Prezidentūra kartu su tarybos ekspertai teigė, kad gruodžio 2 dieną Vyriausybės paskelbti ribojimai – tinkamas žingsnis, tačiau jų neužtenka ir situacija reikalauja dar griežtesnių priemonių.
Tarp Sveikatos ekspertų tarybos pasiūlymų – siūlymas riboti šeimynius susitikimus.
„Susitikime konstatuota, kad karantinas veikia ir stebime sulėtėjusį atvejų augimą, tačiau jis išlieka didelis. Kiekvieną savaitę matome apie 10 procentų augimą. Tai reiškia, kad jeigu išliktų toks augimo tempas, per Kalėdas turėtume apie 4 tūkstančių maksimalų užsikrėtimų skaičių per dieną“, – teigė G.Nausėdos vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta.
„Prezidento nuomone, šie siūlymai turi būti įgyvendinti nedelsiant“, – pridūrė jis.
Pasak S.Krėpštos, Sveikatos ekspertų taryba sukonkretino dar pirmadienį aptartus griežtinimus.
„Visi sugriežtinimai turėtų būti įgyvendinti kuo anksčiau. Griežtinimai nukreipti į asmenų susitikimus, todėl ribojimai nukreipti į prekybos vietas, ugdymo įstaigas, darbovietes ir, labai svarbu, šeimų bendravimą. Siūloma įgyvendinti vienos šeimos politiką ir apriboti dviejų šeimos ūkių bendravimo galimybes. Juos reikia įgyvendinti, kad apsaugotume šimtus gyvybių ir apsaugotume sveikatos apsaugos sistemą, kuri patiria dideles apkrovas“, – sakė S.Krėpšta.
Kalbėjo ir apie nepaprastąją padėtį
G. Nausėda penktadienį interviu delfi.lt teigė neatmetantis galimybės, kad kitomis priemonėmis nebesuvaldant koronaviruso plitimo, artimiausiu metu gali būti svarstoma įversti nepaprastąją padėtį, leisiančią imtis pačių griežčiausių suvaržymų.
„Nepaprastoji padėtis yra reikalinga tam, kad būtų galima įvesti komendanto valandas, kurios apribotų bet kokį judėjimą tam tikromis paros valandomis. Siūlymas buvo diskutuotas, bet šiuo metu siūlomas nėra. Jeigu situacija blogėtų, niekas neapsaugotas, kad būtų poreikis imtis ir panašių griežtų priemonių“, – paaiškino S.Krėpšta.
Šalies vadovas sekmadienį situaciją aptarė su Sveikatos ekspertų tarybos nariais. Susitikime nuotoliniu būdu taip pat dalyvavo paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė, kandidatas į sveikatos apsaugos ministrus Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė ir laikinojo premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas sveikatos klausimais Jonas Kairys.
Pasak jo, ketinama maksimaliai apriboti ugdymą, taip pat griežtinti prekybą ne maisto prekių parduotuvėse.
„Dėl ugdymo – siūloma jį maksimaliai apriboti (...) Yra konkretus siūlymas ypač apriboti ne maisto prekių prekybą savaitgaliais, pradedant penktadienio pavakare“, – sakė šalies vadovo patarėjas.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugas Stankūnas sako, kad karantino poveikis jaučiamas, tačiau būtinos griežtesnės priemonės, nes atvejų augimas išlieka.
„Jeigu jis būtų neįvestas, matytume kitokius skaičius, mes galime matyti, kad mums trūksta visai nedaug, kad ta situacija pasikeistų“, – sakė M. Stankūnas.
Jo teigimu, viena rekomendacijų – maksimaliai riboti susitikimus.
„Viena rekomendacijų yra maksimaliai apriboti susitikimus tarp namų ūkių, tai reiškia, kad neturėtų būti bendraujama su draugais, kitomis šeimomis“, – teigė medikas.
Jis taip pat rekomenduoja dėvėti apsaugines veido kaukes namuose, jeigu bent vienas iš šeimos narių serga koronavirusu, be kita ko, rekomenduoja ir kas valandą vėdinti patalpas.
Anot M. Stankūno, komendanto valandos įvedimas buvo svarstomas, tačiau tikimasi, kad to pavyks išvengti.
„Mes dar tikimės, kad pavyks išvengti tokio dalyko“, – tvirtino M. Stankūnas.
Siūloma savaitgaliui uždaryti ne maisto prekių parduotuves
Vilniaus universiteto profesorė Edita Sužiedėlienė sako, kad ekspertų taryba siūlo savaitgaliais uždaryti ne maisto prekių parduotuves ir taip riboti žmonių judėjimą.
„Ekspertų grupė siūlo bent kaip mažiausią griežtinimo priemonę visu rimtumu svarstyti ne maisto prekių prekybos vietų – parduotuvių, išskyrus vaistines, veterinarijos, optikos, ortopedijų priemonių parduotuves, uždarymą savaitgaliais ir penktadieniais popietinėmis valandomis nuo 17 val.“, – teigė E. Sužiedėlienė.
Jos teigimu, taip pat siūloma pagalvoti ir apie apsipirkti skirtą laiką rizikos grupėse esantiems žmonėms.
„Kad ta rizikos grupė būtų šiek tiek apsaugota nuo bendro pirkėjų srauto prekybos vietose“, – teigė profesorė.
Anot jos, būtina užtikrinti ir nuotolinį darbą darbovietėse, griežčiau kontroliuoti darbą karantino metu.
„Siūlymas būtų toks, kad privalomas nuotolinis darbas visoms įstaigoms – ne tik valstybinėms, bet ir privačioms, kur tą galima būtų užtikrinti, kur yra galimybės“, – sakė E. Sužiedėlienė
„Taip pat yra siūlymas griežčiau kontroliuoti karantino sąlygų organizavimą ir jų laikymąsi darbovietėse, siūlant patvirtinti darbo karantino metu planus, kur būtų aiškiai nurodytas darbuotojų, kurie dirba ne nuotoliniu būdu sąrašas, patalpoje turėtų būti po vieną darbuotoją, o jeigu to neįmanoma užtikrinti, privalomos kaukės, ribojami kontaktai bendrose patalpose, privalomas kontaktų registravimas, taip pat veiksmų planas, nustačius COVID-19 atvejį“, – pridūrė ji.
Siūlo pradinukams ankstinti atostogas
LSMU profesorius Kęstutis Petrikonis sako, dėl koronaviruso plitimo grėsmės siūloma pradinukams ankstinti atostogas.
„Mes siūlom paskelbti atostogas ir kad jos būtų pridėtos prie Kalėdų atostogų“, – sakė profesorius.
Jo teigimu, vyresniųjų klasių mokiniai turėtų mokytis nuotoliniu būdu.
„Pagrindinis, vidurinis ugdymas ir toliau vykdomas nuotoliniu būdu, kai kur jis vykdomas su tam tikrom pertraukom, tai rekomenduojame, kad tas ugdymas pereitų į nuotolinį būdą, kol situacija pagerės“, – teigė K. Petrikonis.
Pasak profesoriaus, taip pat siūloma į darželius leisti tik tuos vaikus, kurių tėvai neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu.
„Įvertindami ir mokslines rekomendacijas, Lietuvos situaciją, siūlome ikimokyklinio ugdymo įstaigas, labiausiai darželiams, lankyti tik tiems vaikams, kurių tėvai ar globėjai neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu“, – sakė profesorius.
Anot jo, siūloma dažniau testuoti ir gydytojus, slaugytojus bei kitus gydymo įstaigų darbuotojus.