Lietuvoje – dar viena itin sunki reakcija į COVID-19 vakciną: 20 metų jaunuolį ištiko miokarditas Anksčiau širdies ligų neturėjo

2021 m. birželio 4 d. 12:56
Papildyta
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) penktadienį pranešė, kad Lietuvoje fiksuota dar viena itin sunki reakcija į vakciną nuo COVID-19. Po „Modernos“ skiepo 20 metų vaikinas patyrė miokarditą (širdies raumens uždegimas) ir kurį laiką buvo gydomas stacionare. Šiuo metu jaunuolis išleistas gydytis į namus.
Daugiau nuotraukų (18)
„Tai yra jaunas, 20 metų vaikinas, gydytas stacionare. Jis buvo visapusiškai pilnai ištirtas dėl kitų širdies ligų ir nieko kito nepatvirtinta, kaip tik miokarditas. (...) Jis šiuo metu yra pasveikęs, išleistas toliau gydytis į namus“, – informavo VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė.
Jos teigimu, „labai panašu, kad tai yra susiję su vakcinacija, nes kitų priežasčių, paaiškinančių, kodėl jaunam dvidešimtmečiui vaikinui tai galėjo nutikti, iš tiesų nėra“. Vaikiną miokarditas ištiko praėjus keturioms dienoms po vakcinacijos.
VVKT atstovė tvirtino, kad apie miokarditą, kaip sunkią reakciją į vakciną, pirmą kartą prieš kelis mėnesius pranešė Izraelio žiniasklaida. Sunkios reakcijos ten buvo fiksuotos po „Comirnaty“ (Pfizer) vakcinos. Šioje valstybėje miokarditas daugiausia pasireiškė taip pat jauniems asmenims, tarp kurių daugiau buvo vyrų.
Iki šiol Lietuvoje pranešimų apie miokardito atvejus po vakcinacijos nebuvo gauta.
Prieš kelias dienas Izraelis paskelbė įžvelgiantis galimą ryšį tarp „Biontech/Pfizer“ vakcinos ir miokardito. Šios šalies Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, nuo gruodžio iki gegužės Izraelyje paskiepijus daugiau kaip 5 mln. žmonių, nustatyti 275 širdies raumens uždegimo atvejai.
Tyrimas esą parodė, kad galimas ryšys tarp antrosios vakcinos dozės ir širdies raumens uždegimo 16-30 metų amžiaus vyrams. 16-19 metų jaunuolių grupėje tai stebėta dažniau nei kitose amžiaus grupėse.
Nepaisant to, Izraelis leido skiepyti 12-15 metų vaikus ir paauglius. Tai daryti bus pradėta kitą savaitę, trečiadienį radijo stočiai 103FM sakė Izraelio koordinatorius kovai su pandemija Nachmanas Ashas.
Trombocitopenijos atvejų daugiau nefiksavo
VVKT gegužės pradžioje jau buvo pranešusi apie dvi itin sunkias reakcijas į vakciną nuo koronaviruso, kurios taip pat pasireiškė jauniems asmenims. Po „AstraZeneca“ vakcinos 27 ir 30 metų jaunuoliams pasireiškė trombocitopenija kartu su sagitalinio sinuso (labai stambi galvos smegenų vena) tromboze.
VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja R.Pilvinienė penktadienį patikino, kad per pastarąjį mėnesį daugiau pranešimų apie galimus trombocitopenijos atvejus po skiepo nebuvo gauta.
„Daugiau trombocitopenijos atvejų su trombozėmis, dabar jau atsiradusio net sindromo pavadinimo trombozės su trombocitopenija – TTS sindromas – nebuvome gavę. Tik tuos du, kuriuos aptarėme praėjusį mėnesį“, – pažymėjo ji.
Nuo vakcinacijos pradžios – per 3,5 tūkst. pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas
VVKT informavo, kad gegužę iš viso gauti 986 pranešimai apie nepageidaujamas vakcinos nuo COVID-19 reakcijas, 48 iš jų – sunkios. Po „Pfizer“ vakcinos vartojimo gauta 370 pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas, po „Moderna“ vakcinos – 101 pranešimas, po „AstraZeneca“ vakcinos sulaukta 483 pranešimų, o po „Johnson&Johnson“ – 29 pranešimai. 
Dauguma pranešimų buvo apie skausmą, patinimą ir paraudimą injekcijos vietoje, rankos skausmą, šaltkrėtį, galvos skausmą, bėrimą ir karščiavimą. Dažniausiai šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų.
Kalbant apie sunkesnes reakcijas į vakcinas, pranešta apie tris atvejus apie dalinį veido paralyžių po „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinos. Po „Pfizer“ ir „AstraZeneca“ vakcinų pranešta po vieną anafilaksijos – stiprios alerginės reakcijos – atvejį. Plačiau apie tai skaitykite čia.
Nuo vakcinacijos pradžios VVKT sulaukė 3 565 pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) į vakciną.
ĮNR pranešimai sudaro 0,23 procento nuo bendro vakcinacijų skaičiaus.
vakcina^InstantCOVID-19 vakcina
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.