Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1149 nauji COVID-19 ligos atvejai, mirė 26 žmonės, penktadienį pranešė Statistikos departamentas.
Praėjusią parą nuo COVID-19 pasveiko 1299 žmonės.
Be to, į bendrą mirčių statistiką įtrauktos 4 mirtys nuo koronaviruso, kai faktinė mirties data yra ankstesnė.
Iš viso Lietuvoje registruota 165 tūkst. 560 šios infekcinės ligos atvejų, 100 tūkst. 495 asmenys pasveiko, 61 tūkst. 574 – tebeserga.
Nuo koronaviruso iš viso mirė 2376 žmonės.
Nuo COVID-19 Lietuvoje pirma vakcinos doze paskiepyti 38 tūkst. 26 žmonės.
Praėjusią parą Lietuvoje atlikti 9 tūkst. 842 tyrimai dėl įtariamo koronaviruso, iš viso nuo pandemijos pradžios jų atlikta 1 mln. 788 tūkst. 755.
Ligoninėse gydoma per 2 tūkst. COVID-19 pacientų, 147 – reanimacijoje
Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydomi 2008 COVID-19 pacientai, 147 iš jų – reanimacijoje, ketvirtadienį informavo Statistikos departamentas.
Deguonis papildomai tiekiamas 1155, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 114 žmonių.
Iš daugiau nei 16,5 tūkst. ligoninių lovų šiuo metu užimta kiek daugiau nei 8,7 tūkstančio.
Iš 698 reanimacijos lovų užimtos 399. Iš 652 lovų, kuriose gali būti taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, užimtos 249, o iš lovų, kur tiekiamas deguonis, užimtos 2097 iš 6383.
Praėjusią parą nuo koronaviruso mirė 50–99 metų žmonės, daugiausia – 70–79 metų grupėje
Praėjusią parą nuo COVID-19 mirė 26 žmonės, jiems buvo nuo 50 iki 99-erių metų, rodo penktadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.
Iš viso mirė 14 vyrų ir 12 moterų.
Daugiausia mirusiųjų – 10 – priklausė 70–79 metų amžiaus grupei, devyniems mirusiesiems buvo nuo 80 iki 89-erių metų.
Po tris mirusiuosius registruota 50–59 metų ir 60–69 metų amžiaus grupėse.
Vienam mirusiajam buvo nuo 90 iki 99-erių metų.
Be to, į bendrą mirčių statistiką įtrauktos keturios mirtys nuo koronaviruso, kai faktinė mirties data yra ankstesnė.
Nuo koronaviruso iš viso mirė 2376 žmonės.
Daugiausiai mirusiųjų – 849 – priklausė 80–89 metų amžiaus grupei. Be kita ko, nuo šios ligos mirė trys 20–29 metų žmonės.
Per praėjusią parą izoliuoti 2194 asmenys, iš viso izoliacijoje, įskaitant žmones, kuriems patvirtinta COVID-19 liga, šiuo metu yra 89 436 asmenys.
Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y. epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, šiuo metu registruota 163 (iš tų atvejų, kurių epidemiologiniai tyrimai atlikti).
Atvejai, fiksuoti protrūkiuose
Tauragės apskrityje, Pagėgiuose fiksuojamas naujas židinys Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių globos namuose. Su šiuo protrūkiu siejami 6 atvejai, patvirtinti sausio 13 ir 14 dienomis senelių globos gyventojams. Taip pat tirti ir darbuotojai, kurių testo rezultatai neigiami. Gyventojai ir darbuotojai tirti profilaktiškai.
Per vakar parą 5 koronavirusinės infekcijos atvejai užfiksuoti Šilutės rajone įsikūrusiuose Macikų socialinės globos namų darbuotojams.
Su Marijampolės socialinės pagalbos centru siejami 4 užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejai. Atvejai buvo patvirtinti 2 klientams ir 2 darbuotojams.
Per vakar parą taip pat 2 užsikrėtimo virusu atvejai patvirtinti su Suvalkijos socialinės globos namais siejamame protrūkyje.
2 susirgimai COVID-19 liga patvirtinti Telšių rajono Dūseikių socialinės globos namų gyventojams.
Vilniaus arkivyskupijos Caritas nustatyti 4 koronavirusinės infekcijos atvejai. NVSC Vilniaus departamento specialistai dirba šiame židinyje ir aiškinasi užsikrėtimo aplinkybes.
5 susirgimai COVID-19 liga patvirtinti VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje pacientams. Pirmieji susirgimai COVID-19 liga registruoti spalio mėnesį ir tęsiasi iki šiol. Šis židinys yra suvaldytas ir stebimas susirgimų mažėjimas ypač tarp sveikatos priežiūros specialistų, tarp pacientų nustatomi pavieniai susirgimai.
8 atvejai, patvirtinti per vakar parą yra Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų židinyje.
2 užsikrėtimo atvejai registruoti ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės židinyje.
Taip pat 2 koronavirusinės infekcijos atvejai patvirtinti Marijampolės pataisos namų židinyje.
Atvejų, susijusių su protrūkiais šeimose, praėjusią parą visoje Lietuvoje, šiuo metu turimais duomenimis, registruoti 91.
Nespėjo suveikti skiepas
Santaros klinikose COVID-19 serga 79 medikai, paskiepyti pirmąja vakcinos doze, ketvirtadienį informavo gydymo įstaiga.
Kaip BNS sakė Santaros klinikų atstovė Gitana Letukienė, darbuotojai koronavirusu galėjo užsikrėsti ir prieš skiepijimą, ir po jo, nes viena vakcinos dozė imuniteto nuo ligos dar nesukuria.
