Dėl nesąžiningai pirmąją vakcinos dozę gavusių asmenų šansų sulaukti antrosios – diskusija: Prezidentūros nuomonė griežta
Agnė Černiauskaitė
Eimantas Šaulitis
2021-01-11 09:59Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį su premjere Ingrida Šimonyte ir sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu aptarė situaciją dėl atvejų, kai vakcina nuo COVID-19 galėjo būti paskiepyti teisės į ją dar neturintys žmonės. Šalies vadovo teigimu, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) turi imtis trijų privalomų žingsnių, kurie vakcinacijos procesą padarytų gerokai skaidresnį ir aiškesnį.
Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministras A.Dulkys tvirtino dar negalintis atsakyti, ar nesąžiningai pirmąjį skiepą gavę asmenys turi moralinę teisę gauti ir antrąjį, kuris reikalingas visaverčiam imunitetui susiformuoti. Tuo tarpu Prezidentūra šiuo klausimu pasisakė griežtai.
S.Krėpšta: SAM ėmėsi žingsnių, tačiau jų nepakanka
Prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta po susitikimo kalbėjo, kad „pastarosiomis dienomis išaiškėjo nemalonūs atvejai, kai vakcinavimo procesas vyksta nesąžiningai, ir, panašu, jog tam tikri asmenys vakcinuojasi žymiai anksčiau, užlenda eilėje prieš tuos, kuriems tos vakcinos reikia žymiai labiau“.
Dėl šios priežasties, anot jo, G.Nausėda su A.Dulkiu tarėsi, kaip atrasti tinkamą balansą tarp centralizacijos ir decentralizacijos, „užtikrinant, kad tie nesąžiningumai būtų užkardyti“.
„Be abejo, centralizuota atitikties sistema, tikrinant, kaip vyksta vakcinavimas, ar nepažeidinėjami eiliškumo principai, duotų didesnę kontrolę, tačiau tam reikia laiko, todėl reikia atrasti tinkamą balansą. Prezidento nuomone, tikrai yra gerai, kad SAM vakar ėmėsi žingsnių, tačiau jų nepakanka.
Žvelgiant į ateitį ir ypač į tą periodą, kai bus vakcinuojama žymiai daugiau žmonių, nei šiuo metu, būtina padaryti dar bent tris papildomus žingsnius“, – informavo prezidento patarėjas.
Paragino imtis trijų žingsnių
S.Krėpštos teigimu, visų pirma reikia įdiegti elektroninę sistemą, kuri atitiktį vakcinavimo eiliškumui tikrintų daug sistemiškiau.
Antras žingsnis – reikia peržiūrėti sveikatos apsaugos ministro numatytą vakcinavimo eiliškumą, aiškiau apibrėžiant principą, „kai yra judama tarp vienos prioriteto eilės ir žemyn, kad būtų aiškūs principai, kada galima judėti, o kada – ne“.
„Trečia, žvelgiant į ateitį, reikia labiau koordinuoti visą vakcinavimo sistemą. Kitos šalys turi tam tikrus koordinacinius centrus. Tam tikros užuomazgos tokio centro yra ir pas mus, tačiau tai turi būti stiprinama, nes mes vakcinuojame po kelis tūkstančius asmenų per dieną.
Po mėnesio turbūt vakcinuosime po keliasdešimt tūkstančių asmenų per dieną ir situacija taps žymiai sudėtingesnė, todėl kontrolės mechanizmai turi būti žymiai stipresni“, – aiškino šalies vadovo patarėjas.
Jis pridūrė, kad G.Nausėda, vertindamas pastarųjų dienų įvykius, pabrėžė, jog mūsų teisinėje sistemoje numatyta daug atsakomybių – tiek administracinių, tiek baudžiamųjų – už korupcinius pažeidimus: „Todėl labai svarbu, kad ši sistema veiktų ir institucijos iki galo išsiaiškintų, ir nubaustų, jeigu tos kaltės yra nurodomos.“
Paragino atsisakyti privilegijų
Sveikatos apsaugos ministras A.Dulkys pripažino, kad „lenktynės dėl skiepo“ yra blogiausias galimas reiškinys esamoje situacijoje. Tiesa, pasak jo, skiepijimo procesas vyksta sklandžiai.
