Danija laikinai stabdo gyventojų skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina: pradėtas tyrimas

2021 m. kovo 11 d. 12:13
Papildyta
Ketvirtadienį Danija paskelbė, kad laikinai stabdo gyventojų skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina. Šalis kartu su Europos vaistų agentūra (EVA) pradėjo tyrimą dėl švedų ir britų koncerno vakcinos nuo COVID-19.
Daugiau nuotraukų (10)
Tokį sprendimą danai priėmė po to, kai keliems asmenims po skiepų kraujyje atsirado krešulių.
Pasak Danijos sveikatos apsaugos tarnybą cituojančios agentūros „Reuters“, vakcinos stabdymas – laikina priemonė, kol bus vykdomas tyrimas.
Danijos sveikatos ministerija skelbė, kad sprendimą stabdyti vakcinaciją „AstraZeneca“ skiepais priėmė dėl galimų šalutinių efektų. Teigiama, kad užfiksuota keletas atvejų, kuomet vakcinuotiems žmonėms susidarė kraujo krešuliai.
Danijos sveikatos ministras Magnusas Heunicke pabrėžė, kad kol kas nėra aišku, ar kraujo krešuliai susiję su pačia vakcina.
Šalies atstovai teigia, kad sprendimas priimtas norint kuo greičiau išsiaiškinti situaciją.
Trečiadienį Europos vaistų agentūra (EVA) skelbė, kad vieno žmogaus kraujyje buvo užfiksuoti daugybiniai krešuliai. Asmuo mirė praėjus 10 dienų po vakcinacijos.
EVA pabrėžė, kad yra dar du kiti „trombozės atvejai“.
„Šiuo metu nėra jokių ženklų, kad tokias problemas lėmė vakcinacija. Vakcinos šalutinių poveikių sąraše tokie simptomai nėra įtraukti“, – teigė EVA.
Danija ir ES pradėjo tyrimą
Danijos vaistų agentūra pranešė, kad pradėjo tyrimą dėl vakcinos. Nerimą kelia ir iš kitų ES šalių atskriejusi informacija.
Tyrimą vykdo ne tik Danija, bet ir EVA bei kai kurios kitos ES šalys.
„Mes ir Danijos vaistų agentūra turime reaguoti į pranešimus apie galimus vakcinos šalutinius poveikius. Pranešimai – iš Danijos ir kitų Europos šalių“, – pranešime teigė Danijos sveikatos tarnybos vadovas Sørenas Brostrømas.
EVA: nuo COVID-19 paskiepytiems žmonėms kraujo krešulių rizika veikiausiai „nėra didesnė“
Europos Sąjungos farmacijos priežiūros tarnyba ketvirtadienį pareiškė, kad nuo COVID-19 pasiskiepijusiems asmenims kraujo krešulių susidarymo rizika veikiausiai nepadidėja, nors Danija, Norvegija ir Islandija dėl šių įtarimų sustabdė skiepijimą bendrovės „AstraZeneca“ preparatu.
„Šiuo metu turima informacija rodo, kad tromboembolijos atvejų skaičius tarp paskiepytų žmonių nėra didesnis negu bendroje populiacijoje“, – naujienų agentūrai atsiųstame laiške rašė Europos vaistų agentūra (EVA), kai buvo paprašyta pakomentuoti šalių sprendimus stabdyti skiepijimą.
Amsterdame įsikūrusi agentūra nurodė mananti, kad Danijos sprendimas „buvo priimtas kaip atsargumo priemonė“.
EVA pridūrė, kad šis sprendimas buvo priimtas po pačios agentūros trečiadienį paskelbto pranešimo, jog ji „nagrinėja tromboembolijos atvejus, kurie, kaip buvo pranešta, pagal laiką susiję su vakcina“.
Susiduria su abejonėmis
Britų-švedų farmacijos įmonės vakcina vis dažniau susiduria su abejonėmis. „Deutche Welle“ skelbia, kad didelis kiekis „AstraZeneca“ vakcinų šalyje lieka nepanaudotos dėl žmonių nerimo, kad šie skiepai yra mažiau efektyvus prieš naujas viruso mutacijas.
Dėl nepakankamo tyrimų dėl poveikio vyresniems žmonėms kiekio Vokietijoje „AstraZeneca“ vakcina skiepijami jaunesni nei 65 metų žmonės.
Pietų Afrika yra sustabdžiusi vakcinos pirkimą, kai šalies atlikti tyrimai parodė, kad ji yra mažiau efektyvi prieš šioje šalyje siaučiančią COVID-19 mutaciją.
Tačiau EVA ne vieną kartą viešai skelbė, kad atsirandančios abejonės nėra iki galo patvirtintos, o „AstraZeneca“ vakcina – saugi.
Klausimų turi ir lietuviai
Abejonės dėl „AstraZeneca“ vakcinos pasiekusios ir Lietuvą. Sveikatos apsaugos specialistai dažnai susiduria su žmonių noru rinktis kitą vakciną.
Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas BNS yra sakęs, kad gyventojams dėl „AstraZeneca“ vakcinos kyla klausimų, kai kurie pasirenka laukti kitos vakcinos.
„Tas išskirtinumas yra, nes kai registruojame žmones, ypač pagyvenusius, pirmas jų klausimas būna – kokia vakcina būsime skiepijami? Registruodami to negalime atsakyti, nes nežinoma, kada ir kokią vakciną gausime“, – BNS trečiadienį sakė R. Godeliauskas.
„Kai jau kviečiame atvykti konkrečiu laiku pasiskiepyti, tai būna klausimas – kuria vakcina, ar galima pasirinkti kitą, o ne „AstraZeneca“, tai dalis sutinka, jeigu nėra galimybės pasirinkti kitą vakciną, o yra tokių žmonių, kurie atsisako ir laukia galimybės pasiskiepyti „Pfizer-BioNTech“ vakcina“, – pasakojo jis.
DanijaAstraZeneca^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.