Šį ketvirtį pradedama ir mažmeninės prekybos įmonių (prekybos centrų, parduotuvių, degalinių), prekiaujančių vaistais, kontrolė – bus aiškinamasi, ar įmonės laikosi teisės aktuose numatytų reikalavimų bei tvarkos.
Mažmeninės prekybos įmonių patikrinimai 2020 metais atliekami vadovaujantis rizikos vertinimo kriterijais, atsižvelgiant į įmonių veiklos vietų, kuriose prekiaujama vaistiniais preparatais, skaičių.
Šiuo metu 129 mažmeninės prekybos įmonės vaistais prekiauja 1424 veiklos vietose. 237 veiklos vietose prekyba vaistais laikinai sustabdyta: 229 atvejais įmonės prašymu, 8 – VVKT sprendimu.
Mažmeninės prekybos vietos tikrinamos tokia pačia tvarka, kaip ir vaistinės – vykdomi tiek planiniai, tiek neplaniniai patikrinimai. Tarnyba į mažmeninės prekybos įmones yra pasiruošusi siųsti ir slaptus pirkėjus, tačiau kontroliniai pirkimai bus inicijuojami tik tada, kai bus gautas skundas.
Kontrolinis pirkimas galės būti atliekamas kaip neplaninio patikrinimo sudedamoji dalis.
Kalbant apie vaistinių patikrinimus, nors paskutinių kelerių metų vaistinių planinių patikrinimų rezultatai rodo, kad nustatomų trūkumų skaičius po truputį mažėja, pažeidimų vaistinėse dar pasitaiko.
Remiantis Tarnybos Rinkos priežiūros skyriaus duomenimis, kasmet tikrinant vaistines, dažniausiai nustatomi trūkumai yra maždaug tokie patys: vaistininkai vaistus išduoda / parduoda nesilaikydami nustatytos tvarkos: pagal neteisingai gydytojo apiformintą ar išrašytą receptą, taip pat pasitaiko, kad receptiniai (kontroliuojami) vaistai yra parduodami be recepto.
Ne visose vaistinėse yra laikomasi reikalavimų, susijusių su vaistų laikymu, kitaip tariant, neužtikrinamas laikymo sąlygų monitoringas, vaistai yra laikomi ne gamintojo pakuotėje ar netinkamai laikomi oficinos savitarnos vietoje. Randama ir pažeidimų, susijusių su farmacinių atliekų tvarkymu bei dokumentais.
Į tikslinius patikrinimus iš anksto apie tai nepranešę, Tarnybos inspektoriai vyksta gavę skundą, kitos institucijos pavedimą, taip pat siekdami įvertinti, ar buvo pašalinti ankstesnių patikrinimų metu nustatyti trūkumai.
Vertinant kontrolinių pirkimų statistiką, nuo 2018 m. gegužės 1 dienos, kai vaistinėse gali lankytis taip vadinami slapti pirkėjai, iki dabar, tokių pirkimų iš viso buvo atlikta tik 8, nes juos galima atlikti tik pagal skundus, o jų buvo gauta būtent tiek.
Atlikus kontrolinius pirkimus, tik vienas atvejis pasitvirtino – kaip ir buvo tvirtinama skunde, receptiniai vaistai buvo parduoti be recepto. Vaistininkui buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas, paskirta bauda.
Siekiant apsaugoti visuomenės sveikatą, VVKT taip pat sustiprino vaistų siūlymo ir pardavimo internetu priežiūrą, t. y., nagrinėja ir vertina informaciją apie internetu siūlomus vaistus, neturint tam teisės, siekia, kad nebūtų prekiaujama nelegaliais vaistinių preparatų savybių turinčiais produktais.
Glaudžiau pradedama bendradarbiauti su šalies policijos ir muitinės įstaigomis, pagal kompetenciją konsultuojant ar dalyvaujant šių įstaigų pareigūnų vykdomose nelegalios prekybos vaistais priežiūros veiklose, taip pat stiprinamas bendradarbiavimas su kitomis institucijomis, mat rinkoje ir internetinėje erdvėje, socialiniuose tinkluose daugėja siūlomų produktų, kuriems nepagrįstai priskiriamos vaistų ar kitokios gydomosios savybės, ir kurių priežiūra nėra aiškiai deleguota kuriai nors vienai institucijai.