Lietuvoje – du sunkūs kraujo krešulių atvejai po „AstraZeneca“ vakcinos 27 ir 30 m. asmenims: vienas gydomas ligoninėje SAM: šiuo metu keisti skiepijimo strategijos nesvarstome

2021 m. gegužės 10 d. 12:35
Lietuvoje fiksuotos dvi sunkios reakcijos į „AstraZeneca“ gamintojo vakciną. Trombocitopenija kartu su sagitalinio sinuso (labai stambi galvos smegenų vena) tromboze pasireiškė jauniems – 27 ir 30 metų – žmonėms. Vienas asmuo pasveiko, o kitas vis dar gydomas stacionare, pirmadienį pranešė Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT).
Daugiau nuotraukų (12)
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau susidūrė su dilema, ar nereikėtų įvesti aukštesnės apatinės amžiaus ribos skiepijimui „AstraZeneca“ vakcina.
Europos vaistų agentūra (EVA) yra pranešusi, kad šios vakcinos nauda didesnė vyresnio amžiaus asmenims, o ar skiepyti šia vakcina 18-39 metų žmones, kiekviena šalis turėtų spręsti atsižvelgdama į epidemiologinę situaciją.
VVKT pateikė šią informaciją SAM ir laukia jos sprendimo. Tiesa, po kurio laiko sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio patarėja Aistė Šuksta portalui lrytas.lt nurodė, kad SAM šiuo metu nesvarsto keisti skiepijimo „AstraZeneca“ gamintojo vakcina rekomendacijų. 
Vienas asmuo pasveiko, kitas – vis dar gydomas stacionare
VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė pirmadienį informavo, kad Lietuvoje fiksuoti du trompocitopenijos atvejai kartu su sagitalinio sinuso (labai stambi galvos smegenų vena) tromboze.
Abiem atvejais ši reakcija pasireiškė jauniems – 27 ir 30 metų – žmonėms.
Pasak specialistės, jau žinoma, kad vienu atveju asmuo pasveiko be sunkių padarinių, kitas asmuo vis dar gydomas stacionare.
„Tai yra tos retai pasitaikančios sunkios nepageidaujamos reakcijos“, – pridūrė VVKT specialistė ir patvirtino, kad abi reakcijos pasireiškė po „AstraZeneca“ vakcinos.
R.Pilvinienė taip pat sakė, kad gautas vienas pranešimas apie mezenterinių kraujagyslių trombozės atvejį. Tačiau pateikta informacija „skurdi“, todėl sunku pasakyti, ar šis atvejis susijęs su vakcina.
G.Andrulionis: Lietuvoje fiksuoti sunkūs trombocitopenijos atvejai gali sudaryti prielaidą persvarstyti vakcinavimo strategiją
Savo ruožtu VVKT viršininkas Gytis Andrulionis nurodė, kad bendras EVA vertinimas ir toliau išlieka toks pats – vakcinos nauda nusveria jos rizikas.
Jo teigimu, nors dar balandžio pradžioje EVA įteisino „AstraZeneca“ vakcinos reglamentinį keitimą, kuriuo vaistų informaciniuose dokumentuose ir preparato charakteristikų santraukoje trombocitopenija ir trombozė buvo įvardyta kaip viena iš galimų nepageidaujamų reakcijų, gaunami pranešimai apie jas kėlė nerimą.
Dėl šios priežasties Europos Komisija EVA paprašė atlikti platesnį vertinimą, pateikiant mokslinę nuomonę dėl vakcinos „Vaxzevria“ naudos ir rizikos santykio.
„Tam tikros įžvalgos buvo padarytos. Mes jas taip pat vertinome. Buvo informuota ir SAM, ir visi ekspertai informuoti. Vyko svarstymas. Kiek žinau, šiandien ir artimiausium metu tas vertinimas ir aukštesniu lygmeniu bus vykdomas“, – aiškino VVKT viršininkas.
G.Andrulionis tvirtino, kad „draudimų naudoti vakciną tam tikroms amžiaus kategorijoms ar lyties atžvilgiu nėra“, tačiau Lietuvoje fiksuoti sunkūs trombocitopenijos atvejai gali sudaryti prielaidą persvarstyti vakcinavimo strategiją.
„Bendras vertinimas, kaip buvo anksčiau, taip ir išlieka, kad bendra vakcinos nauda tikrai nusveria visas rizikas, tačiau buvo įvardyta, jog esant vidutinei ir didelei ekspozicijai, reikėtų įsivertinti vakcinos naudojimą jaunesnių pacientų kategorijoms.
Mes manome, kad Žmonėms skirtų vaistų komiteto vertinimas, papildyta preparato charakteristikos santrauka ir Lietuvoje fiksuoti sunkūs trombocitopenijos atvejai gali sudaryti prielaidą persvarstyti vakcinavimo strategiją.
Apie tai esame svarstę ministerijos sudarytoje darbo grupėje. Toliau jau reikėtų sulaukti pačios ministerijos sprendimų. Iš mūsų pusės, kontroindikacijų arba draudimų naudoti vakciną tam tikroms amžiaus kategorijoms arba lyties atžvilgiu nėra.
Tačiau, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją, į kitų vakcinų prieinamumą, tikrai yra galimybė, kad gali valstybės persvarstyti būtent šios vakcinos naudojimą atskiroms amžiaus grupėms“, – pažymėjo jis.
SAM rekomendacijų keisti nesvarsto
A.Dulkio patarėja A.Šuksta portalui lrytas.lt vėliau teigė, kad SAM šiuo metu nesvarsto keisti skiepijimo „AstraZeneca“ gamintojo vakcina rekomendacijų. Tiesa, ji pridūrė, kad nuolat sekama su skiepais susijusi informacija, o kiekvienas žmogus vakciną gali pasirinkti pats.
„Vakcinų atžvilgiu šiai dienai Lietuvoje yra taikomas labai liberalus vakcinavimo procesas, kuomet asmuo gali pasirinkti bet kurią iš keturių šiuo metu Lietuvoje esančių vakcinų. Todėl kiekvienas žmogus turi galimybę rinktis, jo manymu, jam tinkamiausią vakciną“, – sakė ji.
Priminus, kad jaunesni žmonės skiepo pasirinkti dar negali, o per įvairias akcijas jiems pasiūloma tik „AstraZeneca“ vakcina, ministro patarėja užtikrino, jog vasaros pradžioje platesnę laisvę rinktis turės ir jaunesni asmenys.
„Šiuo metu Lietuvoje jau startavo etapinė vakcinacija. Kas savaitę atidaroma vis kita amžiaus grupė. Birželio pirmąją savaitę mes jau turėsime taip vadinamą masinę vakcinaciją, kai bet kuris žmogus galės rinktis bet kurią vakciną“, – patikino A.Šuksta.
AstraZeneca^InstantVaxzevria
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.