Koronavirusas Lietuvoje: visoje šalyje fiksuojami nauji protrūkiai, židiniai liepsnoja darželiuose ir įmonėse
BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.
2021-02-26 09:21Kaukių lauke nusikratę lietuviai džiaugiasi, bet mokslininkai tuo metu laužo galvas, kaip plačiai šalyje jau paplitusios labiau užkrečiamos viruso atmainos. Tikslaus paveikslo jie neturi, bet jau neabejoja, kad artimiausiu laiku „britiškoji“ viruso mutacija ims dominuoti. Bandydami įveikti pandemija susidūrėme su rimtu kliuviniu.
Per praėjusią parą šalyje nustatyti 624 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė 13 žmonių, penktadienį pranešė Statistikos departamentas.
Pastarųjų 14 dienų sergamumas koronavirusine infekcija 100 tūkst. gyventojų siekia 248,6 atvejo.
Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 196 tūkst. 690 žmonių.
Statistiškai pasveiko ir šiuo metu yra gyvi 182 tūkst. 263 žmonės, deklaruota – 134 tūkst. 818 pasveikusiųjų. Statistiškai šiuo metu serga 7697 žmonės, deklaruotas sergančiųjų skaičius siekia 55 tūkst. 142. Per parą pasveiko 454 asmenys.
Deklaruotu sergančiuoju Statistikos departamentas laiko asmenį, kuriam buvo patvirtintas ligos atvejis ir ligos pabaiga nepatvirtinta gydytojo. Statistinis sergantysis yra asmuo, kuriam liga patvirtinta per pastarąsias 28 dienas. Praėjus šiam terminui, žmogus laikomas statistiškai pasveikusiu.
Anot departamento, statistinių sergančiųjų rodiklis gali būti tikslesnis vertinant populiacijos sergamumą, nes tarp deklaruotų sergančiųjų gali būti atvejų, kai asmuo jau nebeserga, bet šeimos gydytojas nėra patvirtinęs ligos pabaigos.
Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 3225 žmonės. Su šia infekcine liga – tiesiogiai ir netiesiogiai – siejamos 6286 mirtys.
Statistikos departamentas kol kas nepateikė duomenų apie per parą atliktų vakcinacijų skaičių – duomenys tikslinami.
Remiantis ketvirtadienį skelbtais duomenimis, Lietuvoje pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze iš viso paskiepyta 143 tūkst. 92 žmonės, abiem dozėmis – 70 tūkst. 853 žmonės.
Praėjusią parą šalyje atlikti 7594 molekuliniai (PGR) tyrimai dėl įtariamo koronaviruso, iš viso nuo pandemijos pradžios jų atlikta 2 mln. 74 tūkst. 778.
Be to, per parą atlikta 615 antigeno tyrimų. Iš viso jų atlikta 31 tūkst. 953.
Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per pastarąsias septynias dienas siekia 7,7 procento.
Per praėjusią parą izoliuoti 1216 didelės rizikos sąlytį turėję asmenys, iš viso izoliacijoje, įskaitant žmones, kuriems patvirtinta COVID-19 liga, šiuo metu yra 56 108 asmenys.
Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y. epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, šiuo metu registruota 90. Atkreiptinas dėmesys, kad šie asmenys epidemiologinės diagnostikos metu įvardija įvairias vietas, t. y. parduotuves, degalines, plovyklas, kur lankėsi, tačiau nurodo, jog kontakto laikas trumpas, o kitų asmenų užsikrėtimo atvejai tose vietose nėra registruoti.
Atvejai, fiksuoti protrūkiuose
Naujas protrūkis ketvirtadienį registruotas Joniškio rajone veikiančioje logistikos įmonėje. Iš viso su protrūkiu siejami trys koronavirusinės infekcijos atvejai.
Dar vienas naujas protrūkis fiksuotas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamento Maisto skyriuje, kur užsikrėtė keturi darbuotojai. Epidemiologinė diagnostika tęsiama.
Taip pat naujas protrūkis ketvirtadienį fiksuotas Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre. Čia infekcija patvirtinta dviem darbuotojams. Epidemiologinė diagnostika tęsiama.
Dar vienas naujas protrūkis vakarykštę parą, epidemiologų vertinimu, registruotas Rokiškyje veikiančioje žemės ūkio pramonės įmonėje – COVID-19 liga patvirtinta dviem darbuotojams.
Taip pat naujas protrūkis, vertinama, vakar registruotas Pasvalio ligoninės Terapijos ir neurologijos skyriuje, kur iš viso registruoti trys pacientų užsikrėtimo atvejai. Epidemiologinė diagnostika tęsiama.
