Lietuva fiksuoja dar vieną užsikrėtimų rekordą: nustatyti 3934 nauji atvejai, koronavirusas pražudė 75 žmones
BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.
2020-12-30 06:24Lietuvoje jau pradėjus skiepyti medikus sužibo nauja viltis, tačiau ją greitai užgožė prastų naujienų lavina. Šalyje užsikrėtusių sparčiai daugėja, o mirčių skaičiai stiebiasi aukštyn. Smūgiu virto ir netikėta žinia apie 804 neapskaitytas mirtis: 324 iš jų – nuo koronaviruso, o 480 – sirgusių COVID-19, bet mirusių dėl kitų priežasčių.
Vien per praėjusią parą Lietuvoje užfiksuoti 3934 nauji užsikrėtimai koronavirusu. Iš viso Lietuvoje COVID-19 jau nustatytas 138219 žmonių.
Nuo koronaviruso mirė 75 pacientai. Iš viso mirusių – 1422. Dar 27 žmonės sirgo koronavirusu, bet mirė dėl kitų priežasčių. Tokių atvejų Lietuvoje – 696.
Trečiadienį NVSC iškart negalėjo pateikti visų duomenų. Nurodyta, kad vėliau bus patikslintas pasveikusių ir sergančių asmenų skaičius. Antradienio vakarą NVSC patyrė kibernetinę ataką, kai darbuotojas atsidarė laiške buvusį užkrėstą failą.
Prieš pietus NVSC papildė informaciją ir nurodė, kad per praėjusią parą buvo ištirti 13538 ėminiai. Iš viso ištirta 1 613 427 ėminiai.
Šalies ligoninėse šiuo metu gydomi 2525 COVID-19 pacientai, 210 iš jų – reanimacijoje, trečiadienį pranešė Statistikos departamentas.
Su deguonies kaukėmis gydomi 1556 pacientai, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 129 žmonėms.
Ligoninėse iš viso užimtos 8094 lovos iš 16 tūkst. 647.
Iš 683 reanimacijos lovų užimtos 443. Iš 635 lovų, pritaikytų plaučių ventiliacijai, užimta 280. Iš 6400 lovų, kuriose gali būti taikomas gydymas deguonies kaukėmis, užimtos 2566.
Daugiausia mirčių praėjusią parą registruota Vilniaus ir Kauno apskrityse, rodo trečiadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.
Šiuose regionuose fiksuota po 17 mirčių iš 75.
Dar 12 žmonių mirė Panevėžio apskrityje, 10 – Šiaulių. Aštuonios mirtys registruotos Klaipėdos, septynios – Alytaus, dvi – Telšių, po vieną – Marijampolės ir Tauragės apskrityse.
Mirčių neregistruota vienintelėje Utenos apskrityje.
Praėjusią parą mirė 25 žmonės, priklausę 80-89 metų amžiaus grupei.
70-79 metų amžiaus grupėje registruota 18 mirčių, 60-69 metų – 17.
Taip pat mirė septyni 50-59, keturi 90-99, trys 40-49 metų žmonės ir vienas 100-109 metų žmogus.
Tarp mirusiųjų – 33 moterys ir 42 vyrai.
Neapskaitytos mirtys
Vykdant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro veiklos skaitmenizavimą, rastos 804 neapskaitytos mirtys, susijusios su koronavirusu, antradienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Jos teigimu, duomenys gauti palyginus NVSC ir Registrų centro spalio–gruodžio mėnesių statistiką.
„Nustatyta, kad neapskaičiuotos 324 mirtys nuo koronaviruso ir 480 mirčių dėl kitų priežasčių, tačiau mirusieji sirgo koronavirusu“, – rašoma ministerijos pranešime.
Neapskaitytų mirčių klausimas aptartas per sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio ir NVSC vadovo Roberto Petraičio nuotolinį susitikimą antradienį.
A. Dulkys nurodė NVSC direktoriui pateikti išsamų situacijos vertinimą raštu.
Per ministro ir NVSC vadovo susitikimą taip pat aptarti kiti svarbūs NVSC veiklos tobulinimo aspektai, susiję su epidemiologinių apklausų vykdymo procesu, didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų izoliacija, tinkamu žmogiškųjų išteklių paskirstymu.
NVSC savo kaltę paneigė
NVSC teigia, kad mirčių statistikos neatitikimai atsirado ne dėl NVSC kaltės. NVSC visuomenės informavimo specialistė Justina Petravičienė akcentuoja, kad centras mirčių statistiką visų pirma gauna iš gydymo įstaigų ir tik tada, pasak jos, informacija yra apskaitoma. Todėl, pasak NVSC atstovės, spalio-gruodžio mėnesio mirčių statistikos neatitikimas galimai yra nulemtas vėluojančios informacijos iš gydymo įstaigų dėl joms tenkančių didelių apkrovų.
„Pagal galiojančią tvarką informaciją apie mirties atvejus NVSC gauna iš gydymo įstaigų, joms pateiktus tam numatytą formą. Atsižvelgus į gydymo įstaigoms tenkančius krūvius, vertiname, kad galimai galėjo atsitikti taip, kad informacijos pateikimas vėluoja arba informacija apie mirties nuo COVID-19 ligos atvejus NVSC perduota nebuvo“, – Eltai atsiųstame komentare teigė NVSC visuomenės informavimo specialistė Justina Petravičienė.
Jos teigimu, tai reiškia, kad tam tikri neatitikimai atsirado ne dėl NVSC kaltės.
„Ne NVSC diagnozuoja tiek mirties, tiek, pavyzdžiui, pasveikimo faktą, tad kliaujasi gydymo įstaigų pateikta informacija. Visą informaciją, kurią gavome iš gydymo įstaigų, mūsų specialistai yra suvedę, kasdien už ją atsiskaitome visuomenei“, – akcentavo NVSC atstovė.
Dėl užsikrėtimo atidėta prokurorės priesaika
Būsimajai generalinei prokurorei Nidai Grunskienei patvirtintas koronavirusas. Apie tai ji antradienį informavo prezidentūrą.
„Nida Grunskienė, kurios skyrimui į generalinės prokurorės pareigas po prezidento teikimo pritarė Seimas, šiandien informavo prezidentūrą, jog jai atliktas COVID-19 testas yra teigiamas. Todėl trečiadienį planuota jos priesaikos ceremonija yra atidedama iki ji pasveiks. Tikimasi, jog ši ceremonija įvyks sausio viduryje“, – rašoma prezidentūros pranešime.