Savo ruožtu Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kad gavęs NVSC vadovo paaiškinimus, ministras pavedė SAM ekspertams vertinti ir pateikti siūlymus. Įvertinus SAM ekspertų pateiktus siūlymus, priimtas sprendimas pradėti tarnybinį patikrinimą dėl NVSC vadovo R. Petraičio galimo tarnybinių pareigų pažeidimo.
Sprendimą nesitraukti R.Petraitis pasakojo priėmęs po to, kai pasitarė su kolegomis ir šeima. Tačiau detalizuoti, kurie konkrečiai bendradarbiai išreiškė palaikymą jam, NVSC direktorius nepanoro.
Ministrą A.Dulkį apie atsisakymą palikti pareigas savo noru R.Petraitis tikino informavęs elektroniniu laišku.
„Sveikatos apsaugos ministerijos pateikta nuomonė apie mano, kaip Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktoriaus veiklos trūkumus yra nepagrįsta. To pagrindimo aš neišgirdau nei iš ministro, nei iš kitų atsakingų asmenų. Išgirdau tik labai aiškius politinius pasisakymus, kad kažkas turi būti paaukotas, tam, kad situacija taptų ramesnė“, – savo atsisakymo trauktis iš einamų pareigų motyvus komentavo R.Petraitis.
Pasak jo, norima nukreipti visuomenės dėmesį nuo esamų problemų. R.Petraitis teigė pasiūlymą savo postą palikti susitarimo būdu, tačiau pasiūlytas sąlygas jis detalizuoti atsisakė.
„Tą, mano nuomone, turėtų padaryti Sveikatos apsaugos ministerija, kuri ir galės paaiškinti tokio sprendimo motyvus“, – sakė R.Petraitis.
NVSC vadovas tvirtino prisiimsiantis atsakomybę, jeigu jo atžvilgiu bus nustatyta „sisteminių veiklos trūkumų“.
R. Petraitis teigė besiviliantis, kad „atsakingi asmenys“ turėtų prisiminti, jog „galvų kapojimas“ nėra pagrindinė pandemijos valdymo priemonė.
„Viliuosi, kad visi atsakingi asmenys, iš kurių pastaruoju metu nieko panašaus negirdime, atsimins, kad galvų kapojimas nėra pagrindinės infekcijos valdymo priemonė, nes jeigu tai būtų pagrindinė priemonė, tai labai lengva būtų ją suvaldyti“, – kalbėjo NVSC vadovas.
Jis tvirtino paaiškinimą dėl „neapskaitytų mirties“ atvejų skandalo jau pateikęs. Pasak R.Petraičio NVSC neatsakingas už tai, kad neveikia kitos sistemos grandys.
NVSC direktorius atmetė kritiką ir dėl epidemiologinių tyrimų. Pasak jo, ištiriama apie 90 proc. visų atvejų, o tai esą daugiau nei pakankama.
Tolimesni numatomi NVSC darbai susiję su imunoprofilaktikos kontrole, prasidėjus masiniam vakcinavmui; prevencinių priemonių taikymu ugdymo įstaigose, nes jos turėtų tapti pirmosiomis, kurios grįš prie kontaktinio darbo, švelninant karantino priemones.
Taip pat planuojama tobulinti teisines karantino priemones, lokalių karantino priemonių įgyvendinimą.
SAM priminė, kad po jos ekspertų pateiktų NVSC veiklos vertinimų praėjusį penktadienį sveikatos apsaugos ministras susitiko su R. Petraičiu, kad išklausytų NVSC vadovo poziciją. Susitikimo metu R. Petraičiui buvo pasiūlyta trauktis iš užimamų pareigų. Ministras sakė neneigiąs R. Petraičio ilgametės kaip vadovo ir specialisto patirties ir tikįs, kad jis galėtų rasti kitą savo vaidmenį dabartinėje sveikatos sistemoje. NVSC vadovui atsisakius pasitraukti iš užimamų pareigų – jo veikla bus vertinama tarnybinio kasmetinio vertinimo metu.
Taip pat primename, kad vykdant NVSC veiklos skaitmenizavimą, buvo rastos 804 neapskaitytos mirtys. Todėl nedelsiant Ministras A. Dulkys aptarė su R. Petraičiu problemas jo vadovaujamoje įstaigoje bei paprašė direktoriaus raštu pateikti paaiškinimus į tam tikrus klausimus.
A. Dulkys tuo metu teigė, kad jeigu R. Petraitis nesutiktų pasitraukti, jam tektų „ieškoti kito kelio“ ir imtis „labiau biurokratinių veiksmų“.
NVSC vadovybė kritikos buvo sulaukusi dėl daugiau nei 1 tūkst. neapskaitytų mirčių, susijusių su koronavirusu. Įstaigos vadovas R. Petraitis teigė, kad situacija susidarė ne dėl jo vadovaujamos įstaigos kaltės, o dėl ligoninių laiku nepateikiamos informacijos.