Ketvirtadienį naujas protrūkis fiksuotas ir Alytaus vandentvarkos įmonėje, kur COVID-19 liga patvirtinta dviem darbuotojams. Šiuo metu vertinama, kiek asmenų turėjo mažos rizikos sąlytį, jie bus registruojami tyrimui dėl koronavirusinės infekcijos.
Dar vienas naujas protrūkis registruotas Kaune veikiančioje pramonės įrenginių gamybos, remonto įmonėje – nustatyti du COVID-19 ligos atvejai.
Vakarykštę parą naujas židinys fiksuotas ir Šilutės maisto gamybos įmonėje – koronavirusinė infekcija patvirtinta penkiems darbuotojams.
Taip pat vakar patvirtinti trys COVID-19 ligos atvejai, kurie, atlikus pirminį vertinimą, yra siejami su Vilniaus šokių asociacijos sportinių šokių klubu. Šiuo metu asmenų užsikrėtimo aplinkybės tikslinamos, epidemiologinė diagnostika tęsiama.
Be to, vakar registruoti devyni koronavirusinės infekcijos atvejai, siejami su protrūkiu Raseinių rajone veikiančioje žuvies perdirbimo įmonėje. Šie asmenys NVSC iniciatyva testuoti kaip turėję mažos rizikos sąlytį su užsikrėtusiaisiais. Iš viso nuo vasario 8 d. registruoti 23 su šiuo protrūkiu siejami atvejai. NVSC Kauno departamento specialistai vyko į židinį, kur įmonėje atlikta protrūkio epidemiologinė diagnostika, teiktos rekomendacijos dėl infekcijos valdymo priemonių.
Taip pat tęsiasi protrūkis Joniškio rajone veikiančioje žemės ūkio bendrovėje – vakar registruoti šeši nauji koronavirusinės infekcijos atvejai. Iš viso su protrūkiu siejama 13 COVID-19 ligos atvejų, įskaitant antrinius. Nustatyti 27 mažos rizikos sąlytį turėję asmenys, kuriuos NVSC užregistravo tyrimui dėl COVID-19 ligos.
Vakarykštę parą taip pat registruoti COVID-19 ligos atvejai, siejami su protrūkiais Vilniaus lopšelyje-darželyje „Pagrandukas“ (vienoje iš grupių), Šiaulių lopšelyje-darželyje „Pupų pėdas“, Marijampolės lopšelyje-darželyje „Šaltinėlis“, Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Bitutė“, Šilutės lopšelyje-darželyje „Pušelė“, Marijampolės savivaldybės sporto centro „Sūduva“ jaunimo krepšinio komandoje, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Klaipėdos skyriaus Šilutės poskyryje.
Taip pat tęsiasi protrūkiai nerūdijančio plieno produktais Kaune prekiaujančioje įmonėje, Marijampolės pieno pramonės įmonėje.
Atvejų, susijusių su protrūkiais šeimose, praėjusią parą visoje Lietuvoje, šiuo metu turimais duomenimis, registruoti 77.
Ligoninėse šiuo metu gydomi 866 COVID-19 pacientai, iš jų 76 – reanimacijoje
Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydomi 866 COVID-19 pacientai, 76 iš jų – reanimacijoje, penktadienį pranešė Statistikos departamentas.
Deguonis papildomai tiekiamas 788 ligoniams, 43 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.
Per parą į ligonines dėl COVID-19 paguldyti 83 žmonės.
Dėl koronaviruso šiuo metu nedirba 15 gydytojų ir 51 slaugytojas, izoliacijoje jų yra atitinkamai devyni ir 20.
Praėjusią parą nuo COVID-19 mirė 50–99 metų žmonės
Praėjusią parą nuo COVID-19 mirė 13 žmonių, jiems buvo nuo 50 iki 99-erių metų, rodo penktadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.
Šeši mirusieji priklausė 80–89 metų grupei, keturi – 70–79 metų grupei, du – 90–99 metų grupei, o vienas – 50–59 metų grupei.
Visi šie žmonės mirė ligoninėse.
Statistikos departamentas atkreipia dėmesį, kad mirusiųjų skaičius yra išankstinis ir per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais.
Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 3225 žmonės. Su šia infekcine liga – tiesiogiai ir netiesiogiai – siejamos 6286 mirtys.
Daugiausia mirusiųjų nuo COVID-19 – 1152 žmonės – priklausė 80–89 metų grupei. Trims mirusiems žmonėms buvo nuo 20 iki 29-erių metų.
Kviečia tirtis, ar persirgo COVID-19
Sveikatos apsaugos ministerija išplėtė galinčių tirtis profilaktiškai dėl COVID-19 sąrašą, į jį pateko visi socialiniai darbuotojai, pedagogai ir dėstytojai, pareigūnai, kultūros atstovai.
Pagal šį operacijų vadovo sprendimą, dėl koronaviruso profilaktiškai galės tirtis asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai bei jose dirbantys studentai ir savanoriai, taip pat visi socialines paslaugas teikiantys asmenys.
