Šeimos gydytoja pratrūko: koronavirusą platina „nusikalstamai durni“, o pervargę medikai vakare tenori „ramiai mirti“
2020-12-10 22:05Lietuvoje vis garsiau aidint medikų prašymams žmonėms likti namuose ir laikytis karantino nurodymų aiškėja, kad ne visiems užtenka didelį nerimą keliančių įrodymų. Tuo įsitikino ir Vilniaus Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Justė Latauskienė.
Kelias atostogų dienas turėjusi J.Latauskienė prieš pat grįžtant į įprastas darbo vėžes pasitikrino pranešimus ir tiesiog pašiurpo.
„Pirmi matomi 7 COVID-19 atsakymai ir visi teigiami. Jei noriu pažiūrėti sekančius, reikia paspausti ant mygtuko. Baisu spausti. Čia nėra kažkokios tai „pavardės“, čia yra mano apylinkės pacientų – kai kurių visai nežinau, o kai kuriuos labai gydžiau, daug darbo įdėjau, PYST ateis COVID-19 ir numarins man žmogų, padarys jį neįgalų su išliekančia pokovidine nemiga, galvos skausmais, su DUSULIU“, – feisbuke tinkle rašė ji.
Gydytoją piktina žmonės, kurie nedėvi veido kaukių, nesisaugo.
„Jie nusikalstamai durni. Jie gal psichopatai. Jiems gal kognityvinis disonansas – viską jie mato ir viską jie supranta, tik jų protas neišneša, kad tai tikrai taip baisu, todėl susikuria fantaziją, kurioje yra saugūs ir išlaikę kontrolę. Žinot, būna, kam AIDS kandidozė burnoje išėda gomurį iki sinusų ir jie sako – čia nuo dantų pastos. Tai visi šitie, kuriems COVID-19 nėra, kuriems čia sąmokslas, kuriems tik gripas čia, uf, vasaros vaikai čia.
Būna žmonės net nežino, kokie jie yra pažeidžiami, kol nesuserga COVID-19, arba išgyvenę lengva forma smerkia visus susirgusius sunkiai. Yra pasikartojančių naratyvų medicinoje – kur panaudosiu vieną dozę narkotikų ir nepriprasiu, bet pripranta.
Yra žmonių, kurie pvz.: užsiima kultūrizmu ir labai stiprūs, o miršta nuo COVID-19, nes nepagalvoja, kad visi tie steroidai ir papildai, kuriuos slepia net nuo savo mamos tokiose situacijose yra mirtini.
Žmonės galvoja, kad gydytojai labiausiai bijo kaltės ar dar ko. Nė velnio. Labiausiai mes bijome mirties, labiausiai bijome, kad nepadėsime pacientui, bet, kai negali padėti, kai bandai ir negali nepadėti, nebandyti, tai super sunku“, – rašė J.Latauskienė.
Gydytoja prisiminė nenorėjusi eiti atostogų ir prisiminė kolegės, kuri dėl prasidėjusios pandemijos nusprendė atidėti planus pasitraukti į pensiją, žodžius: „pamatysi, Juste, paskutinę tavo atostogų dieną bus 3000 ir vienas atvejis. Kalėdų nebus“. Man dar šimtas metų iki tokių žinių ir įžvalgos“.
Kasdien paskambina 40 žmonių
J.Latauskienė pastebėjo, kad dėl koronaviruso vis dažniau testuojasi ištisos įmonės, vis dažniau infekcija patvirtinama ir patiems medikams. Ji užtikrino, kad augančiam pacientų srautui stengiasi padėti, jiems paskambinti, išrašyti reikalingą nedarbingumo pažymą.
„Dabar taip gali būti, kad jie jau patys užsiregistravo pas gydytoją – bet nėra atsikrų gydytojų covidui gi, maniškis koks užsiregistruos pas kitą gydytoją, jo pacientą užregistruos man. Devintos dienos dar pribyrės šiandien daug, ir dar rytoj atsiras naujų. Ne visi aštuntos dienos gi čia. Ir septintos dar yra. Ir šeštos. Taip pat niekur nedingo visi mūsų planiniai, kaip šeimistų, pacientai. Aš nežinau kaip su specialistais, mano kasdienybė yra kasdien paskambinti 40 žmonių ir daugiau.
Aš jau kartais pasakau „viskas“, kai manęs klausinėja ar tiesą, ką Unikauskas sakė ir padedu ragelį. Galvoju, nu nepatiks, tai išsiregistruos iš manęs, ar ne? Parašys man skundą? Atleis iš darbo? Va dabar žiūriu Vilniuje yra šeimos gydytoja, pas kurią šiandien liko trečdalis laisvų vizitų. Nežinau ar pas ją norite, bet žinau, kad ji viską daro taip, kad nėra dėl ko jai nebebūti šeimos gydytoja, dažniausiai gydytojai nukenčia dėl to, kad kaip tik stengiasi, kažką galvoja“, – teigė gydytoja.