„Startas puikus. Turime gerus pirminius rezultatus. Labai gaila, aišku, ir nemalonu, dėl tokių pasitaikančių dalykų, kurie buvo pastaruoju metu paviešinti. Šioje srityje yra būtinas absoliutus skaidrumas ir viešumas“, – sakė jis.
Visgi, pasak ministro, kontrolės procesai neturi trukdyti vakcinacijos greičiui. A.Dulkys priminė, kad kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba inicijuojamas antikorupcinio skiepijimo, vakcinų organizavimo proceso vertinimas.
Jis taip pat vylėsi, kad jau nuo pirmadienio pavyks atnaujinti pasitikėjimo liniją, kurios pagalba bus galima pranešti apie galimus pažeidimus. Bus organizuojami ir atsitiktiniai išorės patikrinimai.
„Mes negalime gyventi visuomenėje tokioje nepasitikėjimo atmosferoje.
Visi procesai sveikatos apsaugos sistemoje, kaip ir bet kurioje kitoje sistemoje, negali būti centralizuoti, nes tik pačios gydymo įstaigos, tik pati savivalda geriau žino, kokie konkretūs žmonės dirba su COVID-19 liga sergančiais pacientais ir kokie konkretūs žmonės atitinka tvarkoje nustatytas sąlygas.
Turime pasitikėti tais, kurie dirba savo darbą sąžiningai“, – tikino ministras.
A.Dulkys pastebėjo, kad esama situacija leidžia pamatyti mūsų kaip visuomenės fotografiją, todėl jis paragino galios centrus ir politikus rodyti asmeninį pavyzdį ir „nesinaudoti privilegijomis sveikatos apsaugos srityje, kaip jau yra įprasta daugelį dešimtmečių.“
Ar užlindę eilėje gaus antrą dozę?
A.Dulkys sakė kol kas negalintis pasakyti, ar pirmąją vakcinos dozę nesąžiningai gavę asmenys gaus ir antrąją, reikalingą visaverčiam imunitetui susidaryti.
„Situacija tikrai unikali. Kokie dar bus sprendimai, matysime. Čia vėl bus dvi stovyklos. Ar skiepas išpiltas, ar apskritai tokie žmonės turi moralinę teisę būti skiepijami toliau? Čia dar laukia atsakymai“, – keblią situaciją komentavo ministras.
Savo ruožtu šalies vadovo patarėjas S.Krėpšta pažymėjo, kad, Prezidentūros nuomone, neteisėtai skiepą gavę asmenys neturėtų gauti antrosios jo dozės.
„Mūsų nuomone, yra nustatyta labai aiški vakcinavimo eilė, tos eilės, be abejo, reikia ir laikytis. Jeigu tiems žmonėms nepriklausė pagal eilę gauti vakciną, ji neturėtų būti gauta. Ji neturėjo būti gauta ir prieš tai“, – situaciją komentavo prezidento patarėjas.
Jis pridūrė, kad šis klausimas su A.Dulkiu nebuvo aptartas.
Skiepijosi, nors nepateko į prioritetines grupes
Sveikatos apsaugos ministras A.Dulkys dar sekmadienį vakare pranešė nusprendęs įpareigoti savivaldybių administracijų vadovus kontroliuoti skiepijimą joms pavaldžiose įstaigose ir tirti įtariamus pažeidimus. Jo teigimu, taip pat keičiama ir griežtinama prioritetinių grupių sąrašų sudarymo tvarka.
Lietuvoje pradėjus skiepijimą nuo koronaviruso, žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie atvejus, kai buvo paskiepyti pagal nustatytą eiliškumo tvarką teisės tam neturintys medikai ar su medicina susiję verslininkai.
Sveikatos apsaugos ministerija ir teisėsauga sako, kad aiškinsis šiuos atvejus.