Sveikos kojos – tik patogiuose batuose
Norint, kad kojos greit nepavargtų ir išliktų sveikos, labai svarbu pasirinkti tinkamą avalynę. Patogūs lengvi batai iš minkštos natūralios odos, pralaidūs orui, ne per aukštu kulniuku suteikia kojoms maksimalų komfortą. Verta įsigyti aukštos kokybės batus su supinatoriais, taisyklingai išlenkiančiais pėdos skliautą. Tai sumažina blauzdos raumenų įtampą, ir jie ne taip greitai pavargsta.
Higienos sumetimais batus rekomenduojama dažnai keisti. O jei turite batų su netaisyklingai nudėvėtais padais, geriau jų visiškai atsisakykite, nes tokioje avalynėje kojos greičiau pavargsta.
Beje, rizikinga pirkti dėvėtus batus. Juos dėvint ne tik greičiau pavargsta kojos, bet ir padidėja tikimybė užsikrėsti grybeliu.
Kai kojos tinsta
Šiltuoju metu daugiau vaikštant, keliaujant sustiprėja lėtinio veninio nepakankamumo požymiai, ypač vakarais: skauda, maudžia blauzdas, jos patinsta, juntamas nuovargis. Kartais sakoma: „kojos lyg švino pripiltos, sunkios kaip kaladės“.
Daugiau keliaujant, ilgėjant kelionių maršrutams autobusu, lėktuvu, kada apribojama galimybė normaliai judėti, pakelti kojas, minėtųjų simptomų gali atsirasti ne tik kai yra giliųjų venų pažeidimų, įgimtųjų venų anomalijų, bet ir visiškai sveikiems žmonėms. Neretai malonius kelionės įspūdžius apkartina ir išsivysčiusi giliųjų venų trombozė.
Kai po įtemptos darbo dienos ar ilgai trunkančios kelionės kojos ištinsta, tampa tarsi švininės, jas maudžia, skauda, niežti, – neskubėkime visą kaltę suversti nuovargiui. Kojų sunkumas, skausmas ir kiti nemalonūs pojūčiai gali būti labai rimtos ligos – lėtinio venų nepakankamumo požymiai.
Moterų, sergančių lėtiniu venų nepakankamumu, yra tris kartus daugiau nei vyrų. Stovimą darbą dirbantys asmenys taip pat priklauso rizikos grupei – dauguma jų tikrai gali susirgti (arba serga) šia liga. Remiantis epidemiologiniais tyrimais, maždaug pusė visų gyventojų turi lėtinio venų nepakankamumo požymių. Kadangi ši liga yra progresuojanti, labai svarbu pasirūpinti tinkamu gydymu.Šiuo metu stipriausias rekomendacijas lėtinės venų ligos gydyme turi sisteminiai vaistai – venotonikai.
Jei jaučiate panašius simptomus, nedelskite, pasikonsultuokite su gydytoju, kuris parinks tinkamą gydymą.
Keli patarimai, jei norite išvengti nemalonomų ir dirbate stovimą darbą. Kasdien 30 minučių pasivaikščiokite, pasivažinėkite dviračiu, paplaukiokite baseine. Svarbu – nesėdėkite užkėlę koją ant kojos! Sėdėti stenkitės ant kietos kėdės, venkite minkštų krėslų. Kelis kartus per dieną plaukite kojas .šaltu vandeniu – tai pagerins kraujotaką.
Tekstas parengtas bendradarbiaujant su „Servier pharma“.