J.Latauskienė prisiminė savo medikės kelio pradžioje bijojusi įvairių skundų, tačiau iš patirties supratusi, kad dorojantis su esamu krūviu pacientams įtikti visados negali.
„Kai iš vakaro bendrauji su žmogumi, o ryte sužinai, kad ji mirė dėl aneurizmos, tai biškį keičia požiūri į dalykus. Kai matai, kaip kažkas moka po 3500 eurų iš kišenės už savo ligoto vaiko dieną naujiems vaistams, kurie sukurti genų inžinerijos būdu ir sako, yra dėkingas už tokią galimybę, kad vaiko gyvenimą gali pratęsti dar keliems mėnesiams ir po to kitas aiškina, koks nedoras jo vaikas, nes iš matkės gavo tik 9, o ne 10, tai biškį keičia požiūrį į dalykus.
Atsikeliu ryte ir klausiu savęs – ką galiu šiandien padaryti, kaip galiu vakare mirti ramiai? Tas planinis pacientų priėmimas yra su visais – man vakar baigėsi insulinas, o šiandien noriu išsirašyti kompensuojamai toliau“, – teigė gydytoja.
Kitos ligos nedingo
Medikė pastebėjo, kad žmonės šiomis dienomis serga ne tik koronavirusu, kitų sveikatos sutrikimų netgi pagausėjo, tačiau visas padidėjęs krūvis krenta šeimos gydytojams „ant galvos“. Į šeimos gydytojus žmonės kreipiasi ir dėl depresijos ar slenkančių plaukų.
„Jų (pacientų) tik daugiau. Nuo tam tikro amžiaus net nebelieka panikos atakų – lieka tik „šokinėjantis spaudimas“, kurį gydo tik leksotanilis, uf. Ir negali šių pacientų atstumti – jų medicininių paslaugų skaičius realiai yra išaugęs ir validus, geriau jau 100 panikos atakų patikrinti ar tai ne MI, nei netikri nė vienos ir praleisti vieną MI.
MI – tai miokardo infarktas. Dar kartą – šie žmonės kreipiasi dėl visiškai adekvačių pirminės grandies dalykų, bet pirminės grandies dydis nėra jiems adekvatus, turėtų būti didesnis – apylinkės mažesnės arba daugiau paslaugų teikiama ne gydytojo, suteikiama ilgesnė kontakto galimybė, suteikiamas kontakto lengvumas.
Žinokite dar yra toks bajeris, kad jeigu šeimos gydytojas nesuspėja priimti paciento per tam tikrą dienų skaičių, jeigu per dieną turi daugiau konsultacijų, nei „turi“ turėti, jeigu nevykdo profilaktikos, tai jis netenka dalies atlyginimo.
Skambinu žmonėms ir kviečiu programinėm mamogramom, įkalbinėju tą daryti, jaučiuosi kaip vienam žmogui degtų namas, o aš kaimynui siūlyčiau pirkti laminatą.
Prirašau papildomą pacientą į priėmimą, jau blogai. Kaip koks nelegalas atlieku darbus, kurių PSDF ne tik „nedengia“, bet baudžia – pvz.: negaliu sergančiam hipertenzija pacientui susidėti vaistų ir tyrimų grafiko už visus metus, „pakartotini“ talonėliai yra skirti nedarbingumams ir tik esamoms trumpalaikėms problemoms.
Visi COVID-19 atvejai mano darbe yra „ant viršaus“, negaliu konsultuoti COVID-19 ir nekonsultuoti planinio. Jeigu atrodo, kad šeimos gydytojas teikia mažiau planinių paslaugų, tai todėl, ir jų padaugėjo. Karantinas padidina ne tik smurto namuose paplitimą. Rėmens taip pat. Kojų venų trombozių kiek, tyliu. Ir spėliok po to, čia gal dar ir COVID-19 šalia yra. Aš labai norėčiau, kad nebūtų to melo apie tai, kiek mes iš tiesų dirbame. Norėčiau, kad nebūtų spaudimo viską aprašyti, pateikti, tarsi viską spėjame. Nes nespėjame. Pacientai gali pasakyti, kad nespėjame. Norėčiau, kad tie visi „steigėjai“, jei nesiklauso gydytojų, tai pasiklausytų pacientų. Juk dirbame jiems“, – rašė J.Latauskienė.