Lietuvoje – mažiau nei tūkstantis naujų COVID-19 atvejų, bet mirė dar 14 žmonių
BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.
2020-11-17 07:15Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 966 koronaviruso atvejai. Lietuvoje iš viso nustatyti jau 36 876 atvejai. Pasveikusiais laikomi 8566 žmonės.
Užfiksuotos 14 pacientų nuo koronaviruso mirtys, iš viso aukų skaičius jau pasiekė 299. Taip pat praėjusią parą mirė dar 6 asmenys dėl kitų priežasčių, kurie irgi irgi buvo užsikrėtę koronavirusu. Iš viso užsiksuota jau 117 tokių mirties atvejų.
Šiuo metu izoliacijoje yra jau daugiau nei šimtas tūkstančių žmonių, iš viso net – 109 697 žmonės. Tebeserga 27 tūkst. 894 asmenys, 8566 – pasveiko. Nuo birželio pradžios šalyje registruoti 475 įvežtiniai atvejai.
Per praėjusią parą ištirta 12 tūkst. 480 ėminių dėl įtariamo koronaviruso, bendras nuo pandemijos pradžios ištirtų ėminių skaičius siekia 1 mln. 200 tūkst. 154.
Ligoninėse dėl koronaviruso gydomi 1369 žmonės
Ligoninėse nuo koronaviruso šiuo metu gydomi 1369 žmonės, 107 iš jų – reanimacijoje, antradienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Deguonies kaukės reikalingos 751 ligoniui, plaučių ventiliacija taikoma 73.
Pagal 60 iš 61 gydymo įstaigos pateiktus duomenis, šiuo metu Lietuvoje užimtos 9 tūkst. 155 ligoninių lovos iš 16 tūkst. 969.
Iš 668 reanimacijos lovų užimtos 376, dirbtinės plaučių ventiliacijos – 215 iš 617, iš lovų, kuriose yra deguonies tiekimas, užimtos 2 tūkst. 134 iš 6 tūkst. 283.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, jog situacija po truputį stabilizuojasi, tačiau šiuo metu iki lapkričio 29 dienos galiojantį karantiną planuojama pratęsti.
Per praėjusią parą Lietuvoje registruoti 966 koronaviruso atvejai
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 966 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 226 iš jų registruoti Vilniaus, 230 Kauno, 169 Klaipėdos, 128 Šiaulių, 80 Marijampolės, 56 Alytaus apskrityse. Dar 26 atvejai registruoti Panevėžio, 24 Tauragės, 13 Telšių apskrityje ir 5 Utenos apskrityse. 9 atvejai kol kas dar nėra priskirti jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus, paaiškės po epidemiologinio tyrimo.
Iš per praėjusią parą gautų 966 teigiamų testų rezultatų 237 į sistemą pateko vėlai vakare ir naktį. NVSC darbo valandomis buvo gauti 729 teigiami testų rezultatai – visų šių atvejų epidemiologinė diagnostika atlikta.
Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, registruota 68.
Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose
Praėjusią parą registruoti atvejai, susiję su protrūkiu Šiaulių rajone veikiančiuose Aukštelkės socialinės globos namuose. Iš viso šiuo metu registruota 117 susijusių COVID-19 atvejų: 103 gyventojai ir 14 darbuotojų.
Taip pat registruoti koronaviruso atvejai, siejami su protrūkiais Klaipėdos Jūrininkų ligoninėje, Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Psichiatrijos departamente Švėkšnoje, Gargždų ligoninėje, Šilutės ligoninės slaugos skyriuje, Skuodo rajone esančiuose Ylakių globos namuose.
Praėjusią parą taip pat registruoti atvejai, susiję su protrūkiais Šilalės, Tauragės ligoninėse, LSMU Kauno klinikose, VUL Santaros klinikose.
