot Panevėžio odontologijos poliklinikos laikinosios vadovės Santos Miežininienės, vis daugiau. Nors būtinoji odontologų pagalba buvo teikiama ir per karantiną, dažnas dėlsė vykti pas gydytoją.
„Buvo tokių situacijų, kada pacientai užsiėmė savigyda, žinome atvejį kada pacientai nesulaukę pagalbos, galbūt ir nelabai norėjo jos sulaukti, pasiėmė į rankas patys reples ir bandė rautis dantis, aišku tai pavieniai atvejai, bet tikrai turėjome žmonių, kurie atėjo net nulaužtais dantų vainikais“, – pasakoja S.Miežinienė.
Ir taip nepavydėtina tautiečių burnos sveikata, anot specialistų, per karantiną dar suprastėjo.
„Sunkiau atvažiuoti pas gydytojus, bet kai nulūžo tiltelis, esu priversta, kai dabar nebeturiu dantų visiškai, tai nori nenori jau turi važiuoti pas dantistą“, – guodėsi Panevėžio rajono gyventoja Veronika.
Specialistai pastebi, kad į savo burnos sveikatą itin aplaidžiai dažniausiai žiūri vyrai. „Moterų daugiau ateina. Ką tai rodo? Gal vyrams tas pats, be dantų irgi pavalgo. Ateina jie su šaknimis ir sako: „aš dar pavalgau“, – sakė ortopedė odontologė Judita Montvilienė.
Eilės tirpo
Daugelį metų Panevėžyje dantų protezavimo paslaugų už valstybės lėšas pacientams tekdavo laukti dešimtmetį ar ilgiau. Padidinus finansavimą eilės ištirpo, tačiau per karantiną pacientų aktyvumas sumenko. Specialistai skaičiuoja, kad pernai finansuota paslaugų už dvigubai mažesnę sumą.
„2020 metais mes išleidome tik 3,5 milijonų, kai dar praeitais metais mes išleidome beveik 6 milijonus eurų. Na tai čia galima galvoti, kad tai vis tik buvo karantinas, kad buvo sustabdytos paslaugos, bet ir mintis peršasi, kad kai nėra deficito mažesnis ir tų paslaugų noras yra“, – sako Panevėžio ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas.
Manoma, kad protezavimas vėl suaktyvės pasibaigus karantinui.
„Manau, kad pasibaigus tam laikotarpiui tikrai paslaugų bus suteikta daugiau, nes tai senajai kartą dantukai nuo covido nepasitaisė“, – spėja J.Narbutas.
Genda ir vaikų dantys
Specialistams nerimą kelia ir vaikų dantų būklė. Per karantiną ugdymo įstaigos nereikalavo pažymų iš odontologų apie vaikų dantų sveikatą – rezultatai jau matyti.
„Gąsdinantis, tikrai gąsdinantis, nes labai daug sugedusių dantų, apskritai vaikų dantų būklė Lietuvoje yra prasta ir dabar ji dar prastesnė“, – apgailestauja odontologė Sandra Ulozienė.
Neretai specialistams patiems tenka kviesti tėvus, kad atvestų vaikus į profilaktinę apžiūrą.
„Skambinome savo pacientams, vaikų tėvams: atvykit į polikliniką, įvertinsime būklę ir išrašysime pažymą. Tačiau sulaukėme priekaištų kodėl mes čia rūpinamės, kodėl skambinėjame, ramybės neduodame“, – pacientų įtarumą prisimena S.Miežinienė.
Specialistai sako pastebintys, kad Lietuvoje dažnai dantys protezuojami dar ankstyvame amžiuje.