Lietuvoje – 837 nauji koronaviruso atvejai: protrūkiai ligoninėse, kariuomenėje, darželiuose, įmonėse
2020-11-02 11:29Galima drąsiai teigti, kad tokiai antrajai koronaviruso bangai lietuviai nesiruošė. Pandemijos aprobojimų suvaržyti tautiečiai tarsi bando riboti kontaktus, tačiau užsikrėtusiųjų skaičiai ir vietos kasdien rodo, kad tai daro nepakankamai.
Štai ir pirmadienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 837 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 256 iš jų registruoti Vilniaus, 186 Kauno, 136 Klaipėdos, 86 Šiaulių, 59 Telšių apskrityse. Dar 36 atvejai registruoti Tauragės, 24 Alytaus, 23 Marijampolės, 22 Panevėžio ir 9 Utenos apskrityse.
Iš šių atvejų didžioji dauguma registruoti, kai asmenys užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas.
Tuo metu atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, registruoti 198. Tačiau šie skaičiai dar tikslinti, nes ne visų atvejų epidemiologiniai tyrimai šiuo metu baigti.
Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose
Vilniaus apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, susiję su protrūkiais reabilitacijos ir slaugos centre „Gemma“, Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente, Nacionalinėje švietimo agentūroje, Lietuvos kariuomenėje.
Taip pat Vilniaus apskrityje registruoti COVID-19 atvejai, siejami su protrūkiais įmonėje „Lietuvos geležinkeliai“, „Vilniaus lokomotyvų remonto depe“. Be to, ir toliau fiksuoti atvejai, epidemiologų vertinimu, susiję su židiniais Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Saulutė“, Valstybiniame chore „Vilnius“, Vilniaus Arkikatedros jaunimo chore, „Delfi“ sporto centre.
Kauno apskrityje praėjusią parą registruoti infekcijos atvejai, susiję su protrūkiais Kauno tardymo izoliatoriuje, Pravieniškių pataisos namuose. Taip pat vakarykštę parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Kauno klinikų bei LSMU Kauno ligoninės padaliniuose.
Per praėjusią parą Kauno apskrityje registruoti ir atvejai, susiję su protrūkiais Prienų lopšelyje-darželyje „Saulutė“, Kauno lopšelyje-darželyje „Saulutė“, Kauno Jono Basanavičiaus gimnazijoje, Kauno lopšelyje-darželyje „Šnekutis“, Kauno sporto mokykloje „Startas“. Taip pat registruoti infekcijos atvejai, susiję su protrūkiais įmonėje „Vičiūnai“, klube „Taboo“.
Klaipėdos apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, epidemiologų vertinimu, susiję su protrūkiu Šilutės rajone veikiančiuose senelių namuose „Senjorų Eldorado“, taip pat fiksuoti COVID-19 šeiminiai protrūkiai.
Šiaulių apskrityje sekmadienį registruoti koronaviruso atvejai, susiję su protrūkiais Šiaulių regbio ir žolės riedulio akademijoje, įmonėje „Elga“, parduotuvėje „Baby City/Toy City“ Šiauliuose.
Telšių apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Regioninėje Telšių ligoninėje, Plungės rajone įsikūrusiuose Stonaičių socialinės globos namuose, Telšių socialinių paslaugų centre. Taip pat Telšių apskrityje fiksuoti atvejai, susiję su protrūkiais įmonėse „Lininiai audiniai“, „Inesa“, „Gilinis“ bei infekcijos atvejai, susiję su Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros centro mišriu choru „Draugystė“.
Tauragės apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Šilalės ligoninės Slaugos skyriuje, Šilalės socialinių paslaugų centre, Jurbarko ligoninėje, Tauragės seniūnijoje, Šilalės rajone veikiančiame medicinos paslaugas teikiančiame „D. Ugintienės BPG kabinete“.
Alytaus apskrityje vakarykštę parą registruoti atvejai, epidemiologų vertinimu, susiję su protrūkiais Alytaus pradinėje „Sakalėlio“ mokykloje, Alytaus lopšelyje-darželyje „Obelėlė“, Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje, taip pat – Alytuje veikiančioje siuvimo įmonėje „Haltex“.
Panevėžio apskrityje praėjusią parą registruoti COVID-19 atvejai, susiję su protrūkiais Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, įmonėje „Panevėžio gatvės“, įmonės „Energijos skirstymo operatorius“ Panevėžio padalinyje. Taip pat praėjusią parą registruoti COVID-19 ligos atvejai, susiję su protrūkiais Biržų rajono lopšelyje-darželyje „Rugelis“, Pasvalio policijos komisariate. Be to, Panevėžio apskrityje patvirtinti ir atvejai, siejami su badmintono varžybomis, vykusiomis spalio 24 d. Prienuose.
