COVID-19 liga persirgusios paauglės mama prisiminė baisias dukros kančias

2020 m. gruodžio 4 d. 11:22
Kauno klinikų inf.
„Mano vaikui nutiko blogiausia, kas galėjo, bet laimei ji papuolė į geriausias rankas“, – sako Inga, kurios 17-metė dukra Emilija dėl COVID-19 ligos sukeltų komplikacijų atsidūrė Kauno klinikų Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje. Nors kova su liga buvo nuožmi, mergina jau sveiksta ir kartu su mama tikisi greičiau grįžti namo.
Daugiau nuotraukų (10)
Prireikė sukelti komą
Inga pasakoja, kad penktadienį dukrai sukilo temperatūra iki 37,6 laipsnių, jai skaudėjo pilvą. Savijautai nepagerėjus per savaitgalį, šeima kreipėsi į Kauno klinikų Vaikų skubios pagalbos skyrių. Tuo metu, pasak Ingos, minčių apie COVID-19 infekcija jie neturėjo – peršalimo simptomus Emilija jautė dar spalį, tad buvo praėjęs jau visas mėnuo. Po apžiūros Vaikų skubios pagalbos skyriuje, mergina buvo stacionarizuota ligoninėje dėl detalesnio sveikatos būklės ištyrimo.
„Nuo pirmadienio iki trečiadienio dukros būklė tik blogėjo: kilo temperatūra, didėjo pilvo skausmas. Sunkiai sekėsi su ja pasikalbėti telefonu, nes jai nuolat trūko oro, atsirado galvos, gerklės ir sprando skausmai. Po poros dienų ankstų rytą sulaukėme skambučio iš medikų, kad dukros sveikatos būklė – kritinė, ji perkelta į reanimaciją. Niekam nelinkėčiau patirti to siaubo, kai palatoje matai mirštantį savo vaiką“.
Kauno klinikų Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus vadovas doc. Vaidotas Gurskis sako, kad Emilijai diagnozuota sunki COVID-19 ligos forma, nustatoma žmonėms iki 21 m. metų amžiaus.
„Šią formą sukelia viruso išprovokuota labai audringa organizmo reakcija, sukelianti citokinų (uždegimo metu išsiskiriančios medžiagos) audrą, kuri sutrikdo daugelio organizmo organų ir sistemų veiklą. Pirmą parą, Emilijai patekus į mūsų skyrių su nestabilia kraujotakos sistema, nukritusiu kraujo spaudimu ir trinkančiu kvėpavimu, jai prijungėme dirbtinės plaučių ventiliacijos (DPV) aparatą ir sukėlėme medikamentinę komą.
Taip pat skyrėme medikamentinį priešuždegiminį gydymą deksametazonu bei intraveniniu imunoglobulinu, hemosorbcijos procedūras (kai iš kraujo pašalinamos uždegimo metu išsiskiriančios medžiagos), kurias padėjo atlikti gydytojas klinikinis toksikologas Marius Perminas ir slaugytoja Agnė Taukočienė, – pasakoja doc. Gurskis. – Šios pacientės gydymas buvo daugiadalykės komandos nuoseklus ir kruopštus darbas, lėmęs greitą merginos sveikatos būklės atsistatymą. Pacientei COVID-19 liga buvo patvirtinta radus antikūnius“.
Motina stebisi žmonių elgesiu
Doc. V. Gurskis džiaugiasi, kad Emilijai nesutriko inkstų veikla, fiksuoti tik nežymūs kepenų veiklos sutrikimai, o buvę kraujo apytakos, kvėpavimo ir kraujo krešumo sistemos sutrikimai atsistatė labai greitai.
Inga su dėkingumu prisimena, kaip Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus medikai kantriai ir atvirai jai pasakojo apie ligą, jos sukeltas komplikacijas, gydymą. „Medikai nuo Emilijos nesitraukė nė per žingsnį, darė ir tebedaro viską, kad išgelbėtų mūsų mergaitę. Tik jų dėka dukra pabudo iš komos ir aš galiu vėl apkabinti savo vaiką“.
Nors mergina dar silpna ir kurį laiką praleis ligoninėje, moteris dėkoja visiems, išgelbėjusiems jos dukrą, ir perspėja kitus. Inga sako, kad žmonės, sužinoję apie Emilijos būklę, nustemba.
„Visi girdime, koks yra infekcijos plitimo mastas, girdime mirčių statistiką, tačiau žmonės sunkiai patiki, kad COVID-19 liga gali sukelti sudėtingas komplikacijas ne tik vyresniems žmonėms, bet ir vaikams, ir paaugliams. Tai atrodo tolima ir nerealu tik tol, kol pats nesusiduri.
Tada pamatai ne tik baisias vaiko kančias, bet ir koks sunkus yra reanimacijos gydytojų darbas. Stebiuosi, kaip žmonės vis dar eina į prekybos centrus, būriuojasi prie šventinių eglučių. Tai, kas nutiko mūsų šeimai, gali nutikti ir bet kuriai kitai. Norisi perspėti visus ir palinkėti labiau saugoti save bei artimuosius, nes nė vieni tėvai nenorėtų išgyventi to siaubo, kuris teko mūsų šeimai“, – sąmoningumo svarbą pandemijos laikotarpiu pabrėžia moteris.
Doc. V. Gurskis primena pagrindinius COVID-19 ligos simptomus, kurie gali pasireikšti vaikams: pakilusi temperatūra virš 37 laipsnių, galvos, gerklės skausmas, kaulų laužymas, sutrikęs kvėpavimas, skonio ir uoslės praradimas, vangumas, pilvo skausmas, pykinimas, viduriavimas.
„Ši liga turi daug kaukių. Tik tėvai geriausiai žino, kaip įprastai serga jų vaikas, ir kas jam būdinga ligos metu. Jeigu atsiradę simptomai neramina, nepraeina per keletą dienų ir suintensyvėja – rekomenduojame kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą. Didžioji dauguma vaikų perserga lengva arba besimptome COVID-19 ligos forma, tačiau jeigu tėvams neramu, visuomet siūlome pasitarti su specialistais“, – sako doc. V. Gurskis.
Vaikams nurodomi 3 COVID-19 ligos, sukeliančios multisisteminio uždegiminio atsako sindromą, fenotipai: į toksinį šoką panašus sindromas su išreikšta Kawasaki liga arba daliniu Kawasaki ligos pasireiškimu, ir karščiavimo su išreikštu uždegimu sindromas be šoko ir Kawasaki ligos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.