Lietuvoje – naujas užsikrėtimų koronavirusu rekordas: susirgo dar 2450 žmonių, mirė 17
BNS ir lrytas.lt inf.
2020-12-03 06:25Koronavirusas pasiglemžia vis jaunesnes gyvybes ir šiurpina net visko mačiusius specialistus. Kaip Kalėdų stebuklo laukiama vakcinos nuo COVID-19, bet kol jos nėra lietuviams teks pagyventi dar griežtesnio karantino sąlygomis.
Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2450 naujų užsikrėtimų. Iš viso COVID-19 jau nustatytas 67 066 asmenims. Šiuo metu serga – 39 377, ligoninėse – 1949.
Per trečiadienį nuo koronaviruso mirė dar 17 pacientų. Iš viso mirusių – 564. Dar 7 žmonės sirgo koronavirusu, tačiau mirė dėl kitų priežasčių. Tokių atvejų Lietuvoje jau užfiksuota 289.
Per praėjusią parą pasveiko 1430 asmenų, iš viso pasveikusių – 26 836.
Trečiadienį buvo ištirti 12 406 ėminiai. Iš viso iki šiol ištirti 1 290 467 ėminiai.
Ligoninėse gydomi 1949 COVID-19 pacientai, 149 iš jų – reanimacijoje, ketvirtadienį pranešė Statistikos departamentas.
Deguonis reikalingas 1017 pacientų, 83 žmonėms taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.
Šiuo metu užimta apie daugiau nei pusė ligoninių lovų: 9 144 iš 16 tūkst. 660.
Iš 672 reanimacijos lovų užimta kiek daugiau nei pusė – 395. Iš 624 lovų, kuriose gali būti taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, užimtos yra 235, iš 6 207 lovų su deguonimi užimta 2 275.
79 iš naujų atvejų registruoti Kauno, 564 Vilniaus, 333 Klaipėdos, 264 Šiaulių, 214 Panevėžio, 121 Telšių apskrityse. Dar 112 infekcijos atvejų patvirtinta Alytaus, 99 Utenos apskrityse, 96 Marijampolės ir 46 Tauragės apskrityse. 22 atvejai kol kas dar nėra priskirti jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus, paaiškės po epidemiologinio tyrimo.
Vakar fiksuoti techniniai trikdžiai, kurie lėmė, kad į NVSC informacinę sistemą 1778 testų rezultatai pateko vėlai vakare. Dėl šios priežasties šių atvejų epidemiologinės diagnostikos vakar atlikti nesuspėta.
Šiuo metu 672 atvejų epidemiologinė diagnostika atlikta, t. y. visų, kurie į NVSC sistemą pateko darbo laiku.
Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, šiuo metu registruoti 98 (iš tų atvejų, kurių epidemiologiniai tyrimai atlikti).
Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose
Naujas protrūkis praėjusią parą registruotas Kėdainių socialinės globos namuose, kur patvirtinta 13 koronaviruso infekcijos atvejų. Visi asmenys yra globotiniai.
Taip pat naujas protrūkis registruotas Kaune veikiančiuose socialinės globos namuose „Vija“ – koronavirusas patvirtintas septyniems įstaigos gyventojams.
Praėjusią parą fiksuoti atvejai, susiję su protrūkiais Respublikinėje Klaipėdos, Kėdainių, Klaipėdos universitetinėje, Klaipėdos jūrininkų, Rokiškio, Naujosios Akmenės, Tauragės ligoninėse. Taip pat – Regioninėje Telšių ligoninėje, kur padaliniuose fiksuota 13 infekcijos atvejų, Tauragės šeimos gerovės centre, Zarasų socialinės globos namuose.
Be to, tęsiasi protrūkis Pakruojo rajone įsikūrusiuose Linkuvos socialinės globos namuose, kur per trečiadienį patvirtinta 20 koronavirusinės infekcijos atvejų. Visi asmenys yra šios įstaigos globotiniai. Iš viso per pastarąsias dvi savaites registruota daugiau nei 80 su šiuo protrūkiu susijusių COVID-19 atvejų.
