Per praėjusią parą nustatyta beveik 1500 naujų koronaviruso atvejų ir 25 mirtys
BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.
2021-01-02 09:31Į Naujuosius metus įžengusi Lietuva šeštadienį pradeda skaičiuoti ir 2021-ųjų koronaviruso statistiką. Per praėjusią parą patvirtinti 1493 nauji koronaviruso atvejai ir 25 mirtys.
Bendras patvirtintų atvejų konkretiems žmonėms skaičius šiuo metu siekia 145 399, bendras registruotų Covid-19 mirčių skaičius – 1614. Dėl kitų priežasčių mirusių užsikrėtusių koronavirusu asmenų skaičius – 838.
Per praėjusią parą pasveikusių asmenų skaičius – 225, iš viso nuo koronaviruso pasveiko 76 703, sergančių koronavirusu asmenų skaičius – 66244.
Per vakar dieną ištirti 4542 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iki šiol iš viso ištirta 1 645 018 ėminių dėl įtariamo koronaviruso.
625 naujausių koronaviruso atvejų registruoti Vilniaus, 210 Kauno, 166 Panevėžio, 118 Šiaulių, 100 Klaipėdos, 67 Utenos, 57 Alytaus, 53 Telšių, 44 Marijampolės ir 38 Tauragės apskrityse.
15 atvejų kol kas dar nėra priskirti jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus, paaiškės po epidemiologinio tyrimo, skelbiama NVSC pranešime.
Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y. epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, šiuo metu registruota 70.
Daugiausia mirčių praėjusią parą registruota Šiaulių ir Kauno apskrityse, rodo šeštadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.
Šiaulių apskrityje mirė septyni, o Kauno – keturi žmonės. Dar po tris žmones mirė Klaipėdos ir Alytaus apskrityse, po du – Marijampolės, Utenos ir Telšių apskrityse, po vieną – Vilniaus ir Panevėžio apskrityse.
Mirčių neregistruota vienintelėje Tauragės apskrityje.
Praėjusią parą mirė 25 žmonės, priklausę 60-99 metų amžiaus grupei.
60-69 metų amžiaus grupėje registruotos 5 mirtys, 70-79 metų – 8, o 90-99 – 2.
Tarp mirusiųjų – 6 moterys ir 19 vyrų.
Ligoninėse šiuo metu gydomi 2406 COVID-19 pacientai, 190 iš jų – reanimacijoje, šeštadienį pranešė Statistikos departamentas.
Deguonies reikia 1516 sergančiųjų COVID-19, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 115 pacientų.
Iš daugiau kaip 16,6 tūkst. Lietuvos ligoninių lovų šiuo metu užimta 7,7 tūkst., iš 683 reanimacijos lovų – 436. Iš 635 lovų, kur gali būti taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, užimtos 288, taip pat užimtos 2538 iš 6289 lovų su deguonies tiekimu.
Atvejai, fiksuoti protrūkiuose
Daugiausiai – 11 – per praėjusią parą atvejų nustatyta protrūkyje, susijusiame su Didvyžių globos namais, įsikūrusiais Marijampolės apskrityje. Iš viso šiame protrūkyje jau patvirtinti 74 atvejai. 5 atvejai per praėjusią parą patvirtinti Plungės rajono ligoninės protrūkyje. Atvejai patvirtinti 4 darbuotojams ir vienam pacientui.
3 atvejai per praėjusią parą patvirtinti Šilutės ligoninės protrūkyje. Iš jų vienas atvejis yra antrinis. Atvejai patvirtinti darbuotojams ir artimajam. Du atvejai, patvirtinti praėjusią parą, yra susiję su Kupiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centru.
Du fiksuoti atvejai patvirtinti Klaipėdos jūrininkų ligoninės protrūkyje. Atvejai nustatyti darbuotojams.
Su Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centru siejamame protrūkyje praėjusią parą nustatyti du atvejai. Iš viso su šiuo protrūkiu jau siejama 11 atvejų. Po kelis užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejus buvo patvirtinta LSMU Kauno klinikų ir LSMU Kauno ligoninės protrūkiuose.
3 atvejai, patvirtinti praėjusią parą, yra siejami su pieno produktų gamybos įmone, įsikūrusia Marijampolės apskrityje. Iš viso su šiuo protrūkiu jau siejama 11 atvejų.
