Įspūdingas koronaviruso šuolis Lietuvoje: naujų atvejų – 2066, dar mirė 9 pacientai Nurodė karščiausius taškus

2020 m. lapkričio 13 d. 06:43
Koronaviruso pandemija tvirtai sugriebė ir iš savo gniaužtų Lietuvos nepaleidžia. Ekspertai pandemijos piką šalyje prognozuoja lapkričio 20-27 dienomis, tačiau į nebylų lietuvių klausimą „kada baigsis karantinas?“ atsakyti dar negali. Specialistai negaili kritikos lietuviams už aplaidų elgesį – tikina, kad padidėjęs COVID-19 užsikrėtusiųjų skaičius susijęs su aktyviu bendravimu Vėlinių savaitgalį.
Daugiau nuotraukų (11)
Prie tūkstančių naujų atvejų pripratusi Lietuva pasiekė ir 2000 žymą. Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 2066 nauji užsikrėtimai koronavirusu. Iš viso šalyje COVID-19 užfiksuotas 31 878 gyventojams. Šiuo metu serga 24 284
Paskutinį kartą mažesnis nei 1000 atvejų skaičius užfiksuotas lapkričio 5 dieną.
Lietuvoje kasdien pranešama ir apie mirtis nuo koronaviruso. Per ketvirtadienį mirė 9 pacientai. Mirusiųjų šalyje jau 253. Paskutinį kartą apie mirtį nuo koronaviruso nebuvo pranešta dar spalio 18-ąją.
Praėjusią parą taip pat užgeso 3 koronavirusu sirgusių, bet dėl kitų priežasčių mirusių pacientų gyvybės. Tokių atvejų – 94.
Nuo koronaviruso per praėjusią parą pasveiko 151 asmuo. Iš viso šalyje pasveikusių – 7247. 
Šiuo metu izoliacijoje – 91 202.
Nuo birželio 1 dienos užfiksuoti 433 įvežtiniai atvejai. Ligoninėse gydomi 1205 koronaviruso pacientai.
Per ketvirtadienį ištirti 15064 ėminiai. Iš viso ištirti 1 162 033 ėminiai.
Iš naujų atvejų 490 buvo užfiksuoti Vilniaus apskrityje, 343 Kauno, 319 Klaipėdos, 290 Šiaulių, 134 Marijampolės, 129 Panevėžio, 108 Telšių, 99 Tauragės, 80 Alytaus, 52 Utenos apskrityse. 19 atvejų kol kas dar nėra priskirta jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus paaiškės po epidemiologinio tyrimo.
Testų rezultatai yra susieti automatiškai. Šiuo metu dar nėra ištirti 632 atvejai Jų tyrimai vyksta šiuo metu.
Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose
Per praėjusią parą atvejai fiksuoti, susiję su protrūkiais įmonėse AB „Klaipėdos energetika“, AB „Orlen Lietuva“, UAB “Lazdijų šilumos tinklai“, „Utenos vandenys“, Adakavo socialinės globos namuose, Blinstrubiškių socialinės globos namuose, Dūseikių socialinės globos namuose, Marijampolės ligoninėje, Kaltinėnų parapijos senelių globos namuose, Klaipėdos apygardos prokuratūroje, Mažeikių ligoninėje, Mykolo Marcinkevičiaus ligoninėje, Pasvalio PASPC, Radviliškio r. savivaldybėje, Raseinių socialinių paslaugų centre, Regioninėje Telšių ligoninėje, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė, Rietavo senelių globos namai, Skaudvilės palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, Švenčionių rajono ligoninėje, Tauragės ligoninėje, Veiverių PSPC slaugos skyriuje, Šilutės ligoninėje, LSMU Kauno klinikose, Plungės greitosios pagalbos stotyje.
Lietuvoje – 9 mirties atvejai nuo koronaviruso ir 3 mirties atvejai dėl kitų priežasčių
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 9 mirties nuo koronaviruso atvejus. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 253 gyvybes.
Mirties atvejai buvo fiksuoti Vilniaus, Marijampolės, Alytaus, Utenos ir Šiaulių apskrityse. Asmenys priklausė amžiaus grupėms nuo 60 iki 99 metų. Visi jie turėjo kitų gretutinių susirgimų.
Mirties atvejai dėl kitų priežasčių vakarykštę parą buvo užregistruoti Kauno, Tauragės ir Klaipėdos apskrityse.
NVSC primena, kad asmenys, kurie gavo patvirtinimą, kad jiems atliktas tyrimas PGR metodu (imant tepinėlį iš nosiaryklės) yra teigiamas, t. y. nustatytas koronavirusas, turi nedelsiant izoliuotis, nelaukdami NVSC specialistų skambučio, taip pat – informuoti asmenis, su kuriais pastaruoju metu bendravo, apie galimą riziką.
Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.
Karantino pabaiga
Duomenų valdymo ekspertas dr. Vaidotas Žemlys-Balevičius apgailestavo, kad, nors Lietuvoje įvestas karantinas, kol kas dar nematomi jo rezultatai ir užkrato atvejų skaičiaus mažėjimas. Tiesa, jis pabrėžė, kad numatomas pikas turėtų tęstis iki lapkričio 27 d., o tada jau turėtume pamatyti tikruosius karantino rezultatus.
Pasak jo, ekspertų grupė pasiūlė labiau sekti naują rodiklį, kuris jau priimtas pasaulyje, ir parodo, kaip sekasi tvarkytis su epidemija. Tai yra efektyvios viruso reprodukcijos dydis. „Jis grubiai parodo, kiek vienas užsikrėtęs žmogus vidutiniškai užkrečią naujų žmonių“, – sakė duomenų ekspertas.
