Nemokamos psichologų konsultacijos išgyvenantiems dėl koronaviruso: vietos baigėsi akimirksniu ​Projektas tęsis ir kitąmet

2020 m. lapkričio 28 d. 07:48
Šalies savivaldybių visuomenės sveikatos biurai rudens pradžioje pakvietė gyventojus, susidūrusius su koronaviruso situacijos sukeltu stresu ir nerimu, gauti nemokamas psichologų konsultacijas. Jas teikia šalies savivaldybių visuomenės sveikatos biurai patys arba sudarę sutartį su specialiomis įstaigomis. Tam šiais metais buvo skirta 1 mln. eurų, nuo kitų metų kasmet bus skiriama po 1,8 mln. eurų. Už šios programos įgyvendinimą atsakinga SAM.
Daugiau nuotraukų (4)
Poreikis – milžiniškas
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras šias paslaugas teikia bendradarbiaudamas su Krizių įveikimo centru (KĮC). Partneris pasirinktas neatsitiktinai – dėl koronaviruso paskelbtas karantinas ir visų pasikeitęs gyvenimo būdas išmuša iš vėžių, kaip ir kitos krizės: nelaimingi atsitikimai, skyrybos, liga ar darbo netekimas.
Pagal suteiktą finansavimą KĮC galėjo 49 Vilniaus miesto ir rajono gyventojams suteikti po penkias nemokamas konsultacijas.
„Tik paskelbus registraciją, sulaukėme netikėto antplūdžio žmonių ir per kelias dienas buvo rezervuota pusę vietų. Kadangi psichologo pagalba vis dar lydima stigmų ir daugybė žmonių nedrįsta kreiptis, gėdijasi, gali būti, kad ši iniciatyva juos paskatino tai daryti dažniau. Pagal tai, kiek žmonių tuo domėjosi, manau, kad poreikis yra didžiulis“, – portalui lrytas.lt teigė KĮC direktorė Kristina Lymantaitė.
Tiesa, nors pradžioje planuota paslaugas teikti gyvai, karantinas pakoregavo planus ir jos teikiamos nuotoliniu būdu kiekvienam žmogui patogioje internetinėje platformoje.
Išaugęs nerimas dėl ateities
„Karantinas nesustabdė gyvenimo, todėl dažniausios problemos liko tokios, kokios ir buvo – depresija, skyrybos, santykiai šeimoje, grupinis engimas, kitaip vadinamas mobingas, darbe... Pastebime, kad labai išaugo nerimas dėl ateities ir dėl sveikatos – ar aš neužsikrėsiu, ar neužsikrės artimieji, kaip jausčiasi, kol laukia koronaviruso testo rezultatų. Taip pat atsirado didesnis vienišumo jausmas ypač tiems, kurie ir anksčiau gyveno šiek tiek atsiriboję. Žmonės jaučiasi nesaugiai, neapibrėžtai ir jaudinasi dėl ateities“, – vardija K.Lymantaitė.
Iš viso bus suteiktos 245 konsultacijos ir, pasak KĮC vadovės, penkių susitikimų su psichologų daugeliui gali užtekti, tam kad žmogus geriau suprastų tai kas su juo vyksta, atrastų savo resursus, kurių reikia krizei įveikti.
„Mokslas sako, kad paprastai krizės išgyvenimas trunka iki dviejų mėnesių. Jei matome, kad žmogui reikia ilgalaikės pagalbos, galbūt medikamentinio gydymo, psichiatro konsultacijų – nukreipiame į pirminės sveikatos priežiūros įstaigas. Jei problema specializuota rekomenduojame partnerius, kurie gali padėti toliau“, – paaiškina KĮC vadovė.
K.Lymantaitė įsitikinusi, kad nemokamos ir anoniminės konsultacijos yra puiki galimybė išbandyti bei susipažinti su psichologo paslaugomis: „Daugelis užsiregistruoja, pabando ir jei jaučia poreikį, gali tęsti susitikimus, o ir lengviau jiems būna ryžtis ieškoti pagalbos.“
Apsilankymo neverta atidėlioti
Kauno miesto gyventojus į nemokamas psichologines konsultacijas kviečia programa „Normalu, jei neramu“, kurią įgyvendina Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.
„Nuo pat projekto įgyvendinimo pradžios yra stebimas ryškus gyventojų poreikis gauti psichologines paslaugas. Kauniečiai sparčiai registruojasi tiek individualioms konsultacijoms, tiek į grupinius užsiėmimus“, – portalui lrytas.lt teigė biuro psichologė Aistė Kulvietė.