Du atvejai, iš kurių vienas antrinis, per praėjusią parą patvirtinti apatinio trikotažo siuvimo įmonėje Marijampolės apskrityje. Su šiuo protrūkiu siejama 16 atvejų. 3 praėjusios paros atvejai patvirtinti Šakių vaikų globos namų protrūkyje. Iš viso su šiuo protrūkiu siejama 14 atvejų.
Su Klaipėdos apskrities Macikų socialinės globos namais siejamame protrūkyje praėjusią parą iš viso patvirtinti 3 atvejai. Atvejai patvirtinti darbuotojams.
Du atvejai patvirtinti taip pat Klaipėdos apskrityje įsikūrusių Padvarių socialinės globos namų protrūkyje. Atvejai patvirtinti darbuotojams.
Atvejų, susijusių su protrūkiais šeimose, praėjusią parą visoje Lietuvoje, šiuo metu turimais NVSC duomenimis, registruota 51.
Šiurpinanti statistika
Pirmąją metų dieną išgirdę ataskaitą už gruodžio 31-ąją lietuviai pakraupo – buvo pranešta apie rekordinį mirčių skaičių, o netrukus – apie įsivėlusius netikslumus.
Penktadienį buvo pranešta apie dar neregėtą COVID-19 aukų skaičių – net 130 žmonių, tačiau netrukus Statistikos departamentas pranešė, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centro (NVSC) skaičiavimuose yra keistų neatitikimų.
Kaip paaiškėjo, per parą mirė 42 žmonės, o kitos 88 aukos į statistiką pateko iš ankstesnių atvejų.
„Tos mirtys 130 tikrai ne visos yra vakar paros. Tai vėluojančios mirtys, apie kurias gydymo įstaigos mūsų neinformavo nustatyta tvarka. Jos buvo paprašytos mūsų iniciatyva, kad atsiųstų tą informaciją mums“, – BNS tuomet aiškino NVSC atstovė Austina Vžesniauskaitė.
Suerzino Seimo pirmininkę
Tokie skaičiavimai ne pirmą kartą sulaukė aštrios kritikos. NVSC vadovus penktadienį kritikavo ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Šiandien pamatėme precedento neturintį atsainumo atvejį. Kalbu apie NVSC pateiktą statistiką. Rytą ne vienas sustingome, paskaitę, kad per praėjusią parą COVID-19 pareikalavo net 130 aukų.
Tačiau po kelių valandų NVSC patikslino informaciją ir paaiškėjo, kad metų sandūroje nuo koronaviruso mirė 42 žmonės, likusios 88 aukos yra iš ankstesnių parų. Teisinamasi tuo, jog, naujajai SAM vadovybei pakeitus informavimo tvarką, ligoninės pateikė statistiką, kurios anksčiau neteikė“, – penktadienį feisbuke rašė Seimo vadovė.
V.Čmilytė-Nielsen pareiškė, kad jai „sunku vertinti šio centro atsakingų asmenų gebėjimus.“ Pasak jos, tokie netikslumai daro žalą visuomenei.
Nuo eglučių atbaidė ne visus
Dar iki Naujųjų metų valdininkai ir žinomi visuomenės veikėjai skatino likti švęsti namuose, neiti prie Kalėdų eglučių ar į didžiąsias miestų aikštės. Tačiau visų atbaidyti nepavyko.
Vilniuje katedros aikštėje pasirodė žmonės, panorę stebėti fejerverkus. Kol vieni pasakojo, kad užsuko eidami pasivaikščioti, kiti tiesiai šviesiai sakė savo nuomonę, kuri kelia didelį nerimą visuomenės sveikatos specialistams.
„Norime gyvenime sprendimus priimti savarankiškai. Nesinori, kad kažkas iš aukščiau nuspręstų, kaip aš turiu gyventi. Aš pats žinau, kas yra saugu, kas kenksminga. Tiesiog atėjome pasidžiaugti švente“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo į Katedros aikštę atėjęs vyras su moterimi.
Kita pora tikino, kad Lietuvoje griežtas karantinas esą nereikalingas, nors ekspertai sako ką kitą.
„Palinkėsime daugiau streikų, kad greičiau baigtųsi ta nesąmonė, kad žmonės pradėtų tikėti, jog viskas bus gerai. Reikia kovoti su ta situacija. Viskas tuščia, taip neturi būti. Nėra taip blogai kaip yra iš tikrųjų“, – sakė vyriškis.