Kodėl pacientams tenka laukti eilėse arba rinktis mokamas paslaugas – poliklinikos atsakas

2021 m. birželio 30 d. 10:12
Sveikatos priežiūros įstaigos kasmet sudaro sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, kuriose įvardijama, kiek ir kokių paslaugų pacientams bus galima teikti per ateinančius metus, atsižvelgiant į tų paslaugų įkainius. Vienos didžiausių sostinės gydymo įstaigų Antakalnio poliklinikos direktorius tikina, jog augantis pacientų skaičius lėmė, kad poliklinika kiekvieną mėnesį viršija sutartą sumą.
Daugiau nuotraukų (5)
Nors šalies konstitucijoje numatyta, kad valstybė užtikrina piliečiams nemokamą medicinos pagalbą, tačiau realybė yra kitokia – kiekvienoje gydymo įstaigoje PSDF apmokamų paslaugų kiekis yra ribojamas sutartinės sumos.
Kasmet pacientų skaičiumi auganti Antakalnio poliklinika jau dabar gerokai viršija sutartyje su teritorine ligonių kasą nustatytą sutartinę sumą, kurią poliklinika po lygiai paskirsto kiekvieną mėnesį.
Poliklinikos direktorius Evaldas Navickas įvardija, kad nors Antakalnio poliklinika yra sparčiausiai auganti gydymo įstaiga sostinėje, susitarimai su teritorine ligonių kasa neaprėpia tiek medicinos specialistų paslaugų, kiek iš tiesų reikia vilniečiams. Jis pažymi, jog šiuo metu, įvertinus pirmiems penkiems mėnesiams paskirstytą biudžetą, sutartinė suma viršyta jau beveik 400 tūkst. eurų.
„Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jei viršijame sutartyje numatytą sumą, už gydytojų specialistų konsultacijas poliklinikai kompensuojama vos 25 proc. lėšų, o už konsultacijas su tam tikrais tyrimais – apmokama 70 proc. realaus įkainio.
Pavyzdžiui, sutartą biudžetą viršijanti neurologo konsultacija be papildomų tyrimų būtų kompensuota tik 25 proc. nuo pradinės kainos, o už tokią pačią konsultaciją su reikiamais tyrimais – 70 proc. sumos“, – sako Antakalnio poliklinikos direktorius E. Navickas.
Jis paaiškina, kad likusią dalį, į kurią įskaičiuojami gydytojų atlyginimai, medicinos priemonės, tyrimai ir kitos esminės paciento apžiūros išlaidos ir kuri, viršijus sutartinę sumą, neapmokama PSDF biudžeto lėšomis, turi padengti pati poliklinika.
„Jei neturėtume finansinio rezervo, kiekvieną mėnesį pasibaigus sutartyje numatytoms lėšoms, nebegalėtume teikti paslaugų pacientams, kurių skaičius šiuo metu viršija 100 tūkst.
Poliklinikoje veikia 14 skyrių, kuriuose teikiamos įvairios konsultacinės paslaugos, atliekami tyrimai, operacijos. Visa tai yra itin svarbi geros sostinės gyventojų savijautos palaikymo dalis, leidžianti užbėgti už akių sunkioms ligoms, komplikacijoms.
Žvelgiant į tai, darome viską, kad tik galėtume funkcionuoti kaip gydymo įstaiga ir teikti reikalingą pagalbą sveikatos problemų turintiems žmonėms, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija turėtų atkreipti dėmesį į šią problemą“, – pabrėžia E. Navickas.
Pasak poliklinikos direktoriaus, derėtų paminėti, kad apie šią situacija Antakalnio poliklinika nuolat informuoja Sveikatos apsaugos ministeriją – poliklinika ne kartą teikė pasiūlymus, taip pat bando vesti derybas su teritorine ligonių kasa dėl sutartinės sumos didinimo, tačiau į tai atsižvelgta nebuvo nei praėjusiais, nei šiais metais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.