Specialistė džiaugiasi, kad nors paslaugos aktualios visiems žmonėms, vis dažniau į psichologus kreipiasi įvairaus amžiaus vyrai: „Pastebime, kad vis daugiau vyrų Išsivaduoja iš vaikystėje suformuotos nuomonės, jog kreiptis pagalbos yra vyro silpnumo ženklas. Ypatingai saugiai jie jaučiasi tokiuose centruose, kur grupinių užsiėmimų metu patirtimi pasidalinti ir paramos sulaukti gali iš kitų vyrų.“
Pandemijos metu įtampą žmonėms sukelia viruso pavojus, jie pergyvena dėl finansinio stabilumo, darbo ar artimo žmogaus netekčių, baiminasi nežinomybės.
„Labai svarbu suprasti, kad vizitui pas psichologą nebūtina aiškiai suprasti ir mokėti įvardyti savo problemą. Užtenka jausti, kad kažkas lyg negerai, kažkas lyg neramina ir tik tiek pasakyti specialistui registruojantis į konsultaciją. Žmogus gali kreiptis dar svarstymo stadijoje ir tai yra geriausias sprendimas – psichologas padės teisingai save išgirsti ir suprasti, ar tos pagalbos reikia. Iš kitos pusės, juk jei vis nejučiomis pagalvojame, pasvarstome, pavyzdžiui, kad „o gal aš norėčiau... gal man jau būtų laikas pailsėti, paatostogauti“, tai jau yra nuovargio ženklas. Lygiai taip pat, svarstymas apie kreipimąsi psichologinės pagalbos jau yra ženklas, kad yra kažkokių sunkumų, priverčiančių apsvarstyti tokį poreikį“, – pataria psichologė.
Pradedama teikti mobili pagalba
Taip pat siekiant mažinti ilgalaikes neigiamas koronaviruso (COVID-19) pandemijos pasekmes, dalyje Vilniaus ir Kauno apskritims priklausan
ių savivaldybių nuo spalio mėnesio pradeda dirbti mobiliosios psichologinių krizių įveikimo komandos. Pagalba bus teikiama žmonėms, bendruomenėms ar kolektyvams, kurie susidūrė su įvykiais, kėlusiais grėsmę žmogaus sveikatai ar gyvybei.
Jei projektas pasiteisins, planuojama, kad mobili pagalba bus teikiama ir kitose apskrityse.
Psichologinę pagalbą bus galima gauti, kai žmonės, bendruomenės ar kolektyvai yra emociškai sukrėsti tokių įvykių, kuriuose kyla reali ar įsivaizduojama grėsmė žmogaus sveikatai arba gyvybei, pavyzdžiui, artimojo ar bendradarbio ūmios psichozės, savižudybės, bandymo ar grasinimo žudytis atvejais.
Pagalbą taip pat bus galima gauti tais atvejais, kai žmonės yra patyrę šoką po įvykusio nelaimingo atsitikimo ar avarijos, kuriame nukentėjo ar žuvo žmonės. Specialistai taip pat galės suteikti pagalbą artimiesiems ir liudininkams smurtinės mirties atvejais.
Su specialistais bus galima susisiekti kasdien nuo 8 iki 20 val., įskaitant savaitgalius mob. tel. 861622252, el. paštu mobilikomanda@krizesiveikimas.lt. Mobilioji komanda galės atvykti ir dirbti bendruomenės patalpose, įstaigose. Užmezgus bendradarbiavimo ryšį, paslauga toliau galės būti teikiama ir nuotoliniu būdu. Kiekvienoje komandoje dirbs bent du krizių intervencijoje patyrę psichologai.
Skatina darbe
Pandemijos metu labai svarbu rūpintis ir psichologine sveikata darbe: mažinti perdegimo sindromo ir kitų psichosocialinės rizikos veiksnių poveikį darbuotojų sveikatai.
Šiam tikslui SAM atnaujino tvarką, kuria numatytas didesnis lankstumas mokymuose dalyvaujantiems darbdaviams ir jų darbuotojams, patikslintas mokymų turinys, atnaujinta rezultatų stebėsenos ir matavimo tvarka.
Taip pat baigiama rengti nuotolinių mokymų programa, skirta psichikos sveikatos raštingumo didinimui mokyklose dirbantiems specialistams, ypač daug dėmesio skiriant ankstyvajam psichikos sveikatos sunkumų ir sutrikimų atpažinimui, reagavimui ir paramos suteikimui. Nuotoliniai mokymai bus prieinami www.pagalbasau.lt puslapyje ir juos nemokamai baigti galės visi norintys.
„Pagalba sau“ – tai nacionalinė psichikos sveikatos svetainė, kurioje vienoje vietoje galima rasti aktualią ir patikimą informaciją apie emocinę sveikatą bei prieinamą psichologinę pagalbą. Bet kuris užsukęs gali atlikti geros savijautos testą, rasti rekomenduojamų programėlių sąrašą ir patarimus, kaip elgtis pajutus vienus ar kitus simptomus.
Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja LR Sveikatos apsaugos ministerija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.