Per praėjusią parą Lietuvoje nustatytas 1531 naujas užsikrėtimaas koronavirusu. Iš viso šalyje COVID-19 užfiksuotas 33 387 gyventojams. Šiuo metu serga 25 322.
Paskutinį kartą mažesnis nei 1000 atvejų skaičius užfiksuotas lapkričio 5 dieną.
Lietuvoje kasdien pranešama ir apie mirtis nuo koronaviruso. Per penktadienį mirė net 13 pacientų. Mirusiųjų šalyje jau 266. Paskutinį kartą apie mirtį nuo koronaviruso nebuvo pranešta dar spalio 18-ąją.
Praėjusią parą taip pat užgeso 8 koronavirusu sirgusių, bet dėl kitų priežasčių mirusių pacientų gyvybės. Tokių atvejų – 102.
Per praėjusią parą pasveiko 450 žmonių. Iš viso Lietuvoje pasveikusių – 7697.
Saviizoliacijoje – 97 437.
Nuo birželio 1 dienos užfiksuoti 443 įvežtiniai atvejai.
Per penktadienį buvo ištirti 14 579 ėminiai. Iš viso ištirta 1 176 612 ėminių.
Iš naujausių 423 atvejai buvo užfiksuoti Vilniaus apskrityje, 230 Šiaulių, 188 Kauno, 177 Klaipėdos, 171 Alytaus, 97 Tauragės, 86 Panevėžio, 58 Telšių, 45 Marijampolės, 42 Utenos apskrityse. 12 atvejų kol kas dar nėra priskirta jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus, paaiškės po epidemiologinio tyrimo.
Testų rezultatai yra susieti automatiškai. Šiuo metu dar nėra ištirti 765 atvejai Jų tyrimai vyksta šiuo metu.
Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose
Per praėjusią parą fiksuoti atvejai yra susiję su protrūkiais įmonėse: AB „Orlen Retail Lietuva“ Kryžkalnyje, UAB „Modest“, UAB „Rivona“, UAB „Skytech.lt“. Taip pat susiję su protrūkiais Šilalės r. savivaldybėje, Biržų rajono lopšelyje-darželyje „Rugelis“, Raseinių socialinių paslaugų centre, Kretingos socialinių paslaugų centre. Dauguma atvejų fiksuoti protrūkiuose, susijusiuose su Adakavo socialinės globos namais, Blinstrubiškių socialinės globos namais, Eišiškių ASPC slaugos skyriumi, Jurdaičių socialinės globos namais, Prienų socialinės globos namais, Kazio Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligonine, LSMU Kauno klinikomis, Mažeikių ligonine, Regionine Telšių ligonine, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikomis, Utenos Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligonine, Švenčionių rajono ligonine, Varnių ligonine, Tauragės ligonine, Jurbarko ligonine, Plungės ligonine, Skaudvilės palaikomojo gydymo ir slaugos ligonine.
Lietuvoje – 13 mirties atvejų nuo koronaviruso ir 8 mirties atvejai dėl kitų priežasčių
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 13 mirties nuo koronaviruso atvejų. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 266 gyvybes.
Mirties atvejai buvo fiksuoti Kauno, Tauragės, Klaipėdos ir Šiaulių apskrityse. Asmenys priklausė amžiaus grupėms nuo 60 iki 99 metų. Visi jie turėjo kitų gretutinių susirgimų.
8 mirties atvejai dėl kitų priežasčių vakarykštę parą buvo užregistruoti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Telšių apskrityse.
NVSC primena, kad asmenys, kurie gavo patvirtinimą, kad jiems atliktas tyrimas PGR metodu (imant tepinėlį iš nosiaryklės) yra teigiamas, t. y. nustatytas koronavirusas, turi nedelsiant izoliuotis, nelaukdami NVSC specialistų skambučio, taip pat – informuoti asmenis, su kuriais pastaruoju metu bendravo, apie galimą riziką.
Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.
Išspręsta mėgintuvėlių krizė
„Mėgintuvėliai į Lietuvą važiuoja nuolat. Šiandien atvažiavo labai didelė siuntos dalis ir šiuo metu yra daugiau kaip 100 tūkst. koronaviruso testui atlikti“, – penktadienį sakė Sveikatos apsaugos ministro patarėja ryšiams su visuomene Lina Bušinskaitė.
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) vadovo Dano Bakšos teigimu, šiuo metu turima 110 tūkst. mėgintuvėlių, kitą savaitę laukia panaši siunta. Tikimasi, kad šio papildymo užteks iki kol pasibaigs įstrigęs viešasis pirkimas dėl daugiau nei 400 tūkst. mėgintuvėlių pirkimo.
Pasak D. Bakšos, sandėlyje turimo mėgintuvėlių kiekio turėtų užtekti maždaug 3-4 savaitėms.
„Šiuo metu jokių priemonių tyrimams atlikti laboratorijoje netrūksta. Mes turime visų priemonių panašiai iki gruodžio vidurio. Taip pat yra vykdomi viešieji pirkimai užtikrinti tam, kad užtikrinti tolimesnį visų šitų priemonių įsigijimą“, – penktadienį sakė jis.
Tyrimui prašo registruotis internetu
Prieš savaitę atsiradus galimybei tyrimams dėl koronaviruso (COVID-19) registruotis internetiniame puslapyje 1808.lt, kiekvieną dieną šia paslauga vidutiniškai pasinaudoja po daugiau nei tūkstantį žmonių.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) penktadienį dar kartą paragino gyventojus dažniau naudotis šia teikiama galimybe ir taip sumažinti Karštosios linijos operatoriams ir savanoriams tenkantį darbų krūvį.
Žmonės, pajutę koronaviruso infekcijai būdingus simptomus, kviečiami aktyviau registruotis tyrimui elektroniniu būdu ir užpildyti specialią anketą naudojantis interneto tinklalapiu 1808.lt.
Skaičiuojama, kad iki šiol šia galimybe jau pasinaudojo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Tai leidžia gyventojams registracijos procedūrą atlikti greičiau ir patogiau, nes nereikia skambinti į Karštąją liniją numeriu 1808.
Karštosios linijos darbus kuruojančios Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Nerijus Mikelionis sako, kad registracija internetu vyksta sklandžiai, tai padeda žmonėms greičiau užsiregistruoti tyrimui mobiliajame punkte, be to, padeda sumažinti Karštosios linijos 1808 operatoriams ir savanoriams tenkantį krūvį.
Lietuvos mokslininkų atradimas
Pirmosios ir antrosios koronaviruso bangos sukėlėjų atmainos skiriasi. Įmanoma vienu metu užsikrėsti net keliomis koronaviruso atmainomis.
Tai – tik keletas pirminių išvadų, paaiškėjusių plataus masto koronaviruso genomo tyrimuose, kuriuos atlieka Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų grupė.
„Rugsėjo 15 d. tarptautinėje virusų duomenų bazėje LSMU mokslininkų komanda su pasauliu pasidalijo pirmąja Lietuvoje nuskaityta koronaviruso genomo seka. Nuo to laiko LSMU tyrėjai duomenų bazę papildė daugiau kaip 150-ies genomų sekomis iš 5 Lietuvos miestų – tai didžiausios apimties koronavirusų genomų tyrimas Baltijos ir kaimyninėse šalyse“, – penktadienį pranešė LSMU prorektorė mokslui profesorė Vaiva Lesauskaitė.