Tirtis galės ir pareigūnai: pasieniečiai, policininkai, ugniagesiai gelbėtojai, viešojo saugumo, Finansinių nusikaltimų tyrimų ir Specialiųjų tyrimų tarnybų, Muitinės, Valstybės saugumo departamento pareigūnai, turintys tiesioginį kontaktą su žmonėmis. Taip pat dirbantys įkalinimo įstaigose bei jų ligoninėje, strategiškai svarbių įmonių darbuotojai.
Tirtis taip pat galės švietimo įstaigas teikiantys darbuotojai, pavyzdžiui, mokytojai, dėstytojai, taip pat asmenys, teikiantys kontaktines paslaugas švietimo įstaigose.
Į sąrašą įtraukti ir psichologinę, emocinę ir psichoterapinę pagalbą teikiantys žmonės, karantino režimą užtikrinantys darbuotojai ir savanoriai, vaistininkai.
Taip pat jame yra muziejų, bibliotekų, valstybės kultūrinių rezervatų darbuotojai, chorų, teatrų trupių, orkestrų ir panašių meno kolektyvų darbuotojai.
Tirtis profilaktiškai taip pat galės ir audinių ūkių darbuotojai.
Pakeitimas įsigalioja nuo šio penktadienio.
Situacija stabilizavosi
Lietuva pagal naujus užsikrėtimus koronavirusu per pastarąsias dvi savaites atsidūrė penkioliktoje vietoje tarp Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro (ECDC) vertinamų Europos valstybių, pagal mirtingumą Lietuva yra devinta.
Vertinant tik Europos Sąjungos valstybes, šalies pozicijos nesikeičia.
Praėjusią savaitę pagal šiuos rodiklius Lietuva buvo atitinkamai trylikta ir vienuolikta.
Centro ketvirtadienį skelbiamais atnaujintais duomenimis, dviejų savaičių sergamumas Lietuvoje siekia 261 atvejį 100 tūkst. gyventojų – 27 atvejais mažiau nei prieš savaitę.
Pagal šį rodiklį, pirmoji 30 valstybių sąraše yra Čekija, kur per tą patį laiką 100 tūkst. gyventojų teko 1120 atvejų, antroji – Estija su maždaug 703 atvejų rodikliu, trečioji – Slovakija su 526 atvejų rodikliu.
Per pastarąsias dvi savaites 1 mln. Lietuvos gyventojų teko kiek daugiau apie 80 mirčių nuo COVID-19 (11 mažiau nei prieš savaitę) ir pagal šį rodiklį šalis yra devintoje sąrašo vietoje.
Pakeista tvarka
Siekiant užtikrinti efektyvų COVID-19 tyrimų atlikimą prieš stacionarines paslaugas ir medicininę reabilitaciją, atnaujinta tyrimų dėl koronaviruso tvarka. Atsirado galimybė tokiems pacientams atlikti tyrimą paimant ėminį iš paciento nosiaryklės ir ryklės mobiliame punkte.
Nuo šiol ėminys tyrimui dėl COVID-19 pacientams prieš vykstant gydytis į ligoninę dėl planinės stacionarinės paslaugos, dienos chirurgijos paslaugos ar dienos stacionaro paslaugos bei medicininei reabilitacijai galės būti paimamas ne tik ligoninėje bet ir mobiliame punkte.
Tad toli nuo gydymo įstaigų gyvenantiems žmonėms, jei jiems reikalinga planinė operacija, vaistų lašinimas ar kitos gydymo paslaugos, nereikės ieškoti, kaip nuvykti į kitame rajone ar regione esančią ligoninę dėl koronaviruso tyrimo. Ėminys tyrimui turi būti paimamas ne vėliau kaip prieš 72 val. ir iki stacionarizavimo asmuo privalo laikytis izoliacijos reikalavimų.
Tarnybinis papeikimas NVSC vadovui
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovas Robertas Petraitis nesutinka su tarnybinio patikrinimo išvadomis, o sprendimą dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo jis ketina skųsti teismui.
„Į jo pateiktus paaiškinimus nebuvo atsižvelgta“, – rašoma ketvirtadienį Nacionalinio visuomenės sveikatos centro BNS perduotame komentare.
Sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį BNS informavo, kad tarnybinis papeikimas R. Petraičiui skirtas dėl netinkamai koordinuoto ir organizuoto NVSC darbo.
Išvadoje rašoma, kad dėl NVSC vadovo „neveikimo nėra tinkamai apdorojami, sisteminami ir teikiami kitoms institucijoms reikiami duomenys, o tai suteikia pagrindą teigti, kad keliama reali grėsmė visų šalies gyventojų sveikatai“.