„Antikūnai pradeda gamintis po 11–12 dienų po pirmojo skiepo, tačiau tokia apsauga nėra pakankama, todėl reikia antrojo skiepo, kad šis procesas vyktų efektyviau“, – komentavo ji.
Santaros klinikų atstovė teigė, kad šiuo metu nuspręsta sergančių ir pirmąją vakcinos dozę gavusių žmonių antrąja vakcinos doze neskiepyti.
„Jie kol kas antrojo skiepo negaus. Bus tiems žmonėms atliekami antikūnų testai ir tada bus aišku. (...) Panašu, kad jiems vėliau iš naujo reikės dviejų skiepų“, – kalbėjo G. Letukienė.
Lrytas.lt primena, kad COVID-19 vakcina veikti pradeda ne iškart. Visuomet būtina ir antroji vakcinos dozė. Imunitetas išsivysto per ilgesnį laiką. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pabrėžė, kad imunitetas nuo COVID-19 ligos susiformuoja tik pasiskiepijus pagal visą skiepijimo schemą dviem dozėmis ir praėjus ne trumpiau kaip savaitei po paskiepijimo antrąja vakcinos doze.
SAM primena, jog remiantis vakcinos klinikinių tyrimų rezultatais bei bendraisiais imunologijos principais, specifinis imunitetas nuo COVID-19 ligos susiformuoja tik po pilnos skiepijimo schemos atlikimo ir praėjus ne mažiau kaip savaitei po antros vakcinos dozės.
Pandemijos įtaką demografijai
Statistikos departamentas paskelbė, kad pernai mirė 13 proc. daugiau žmonių nei ankstesniais metais. Mirčių 2020 metais buvo 5 tūkstančiais daugiau nei metais anksčiau. Tai didžiausias pokytis nepriklausomoje Lietuvoje.
„Matyt, priežastys yra nepakankamas aprūpinimas žmonių sveikatos priemonėmis ir tai, kad jie negali pasiekti tam tikrų gydytojų paslaugų“, – sakė Statistikos departamento vadovo pavaduotoja Inga Masiulaiytė-Šukevič.
Taip pat pernai gimė rekordiškai mažai vaikų – tai aiškinama tuo, kad dėl neapibrėžtumo žmonės atideda šeiminius planus.
Europos antirekordininkai
Lietuva pagal naujus užsikrėtimus koronavirusu per pastarąsias dvi savaites atsidūrė ketvirtoje vietoje tarp Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro (ECDC) vertinamų Europos valstybių, pagal mirtingumą Lietuva yra antra.
Remiantis ketvirtadienį atnaujintais centro duomenimis, dviejų savaičių sergamumas šalyje siekia beveik 1004 atvejus 100 tūkst. gyventojų.
Dilema dėl pasiskiepijusių be eilės
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) šiuo metu nėra apsisprendusi, ar suteikti antrąją COVID-19 vakcinos dozę asmenims, kurie pirmąjį skiepą gavo apėję nustatytą eilę ir žada tai padaryti iki sausio pabaigos.
„Šiuo metu vyksta tyrimai, aiškinamasi visas faktines detales – kas buvo, kaip buvo, kodėl buvo. Mes dar turime laiko sprendimui priimti. Kaip žinia, sausio 29-oji yra ta diena antrajam skiepui suteikti, nes gamintojas nurodo, kad turi praeiti 21 diena.
Šiuo metu sprendimas dar nėra priimtas, bet tikimės artimiausiu metu išsiaiškinus visas detales, susijusias su minėtais asmenimis, bus priimtas sprendimas“, – BNS teigė ministro Arūno Dulkio atstovė spaudai Aistė Šuksta.
Lietuvoje pradėjus skiepijimą nuo koronaviruso, žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie atvejus, kai buvo paskiepyti pagal nustatytą eiliškumo tvarką teisės tam neturintys medikai ar su medicina susiję verslininkai.
Situaciją aiškinasi SAM ir teisėsauga, šalies vadovai gudraujančių elgesį vadina gėdingu, o valdantieji konservatoriai siūlo neskirti šiems asmenims antrosios vakcinos dozės.
Medikų vakcinacija
Santaros klinikose COVID-19 serga 79 medikai, paskiepyti pirmąja vakcinos doze, ketvirtadienį informavo gydymo įstaiga.
Kaip BNS sakė Santaros klinikų atstovė Gitana Letukienė, darbuotojai koronavirusu galėjo užsikrėsti ir prieš skiepijimą, ir po jo, nes viena vakcinos dozė imuniteto nuo ligos dar nesukuria.
„Antikūnai pradeda gamintis po 11–12 dienų po pirmojo skiepo, tačiau tokia apsauga nėra pakankama, todėl reikia antrojo skiepo, kad šis procesas vyktų efektyviau“, – komentavo ji.
Santaros klinikų atstovė teigė, kad šiuo metu nuspręsta sergančių ir pirmąją vakcinos dozę gavusių žmonių antrąja vakcinos doze neskiepyti.
„Jie kol kas antrojo skiepo negaus. Bus tiems žmonėms atliekami antikūnų testai ir tada bus aišku. (...) Panašu, kad jiems vėliau iš naujo reikės dviejų skiepų“, – kalbėjo G. Letukienė.
Santaros klinikose šiuo metu paskiepyta per 4,5 tūkst. iš maždaug 6 tūkst. darbuotojų. Penktadienį gydymo įstaiga planuoja baigti pirmosios dozės vakcinavimo procesą.