Taip pat vakarykštę parą registruoti koronavirusinės infekcijos atvejai, susiję su protrūkiu Rietavo senelių globos namuose – infekcija patvirtinta dar aštuoniems gyventojams ir trims darbuotojams. Iš viso su protrūkiu šiuo metu siejami 52 infekcijos atvejai.
Trečiadienį, epidemiologų vertinimu, registruota 18 COVID-19 ligos atvejų, susijusių su protrūkiu Ukmergės rajone įsikūrusiuose Jasiuliškių socialinės globos namuose.
Atvejų, susijusių su protrūkiais šeimose, praėjusią parą visoje Lietuvoje, šiuo metu turimais duomenimis, registruota 115.
Lietuvoje – dar 17 mirties nuo koronaviruso atvejų
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 17 mirties nuo koronaviruso atvejus. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 564 gyvybes.
4 mirties atvejai registruoti Šiaulių apskrityje. Asmenys priklausė 40-49, 50-59, 80-89, 90-99-erių metų amžiaus grupėms.
4 mirties atvejai registruoti Kauno apskrityje. Asmenys priklausė 60-69, 70-79, 80-89-erių metų amžiaus grupėms.
2 mirties atvejai registruoti Marijampolės apskrityje. Asmenys priklausė 60-69 ir 70-79-erių metų amžiaus grupėms.
2 mirties atvejai registruoti Tauragės apskrityje. Asmenys priklausė 40-49 ir 60-69-erių metų amžiaus grupėms.
2 mirties atvejai registruoti Telšių apskrityje. Asmenys priklausė 60-69 ir 70-79-erių metų amžiaus grupėms.
Utenos apskrityje registruotas 1 mirties atvejis. Asmuo priklausė 80-89-erių metų amžiaus grupei.
Taip pat 1 mirties atvejis registruotas Vilniaus apskrityje. Asmuo priklausė 80-89-erių metų amžiaus grupei.
Klaipėdos apskrityje registruotas 1 mirties atvejis. Asmuo priklausė 80-89-erių metų amžiaus grupei.
Be to, vakarykštę parą registruoti 7 mirties atvejai, kai užsikrėtusieji koronavirusu mirė dėl kitų priežasčių.
Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.
Jauniausia viruso auka
Lietuvoje trečiadienį pranešta apie jaunausia koronaviruso auka, nepriklausiusią rizikos grupei nei pagal amžių, nei pagal gretutinius susirgimus. Kaip portalą lrytas.lt informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė Justina Petravičienė, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje mirė 30-39 metų amžiaus grupei priklausęs asmuo.
Anot jos, asmuo gyveno Šiaulių apskrityje, mirė Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. „Kai pagalvoji, kokia tai yra tragedija šeimai, artimiesiems, tėvams... Truputį kitaip viską pradedi vertinti. Apsidairykime aplinkui, pasižiūrėkime, kiek turime panašaus amžiaus žmonių, kuriuos mylime ir nenorime prarasti dėl kažkokio pasilinksminimo ar pasivaikščiojimo po parduotuves“, – į situaciją rimčiau pažvelgti ragino J.Petravičienė.
„Tai yra tikrai toks atvejis, kokių dar neturėjome. Jeigu žmonės vis dar nesusimąsto, kad COVID-19 yra labai rimta liga, tai jau yra pats laikas. Mano pačios vyras yra 35 metų. Ši istorija net man asmeniškai nuskambėjo labai baisiai“, – portalui lrytas.lt pasakojo NVSC atstovė.
Karantino griežtinimas
Laikinoji Vyriausybė trečiadienį sugriežtino karantino Lietuvoje sąlygas. Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teiktiems siūlymams drausti būriuotis didesnėms nei dviejų asmenų grupėms, neleisti prekiauti laikinose prekybos vietose, taip pat – rekomenduoti prekybos centrams nereklamuoti išpardavimų ir kitų prekybinių akcijų. Šie pakeitimai įsigalioja iškart po nutarimo paskelbimo.
Būriavimasis. Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui sumažinti besibūriuojančių asmenų skaičių viešose ir kitose vietose nuo 5 asmenų iki 2, išskyrus šeimos narius. Anot laikinojo sveikatos apsaugos ministro A.Verygos, tarp viešose vietose esančių asmenų taip pat turėtų būti išlaikomas 2 metrų atstumas.