Anot specialisto, laikoma, kad epidemija nevaldoma, kai šis rodiklis yra tarp 2,5 ir 3,5. Šiuo metu Lietuvoje jis yra 1,37. „Kai šis rodiklis nukris žemiau vieneto, mes matysime, kad epidemija slopsta“, – paaiškino V. Žemlys-Balevičius. Mokslų daktaro teigimu, tuomet ir būtų galima galvoti apie karantino švelninimą.
Stinga priemonių?
Medikams skundžiantis, kad nežino, koks yra valstybės rezervas, A.Veryga pasisakė dėl priemonių įsigijimo. „Ne kartą girdėjome, kad visuomenė nori žinoti, net jei kyla kažkokių sunkumų ar rizikų. Tai mes tikrai neslepiame, tas rizikas įvardijame, jei jų kyla. O ateityje jų kilti gali ne viena.
Lietuva absoliučios daugumos priemonių pati nesigamina, jas tenka įsigyti pasaulio rinkose ir nesame apdrausti nuo kažkokių iššūkių ar sunkumų. Tai, kad yra pasakoma ar informuojama, kad yra grėsmių, nėra ir neturėtų būti pretekstas kelti paniką visuomenėje, kažkokiais būdais prasivardžiuoti, kelti nepasitikėjimą valstybės institucijomis. Tikrai noriu pakviesti būti susitelkusiems, neturime panikuoti, isterikuoti. Problemas iškilusias sprendžiame, ateityje jų bus ne viena“, – kalbėjo ministras.
Savo ruožtu susirūpinimą dėl galimo mėgintuvėlių trūkumo koronaviruso tyrimams maldė Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktorius Danas Bakša.
„Dėl mėgintuvėlių situacija yra valdoma, kažkokio kritinio momento šiuo metu neturime. Yra tam tikrų nepozityvių ženklų, kad keli tiekėjai pasakė, kad nebegali atvežti reikiamų kiekių. Viešųjų pirkimų procedūros šiek tiek užstrigo. Tas yra ir tai ateityje dar labiau ryškės, bet šią akimirką su mėgintuvėliais neturime jokių problemų“, – teigė NVSPL vadovas.
NVSC kreipėsi į visuomenę
Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) nebespėjant atlikti visų užsikrėtimo koronavirusu epidemiologinių tyrimų, susirgusieji raginami patys elgtis atsakingai ir įspėti savo kontaktus.
„Kiekvieną kartą prašome ir primename, kad (...) susirgęs asmuo niekur nesiblaškytų, tiesiog padėtų būtent savo buvimu namie ir padėtų įspėti kontaktus“, – ketvirtadienį sakė NVSC užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.
„Jeigu bus visi sąmoningi, stengsis padėti, aš manau, kad ta situacija tikrai nevirs dar grėsmingesne“, – pridūrė ji.
NVSC ketvirtadienį pranešė, kad iš 1553 naujų koronaviruso atvejų ištirti 328. Ištyrę naujausius atvejus specialistai grįžta prie ankstesnėmis dienomis neištirtų.
Šiuo metu NVSC fiksuoja apie trijų dienų atsilikimą atliekant kai kuriuos epidemiologinius tyrimus.
D. Razmuvienė sako, kad į pagalbą NVSC atėjus kariams, tyrimai vyks sparčiau.
„Dabar kiekvieną dieną, kadangi kariuomenė dirbs iki 9 val. vakaro dviem pamainomis, tai aišku tas darbas paspartės. Bet vėl gi supraskime, kad rytoj ar už šią dieną atvejų nebus mažiau, reiškia vėl reikės tuos didelius skaičius pirmiausia apdoroti, kiek įmanoma suspėti ir, aišku, tada tuos atsilikusius atvejus antroje eilėje bandyti prisivyti“, – kalbėjo NVSC atstovė.
Nepalieka ramybėje „Maximos“ darbuotojų
Prekybos tinklas „Maxima“ ketvirtadienį pranešė apie 7 naujus savo darbuotojų susirgimų COVID-19 infekcija atvejus bei per pastarąsias dvi paras 11 pasveikusių darbuotojų.
Trečiadienį, lapkričio 11 dieną, koronavirusas nustatytas darbuotojams Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Plungėje ir Tauragėje. Parduotuvėse, kur dirbo COVID-19 susirgę darbuotojai, yra atlikta pilna dezinfekcija.
„Visoje šalyje toliau plintant COVID-19 infekcijai susirgimų atvejai fiksuojami ir tarp mūsų darbuotojų. Labai džiaugiamės, kad per pastarąsias dvi paras dar 11 darbuotojų pasveiko ir įveikė koronavirusą, tačiau vakar koronavirusas nustatytas septyniems darbuotojams. Visi jie gydosi namuose.
Darbuotojai, kurie turėjo galimai artimą kontaktą su COVID-19 apsirgusiais kolegomis, saviizoliavosi. Parduotuvių ir kitų padalinių patalpos, kuriose dirbo koronavirusu užsikrėtę darbuotojai, yra papildomai išvalytos ir atlikta pilna vidaus dezinfekcija. Konsultuojamės su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru ir imamės visų rekomenduojamų prevencinių veiksmų, kurie padėtų išvengti COVID-19 susirgimų plitimo“, – sako prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.
Prekybos tinklas „Maxima“ nuo COVID-19 pandemijos pradžios visuomenei informuoja apie kiekvieną COVID-19 užsikrėtusių darbuotojų atvejį.
karantinasAurelijus Veryga^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.