Be to, registruoti atvejai, epidemiologų vertinimu, susiję su protrūkiais Radviliškio Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Radviliškio Viltis“ dienos socialinės globos centre, Radviliškio rajone esančiuose Šeduvos globos namuose.
Taip pat fiksuoti atvejai, susiję su protrūkiais Šilutės rajone veikiančiame „Diemedžio ugdymo centre, Klaipėdos Prano Mašioto progimnazijoje, Klaipėdos „Varpelio“ mokykloje-darželyje, Marijampolės „Ryto“ pagrindinėje mokykloje, Vilkaviškio lopšelyje-darželyje „Buratinas“.
Be to, vakarykštę parą patvirtinti koronavirusinės infekcijos atvejai, susiję su protrūkiais Marijampolės ir Kybartų pataisos namuose.
Lietuvoje – 14 mirties nuo koronaviruso atvejų
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 14 mirties nuo koronaviruso atvejų. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 299 gyvybes.
5 mirties atvejai registruoti Telšių apskrityje. Asmenys priklausė 60-69, 70-79, 80-89 ir 90-99-erių metų amžiaus grupėms, turėjo gretutinių susirgimų.
3 mirties atvejai registruoti Kauno apskrityje. Asmenys priklausė 50-59, 70-79 ir 80-89-erių metų amžiaus grupėms, turėjo gretutinių susirgimų.
2 mirties atvejai registruoti Klaipėdos apskrityje. Asmenys priklausė 80-89-erių metų amžiaus grupei, turėjo gretutinių susirgimų.
2 mirties atvejai registruoti Panevėžio apskrityje. Asmenys priklausė 70-79-erių metų amžiaus grupei, turėjo gretutinių susirgimų.
Tauragės apskrityje registruotas 1 mirties atvejis. Asmuo priklausė 70-79-erių metų amžiaus grupei, turėjo gretutinių susirgimų.
Taip pat praėjusią 1 mirties atvejis registruotas Vilniaus apskrityje. Asmuo priklausė 80-89-erių metų amžiaus grupei, turėjo gretutinių susirgimų.
Be to, vakarykštę parą registruoti 6 mirties atvejai (2 Vilniaus, ir po 1 – Klaipėdos, Tauragės, Šiaulių ir Telšių apskrityse), kai užsikrėtusieji koronavirusu mirė dėl kitų priežasčių.
Karantino pratęsimas
Sveikatos apsaugos ministras patikino, kad vis tik siūlys pratęsti karantiną. Kartu operacijų vadovas pabrėžė, kad tam tikrų korekcijų karantino sąlygose galima tikėtis ir šį trečiadienį.
Pasak jo, tai bus tik kosmetiniai, techniniai pataisymai, susiję su pasitaikančiais bandymais apeiti ribojimus. Komendanto valandą A.Veryga vertino skeptiškai.
„Labai mažai šansų ir vilčių, kad po dviejų savaičių kažkas bus atšaukta. Kol kas nors mes ir matome pirminius ženklus, kad situacija stabilizuojasi, bet tai yra tik stabilizacijos ženklai <..> Tam, kad situacija susinormalizuotų ir grįžtų į normalią būklę, tikrai prireikia ne trijų, o šešių ar net aštuonių savaičių, o kartais ir ilgesnio laikotarpio. Reikia apsišarvuoti kantrybe“, – nurodė jis.
A.Veryga patikino, kad prognozuoti, kokios bus šių metų Kalėdos, sudėtinga, nes iki jų yra ilgas laiko tarpas. „Koks bus režimas, ar vis dar galios karantinas, juo labiau, kokios bus karantino sąlygos tikrai sudėtinga būtų spėlioti. <..> Kas bus per Kalėdas, tikrai nedrįsčiau prognozuoti“, – pirmadienį sakė ministras.
