Nauji užsikrėtimai Lietuvoje nesiekia tūkstančio, bet mirčių skaičius kelia nerimą: COVID-19 atvejų – 775, netekčių – 32
BNS ir lrytas.lt inf.
2021-01-11 06:42Per praėjusią parą užfiksuoti 775 nauji užsikrėtimai koronavirusu. Iš viso Lietuvoje COVID-19 nustatytas 160 446 žmonėms. Šiuo metu serga 64 642.
Sekmadienį nuo koronaviruso mirė 32 pacientai. Dar 3 pacientai mirė anksčiau. Iš viso Lietuvoje COVID-19 jau pareikalavo 2232 gyvybių.
Statistikos departamentas vis dar nepateikia informacijos, kiek šalyje yra žmonių, kurie sirgo koronavirusu, tačiau mirė dėl kitų priežasčių.
Per sekmadienį pasveiko 133 žmonės. Pasveikusių skaičius šiuo metu – 92 608.
Sekmadienį buvo paskiepyti vos 3 žmonės. Iš viso jau paskiepyti 22549.
Ištirta dar 4269 ėminiai. Iš viso Lietuvoje jau ištirta 1 742 958 ėminiai.
Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydoma 2212 COVID-19 pacientų, 176 iš jų – reanimacijoje, pirmadienį pranešė Statistikos departamentas.
Deguonis papildomai tiekiamas 1096, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 108 pacientams.
Iš daugiau nei 16,5 tūkst. ligoninių lovų šiuo metu užimta kiek daugiau nei aštuoni tūkstančiai.
Iš 699 reanimacijos lovų užimtos 387. Iš 653 lovų, kuriose gali būti taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, užimtos 248, o iš lovų, kur tiekiamas deguonis, užimta 2330 iš 6393.
Per praėjusią parą izoliuoti 1758 asmenys, iš viso izoliacijoje, įskaitant žmones, kuriems patvirtinta COVID-19 liga, šiuo metu yra 98194 žmonės.
Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y. epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, šiuo metu registruota 105 (iš tų atvejų, kurių epidemiologiniai tyrimai atlikti).
Atvejai, fiksuoti protrūkiuose
Sekmadienį registruotas 61 koronavirusinės infekcijos atvejis, siejamas su protrūkiu Švenčionių rajono Adutiškio senelių namuose. Iš viso per pastarąsias kelias dienas registruota 80 su protrūkiu siejamų atvejų, iš kurių 67 yra gyventojai ir 13 darbuotojų. Epidemiologinė diagnostika tęsiama.
Taip pat tęsiasi protrūkis Ignalinos rajone veikiančiuose Mielagėnų palaimintojo Jurgio Matulaičio parapiniuose globos namuose. Vakarykštę parą patvirtinti 53 COVID-19 ligos atvejai. Iš viso nuo sausio 8 d. registruoti 73 koronavirusinės infekcijos atvejai, iš kurių 57 yra globos namų gyventojai ir 16 darbuotojų.
Be to, vakar registruoti ir 8 koronavirusinės infekcijos atvejai, siejami su protrūkiu Kalvarijos globos ir užimtumo centre. Iš viso su protrūkiu šiuo metu, epidemiologų vertinimu, susiję 13 atvejų, iš kurių 11 yra gyventojai ir 2 darbuotojai.
Taip pat praėjusią parą registruoti atvejai (po du ar kelis), siejami su protrūkiais Jonavoje veikiančioje trąšų gamybos įmonėje, Kalvarijoje veikiančioje maisto pramonės įmonėje, Šiaulių baldų gamybos įmonėse, Tauragės vandens priežiūros įmonėje, Vilniaus geležinkelių įmonėje.
Be to, sekmadienį patvirtinti 3 atvejai, siejami su besitęsiančiu COVID-19 protrūkiu Alytaus pataisos namuose, kur nuo gruodžio 29 d. registruota 30 susijusių infekcijos atvejų.
Taip pat vakarykštę parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Kalvarijos lopšelyje-darželyje „Žilvitis“ (2 atvejai), Kazlų Rūdos lopšelyje-darželyje „Pušelė“ (iš viso – 4 atvejai), Vilkaviškio rajone įsikūrusiuose Didvyžių globos namuose, kur iš viso nuo lapkričio 25 d. registruoti 107 infekcijos atvejai.
Atvejų, susijusių su protrūkiais šeimose, praėjusią parą visoje Lietuvoje, šiuo metu turimais duomenimis, registruoti 114.
Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.
Užsikrėsti galima visur
Atliktų epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys rodo, kad gruodį, palyginti su lapkričio mėnesiu, sumažėjo užsikrėtimų dalis, siejama su užsikrėtimais darbe ir gydymo bei palaikomojo gydymo įstaigose, tačiau augo užsikrėtimų šeimose dalis.
Paskutinįjį metų mėnesį reikšmingą dalį sudarė atvejai, kai žmonės negalėjo pasakyti, kur užsikrėtė, t. y. įvardinti konkretaus infekcijos šaltinio.
Pasak gydytojos epidemiologės Daivos Razmuvienės, turime didelį vidinį infekcijos išplitimą, tai reiškia, kad žmonės gali užsikrėsti visur, net ir nežinodami, kad turėjo kontaktą su konkrečiu žmogumi, kadangi jo nepažįsta.
„Atlikdami epidemiologinius tyrimus vis dažniau išgirstame žmonių pasakymą, kad jie nenutuokia, kur galėjo užsikrėsti, išvardija vietas, kur lankėsi, tačiau konkrečiai negali įvardinti žmogaus, kuriam būtų patvirtinta koronavirusinė infekcija ir su kuriuo būtų bendravę. Iš tų įvardintų vietų galime daryti tam tikras prielaidas, kad žmogus, pavyzdžiui, galėjo užsikrėsti prekybos centre, viešajame transporte ar kitur, nesilaikydamas numatytų reikalavimų,“, – sako gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Pasmerkė ir ėmėsi priemonių
Šeštadienį premjerės I.Šimonytės norai labiau pasidžiaugti galimybe sekti naujai paskiepytų žmonių statistiką sudužo į šipulius. Per dvi dienas itin garsiai nuskambėjo du galimo piktnaudžiavimo vakcinomis atvejai.
Naujienų agentūra BNS pranešė, kad Žalgirio klinikose nuo COVID-19 paskiepyti darbo sutarčių su įstaiga neturintys du žmonės, o žurnalistams pradėjus domėtis situacija, vienas jų sulaukė labai keisto Mykolo Romerio universiteto politologo Vytauto Dumbliausko skambučio ir replikų, kad niekas nenori įstaigos vadovybė „nenori to straipsnio“.
Šeštadienį pranešta, kad Šilalėje pasiskiepijo šio miesto greitosios medicinos pagalbos stotį valdančios įmonės „Ambulansas“ vadovas bei jo šeimos nariai.
Į šias naujienas G.Nausėda reagavo itin griežtai – jis pasiūlė, kad pažeidėjams būtų taikoma itin griežta atsakomybė.
Sekmadienį Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sekmadienį feisbuke pranešė pasirašęs sprendimą, kuriuo savivaldybių administracijų direktoriams pavesta kontroliuoti vakcinavimą nuo COVID-19 įstaigose, kurių dalininkas ar steigėjas yra atitinkama savivaldybė.
Anot ministro, administracijų vadovams nurodoma kontroliuoti, kad šiose įstaigose vakcinavimas būtų vykdomas griežtai pagal nustatytą tvarką, skiepai būtų skiriami prioritetinėms gyventojų grupėms ir jų negautų žmonės, kurie į tas grupes nepatenka.