Į lrytas.lt redakciją besikreipusi jauna vilnietė pasakojo, kad su vyru per pastaruosius dvejus metus lankėse keliose skirtingose „Synlab“ laboratorijose Vilniuje. Ten jie du kartus skiepijosi nuo erkinio encefalito, kartą nuo Geltonojo drugio, maliarijos, hepatito B. Tose klinikose taip pat darėsi ne vieną tyrimą.
„Esame gavę skiepų knygutes, kurios po kelių kelionių jau susidėvėjo. Pasiskiepiję nuo koronaviruso, pasitikrinome e.sveikatoje savo duomenis. Iškart buvo pažyma apie tai. Tačiau išpūtę akis žiūrėjome, kad kiti skiepai – niekur nefiksuoti“, – netikėtą atradimą prisiminė Greta.
„Mūsų šeimos gydytoja liepė kreiptis į kliniką, išsiaiškinti, kodėl jie nesuvedė duomenų. Juk visur aiškinama, kad prioritetas yra e.sveikata, kad visos gydymo įstaigos matytų ir nereikėtų ieškoti duomenų įvairiose įstaigose. O štai paaiškėja, kad informacija apie skiepus nėra įtraukta, nors tai mokamos paslaugos, įstaiga oficiali, Lietuvoje pripažįstama. Tai kaip čia yra?“, – klausė pasipiktinusi vilnietė.
Jos teigimu, „Synlab“ atstovai telefonu pateikė tokį paaiškinimą: esą privati asmens sveikatos priežiūros įstaiga (ASPĮ) negali prisijungti prie e.sveikatos. Neva, valstybės tvarka to neleidžia.
„Jeigu aš noriu, kad informacija būtų sukelta, turiu savo knygelę neštis pas šeimos gydytoją ir prašyti, kad ji surašytų į e.sveikatą. Ar tai ne bardakas? Jau net nekalbu, kad toje pačioje „Synlab“ pasidarius kraujo tyrimus, jų rezultatai irgi nepatenka į e.sveikatą, o nuėjus į šeimos kliniką, mums reikia pateikti išrašus, kaip juos gauti? Eiti atgal į „Synlab“ ir prašyti, kad jie atspausdintų? Tai kur čia tas žadėtas Sveikatos sistemos patogumas?“, – nepasitenkinimo neslėpė Greta.
Prisijungti prie sistemos privalėjo
Žinoma, kad laboratorijos atstovų paaiškinimas apie „valstybės tvarkoje“, neva esančius draudimus, prasilenkia su realybe. Priešingai! Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą, duomenys, susiję su vakcinacijos įrašu visose asmens sveikatos priežiūros įstaigose turi būti tvarkomi elektroniniu būdu nuo 2019 m. liepos 1 d. Tą naujienų portalui lrytas.lt patvirtino ir ministerijos atstovai.
„Jeigu prisijungęs prie savo paskyros www.esveikata.lt gyventojas nemato aukščiau išvardytų privalomai elektroniniu būdu tvarkomų duomenų, gyventojas turėtų kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą, kad ši trūkstamus įrašus/duomenis pateiktų į centrinę e. sveikatos sistemą“, – rašoma ministerijos komentare.
Kuo teisinasi „Synlab“? Lrytas.lt situaciją pakomentuoti sutikusi laboratorijos atstovė Viktorija Lapė toną pakeitė. Ir įvardijo kitą problemos priežastį, nei ta, kuri buvo pateikta skaitytojai. Esą šiuo metu vykdoma Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI) ir SYNLAB laboratorijos informacinės sistemos (LIS) integracijos darbai.
„Integracijos darbai vykdomi etapais, todėl pacientų duomenys šiuo metu fiksuojami pagal Imunoprofilaktikos organizavimo ir atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo 11.4. punktą. Dalis tyrimų sėkmingai jau atvaizduojama ESPBI. Baigus integracijos darbus, pacientų duomenys bus perkelti į ESPBI per protingą ir įmanomai trumpiausią laiką. Visos vakcinacijos turėtų būti matomos iki šio ketvirtčio pabaigos“, – paaiškino V.Lapė.
Iš tikrųjų esama tvarka numato išimtį. Nuo duomenų tvarkymo elektroniniu būdu prievolės ji atleidžia, jei kyla sveikatos priežiūros įstaigos arba ESPBI sistemų „veikimo sutrikimų“. Tačiau ar integracijos darbus reikėtų taip vadinti?
V.Lapė tvirtino, kad pasiruošimo darbai užtruko, nes reikia įsitikinti, kad sistema veikia tvarkingai. „Bet kokių informmacinių sistemų atveju daugiausiai laiko trunka ne integracija, o testavimas. Būtina įsikinti, kad įvyksta teisingas duomenų atidavimas. Niekada nenori paleisti proceso, kuris buitiškai sakant, nėra iki „išlaižytas“ (...) Tokia jau situacija. Mes vis tiek pildome visus skiepų žurnalus, atiduodame knygutes. Kažkokio kriminalo nėra, informacijos neslepiame.
Labai gaila, kad mes negalėjome patenkinti to kliento lūkesčio ir jis negalėjo informacijos apie visas vakcinas surasti sistemoje. Bet aš vyliuosi, kad tai atsiras labai greitai“, – dėstė „Synlab“ atstovė.