Skandalinga gyvybinių funkcijų monitorių klaida Lietuvoje – dar neišspręsta: COVID-19 guldo žmones, o dalių toliau trūksta Mirė 10 žmonių

2020 m. gruodžio 14 d. 08:10
Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS
Pavasarį ligoninėms išdalyti beveik 500 gyvybinių funkcijų stebėjimo monitorių Lietuvą pasiekė be dalies priedų, jų komplektavimas tebevyksta, BNS informavo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC).
Daugiau nuotraukų (14)
„Apie tai, kad gauti priedai ne visiems monitoriams nebuvo žinoma. Kad komplektacija nepilna, informacija buvo gauta iš įrangą priėmusių gydymo įstaigų. Sprendžiant susidariusią situaciją ESSC intensyviai komunikuoja tiek su tiekėjais ir su minėtų monitorių gamintojų atstovybėmis Lietuvoje ir deda visas pastangas kuo greičiau sukomplektuoti monitorius“, – BNS atsiųstame komentare teigia SAM pavaldus centras.
Prie minėtų monitorių trūksta dalies deguonies įsotinimo jutiklių rinkinių, kraujospūdžio matavimo, elektrokardiogramų laidų komplektų.
Pasak ESSC, dalis trūkstamų priedų yra gauta, dėl kitų pristatymo yra tariamasi su tiekėjais.
Sukomplektuotus prietaisus ruošiamasi pradėti perduoti gydymo įstaigoms. Vis dėlto kada visi monitoriai bus grąžinti, SAM pavaldus centras teigia negalintis pranešti, nes tai priklauso nuo tiekėjų ir gamintojų.
Anksčiau skelbta, kad 497 monitoriai kovą ir balandį įsigyti ne iš oficialių medicininės įrangos giganto „General Electric“ atstovų Lietuvoje – bendrovės „Tradintec“, bet iš Kinijos ir Izraelio tiekėjų, už juos iš viso sumokėta 1,84 mln. eurų.
Apie tokią netikėtą situaciją dar rugsėjį rašė dienraštis „Lietuvos rytas“. Tuomet „Lietuvos rytui“ gydymo įstaigų vadovai tvirtino, kad aparatus gavo be pajungimui reikalingų priedų, instrukcijų, taip pat jie buvo be reikalingų sertifikatų, o personalas neapmokytas, kaip su jais dirbti.
„Lietuvos rytui“ šaltiniai tuomet teigė, kad prietaisai net negalėjo būti įvežti į Lietuvą, nes neturi būtinų sertifikatų.
Gydymo įstaigas sugluminusį pirkimą organizavo Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centras, kuriam prieš metus pradėjo vadovauti buvęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų apsaugos vadovas Olegas Sitnikovas.
Tuomet paaiškėjo, kad aparatai buvo perkami iš tiekėjų Kinijoje.
Vienu atveju sutartis dėl 192 monitorių įsigijimo, kai bendra pirkinio vertė siekė 854 tūkst. JAV dolerių, buvo sudaryta su Kinijos įmone „Hongzhou Sunschine“ (toks įmonės pavadinimas nurodomas CVPP skelbiamuose pirkimo dokumentuose. – Red.).
Tą pačią dieną, kovą 28-ąją, su šia Kinijos kompanija buvo sudarytas ir dar vienas monitorių pirkimo sandoris – už 191 aparatą tiekėjams sumokėta dar 1 mln. 19 tūkst. JAV dolerių.
Abiem atvejais prekės buvo įsigyjamos neskelbiamų derybų būdu. Ši Viešųjų pirkimų įstatyme numatyta išimtis buvo pritaikyta ir perkant 114 gyvybinių funkcijų monitorių iš tiekėjo Izraelyje.
Ekstremalių sveikatai situacijų centras už juos „MyCity360 Innovation Ltd“ sumokėjo 104 tūkst. eurų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.