Ne daugiau 2 asmenų, laikantis ir kitų būtinų sąlygų, galės dalyvauti ir neformaliojo ugdymo užsiėmimuose. Šių sąlygų reikės laikytis ir teikiant apgyvendinimo paslaugas, organizuojant religines apeigas.
Prekybos vietos. Atsižvelgiant į tai, kad prasideda šventinis laikotarpis ir daugelyje prekybos vietų yra rengiamos kalėdinės mugės, kuriose įvairūs prekeiviai vykdo prekybą ne fizinėse parduotuvėse, o laikinose prekybos vietose, kur susirenka dideli pirkėjų srautai bei sunku užtikrinti reikalavimų laikymąsi, nutarta įvesti papildomus ribojimus.
Uždrausta prekiauti parduotuvėse, prekybos centruose bei paslaugų teikimo vietose įrengtose laikinose prekybos vietose, t.y. kai tai daroma ne fiziškai atskirtose parduotuvėse, bet bendrose prekybos centrų patalpose, praėjimuose. Ribojimai nebus taikomi prekybai maisto produktais, pirotechnikos priemonėmis ir prekybinėms salelėms.
Išpardavimai ir akcijos. Patvirtinta rekomendacija parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose bei paslaugų teikimo vietose nevykdyti išpardavimų, nuolaidų valandų, degustacijų ir kitų priemonių, kurios didina pirkėjų ir lankytojų srautus nustatytu laiku konkrečioje vietoje. Tai negaliotų internetinei prekybai. Pakeitimai įsigalioja nuo nutarimo paskelbimo.
Pirks dar pusę milijono vakcinos dozių
Vyriausybė trečiadienį pritarė vakcinų įsigijimui iš kompanijos „Moderna“. Lietuva pagal išankstinę sutartį koordinuojant pirkimus Europos Komisijai iš šios Jungtinių Valstijų biotechnologijų kompanijos pirks 496 tūkst. vakcinos dozių, atsisakydama teisės įsigyti dar tiek pat dozių papildomai. Iš viso Europos Sąjungos valstybės bendrai įsigys 80 mln. dozių šios vakcinos.
Sveikatos apsaugos ministerija pažymi, kad vakcinos specifinis komponentas yra informacinė RNR (mRNR), t.y. ji kuriama pagal tą pačią platformą, kaip ir kitos, iš kompanijų „Pfizer ir BioNTech“ bei „CureVac“ Lietuvos įsigyjamos vakcinos. Pasak SAM, tarpiniai vakcinos 3-iosios fazės klinikiniai tyrimai rodo, kad kompanijos „Moderna“ vakcinos efektyvumas yra beveik 95 procentai. Skiepijimui bus reikalingos dvi vakcinos dozės, antroji dozė suleidžiama po keturių savaičių.
Tai – jau šeštoji Lietuvos sutartis dėl vakcinų.
Premjeras: skiepų laukiame šiemet
Laikinai premjero pareigas einantis Saulius Skvernelis sako, kad vakcinos nuo koronaviruso įsigijimui reikalingos išlaidos bus dengiamos iš skolintų lėšų. „Šiandien negaliu atsakyti į klausimą, kokia suma turėtų būti numatyta. Nėra tos sumos.
Žinosime sumą tada, kai pirma partija vakcinų vienos ar kitos įmonės pasieks Lietuvą. Tikimės, kad tai bus iki gruodžio pabaigos, iki Kalėdų galbūt“, – sakė S.Skvernelis.
„Reikalinga infrastruktūra, kuri dar trūkstama, yra perkama, bet bus išnaudojami ir tie pajėgumai, kurie yra mūsų gydymo įstaigose ir tada matysime, kokia suma yra reikalinga ir tą sumą reikės dengti iš skolintų lėšų. Tą mes darėme daugelį metų tais atvejais, kai išlaidos, kurios bus reikalingos, nėra žinomos.
Kitokio varianto tiesiog nėra“, – pridūrė laikinasis premjeras. Premjero teigimu, anksčiau įvardyti 125 mln. eurų, kurių gali prireikti vakcinos įsigijimui, yra maksimali suma.