Pasiūlė keisti testavimo tipą
Sveikatos ekspertų Tarybos atstovė VU mokslo prorektorė prof. E.Sužiedėlienė informavo, kad ekspertų grupė rengė rekomendacijas dėl viruso testavimo strategijos. „Lietuvoje atliekama daug vadinamųjų molekulinių testų, kurie yra laikomi auksiniu standartu ir rekomenduoti yra Pasaulio sveikatos organizacijos bei JAV bei Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrų“, – tvirtino E.Sužiedėlienė.
Tačiau šių testų atlikimas reikalauja kvalifikuoto personalo, specialios įrangos, reagentų, yra sąlyginai brangūs ir užtrunka kelias valandas. Pasak profesorės, daugėjant infekcijos atvejų, laboratorijos nebespėja testų atlikti per 24 valandas, kaip rekomenduojama. E.Sužiedėlienės teigimu, daugelyje šalių rengiamos strategijos, kaip viruso testavime plačiau naudoti greituosius antigenų testus.
Ekspertė įvardijo šių testų pranašumus. „Jie yra greiti. Trunka iki 15, gal šiek tiek daugiau minučių. Jiems nereikalinga speciali įranga ir kvalifikuotas personalas. Tą atlikti gali apmokytas medicinos ir visuomenės sveikatos personalas“, – sakė profesorė. Tačiau ji išskyrė ir greitųjų antigenų testų trūkumą. „Testo jautrumas nesiekia to vadinamojo auksinio standarto molekulinio testo“, – pastebėjo E.Sužiedėlienė.
Nepaisant to, ekspertų komisija rekomenduoja Lietuvai įsigyti šiuos testus ir naudoti asmenų, kurie turi koronaviruso simptomų, tyrimui, nes tokiais atvejais testas yra pakankamai patikimas.
Atnaujintos saviizoliacijos taisyklės
Pirmadienį SAM pateikė atnaujintas izoliacijos taisykles ir patarimus, kaip tinkamai izoliuotis, siekiant išvengti tolimesnio koronaviruso (COVID-19) plitimo. Lapkričio 16-osios duomenimis, šiuo metu šalyje izoliuojasi 100,5 tūkst. žmonių. Tai žmonės, kuriems nustatytas koronavirusas, sąlytį turėję ir iš paveiktų teritorijų atvykę žmonės.
Koronaviruso infekcija sergantis žmogus privalo izoliuoti atskirame bute, name ar gerai izoliuotose buto ar namo patalpose, o izoliacijos metu tame pačiame kambaryje negali gyventi kiti žmonės.
Jeigu tokios galimybės nėra, o šeimos nariai sutinka, ligonis gali izoliuotis atskirame gerai vėdinamame kambaryje. Tokiu atveju ligonis turi apriboti judėjimą namuose ir sumažinti dalijimąsi bendra erdve, būnant bendrose erdvėse visada dėvėti nosį ir burną dengiančią veido kaukę. Jei yra galimybė, ligoniui rekomenduojama naudotis atskiru sanitariniu mazgu.
Jeigu žmogus izoliuojasi bendrabučio tipo patalpose su atskiru sanitariniu mazgu, jam draudžiama eiti į bendras patalpas, maistą ir kitas būtinas priemones prie ligonio izoliavimosi patalpos išorinių durų turi palikti kiti asmenys.
Išimtys taikomos tais atvejais, kai reikia slaugyti koronavirusu sergantį vaiką ar negalią turintį asmenį. Tuomet geriausia, kad ligoniu rūpintųsi nesergantis ir neturintis lėtinių ligų žmogus. Visą laiką, kai bendraujama su ligoniu, tiek slaugantysis, tiek sergantis žmogus turi dėvėti nosį ir burną dengiančią veido kaukę, kiek įmanoma išlaikyti saugų atstumą. Kartu su ligoniu gyvenantiems sąlytį turėjusiems asmenims privaloma izoliuotis 14 dienų po paskutinės sąlyčio dienos. Taip pat jeigu šeimoje yra keli ligoniai, jie visi gali izoliuotis viename kambaryje.