Tuo metu, Marijampolės apskrityje praėjusią parą fiksuoti koronaviruso atvejai, susiję su protrūkiais Kalvarijos rajono savivaldybėje, įmonėje „Lietuvos cukrus“.
Utenos apskrityje registruoti infekcijos atvejai, susiję su protrūkiais Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos Utenos ekspertiniame skyriuje, Kauno klinikose, taip pat – su protrūkiu krepšinio klube Utenos „Juventus“.
Lietuvoje – dar 4 mirties nuo koronaviruso atvejai
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 4 mirties nuo koronaviruso atvejus. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 170 gyvybių.
Pirmasis mirties atvejis registruotas Vilniaus apskrityje. Asmuo priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 27 d.
Antrasis mirties atvejis registruotas Panevėžio apskrityje. Asmuo priklausė 60-69 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 19 d.
Trečiasis mirties atvejis registruotas Kauno apskrityje. Asmuo priklausė 90-99 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 27 d.
Ketvirtasis mirties atvejis registruotas Kauno apskrityje. Asmuo priklausė 70-79 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 15 d.
Taip pat vakarykštę parą registruoti 3 mirties atvejai (Šiaulių, Kauno ir Klaipėdos apskrityse), kai užsikrėtusieji koronavirusu mirė dėl kitų priežasčių.
Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.
V.Kasiulevičius perspėjo dėl kortų namelio
Sekmadienio rytą reaguodamas į pranešimus, kad ligoninėse nelieka vietų COVID-19 sergantiems ligoniams Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto prodekanas, profesorius Vytautas Kasiulevičius išplatino žinutę, kurioje įspėja, kad Santaros klinikose ir kitose gydymo įstaigose – tikras sprogtamasis mišinys.
„Kodėl mes privalome taip drąstiškai mažinti viruso plitimą? Tam, kad išvengti sveikatos apsaugos sistemos perdegimo. Daug žmonių Lietuvoje įsitikinę, kad medikai ir SAM galėtų pernelyg daug nekreipti dėmesio į viruso plitimą ir „ramiai“ teikti planines asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Pastarąją tezę aktyviai naudojo politikai rinkimų kampanijoje. Valdžia nemokėjo arba ....nenorėjo apsiginti.
Prisiminkime, kad pati SAM rinkimų kampanijos įkarštyje ragino didinti planinės pagalbos apimtis. Tai kodėl tuo metu buvę valdantieji nemokėjo ir nenorėjo apsiginti? Todėl, kad gynyba remtųsi paprasčiausia paradigma – sveikatos apsaugos sistema nėra jokia atspari tvirtovė, o tik kortų namelis, kurį gina ne gerai koordinuota gynyba, o chaotiškai besipriešinantys entuziastai – didvyriai“, – rašė jis.
Prof. L. Jančorienė: situacija sudėtingesnė nei pavasarį
Kol šalies vadovai vis garsiau praneša apie griežtesnes karantino priemones kitą savaitę, medikai susiduria su tikrąja koronaviruso pandemijos realybe. Nors sekmadienį pranešta, kad Santaros klinikose vietų sergantiesiems koronavirusu dar yra, Santaros klinikų feisbuko paskyroje pasirodė Infekcinių ligų centro vadovės prof. dr. Ligitos Jančorienės kreipimasis, priverčiantis susimąstyti, kad situacija gerokai sudėtingesnė nei pavasarį.
„Per pastaruosius devynis mėnesius įsibėgėjusi COVID-19 pandemija neaplenkė net atokiausių pasaulio kampelių, palietė mus kiekvieną, bet didžiausius iššūkius teko atlaikyti medikams ir visiems kitiems žmonės, dirbantiems sveikatos priežiūros srityje.
Sąmokslo teorijos, kad infekcija neegzistuoja, baigiasi ties ligoninės, poliklinikos ar slaugos namų slenksčiu, kuomet pamatai infekcijos paveiktus pacientus ir pavargusius nuo besitęsiančios įtampos medikus. Ne vienam medikui teko ir pačiam patirti pandeminio viruso sukeltos ligos požymius, dauguma iš jų su infekcija susidūrė būtent darbe, tačiau nuoskaudų dėl profesinės rizikos iš sirgusiųjų medikų neteko sulaukti, visi suprantam savo darbo specifiką, laikomės visų asmens apsaugos reikalavimų ir atliekam savo pareigas, taip, kaip esam įsipareigoję.
Bėgantys pandeminiai mėnesiai, tirpstančios viltys, kad infekcija tuoj atsitrauks, neabejotinai augsiantis sergamumas rudens ir žiemos mėnesiais, sėja nuovargio, irzlumo, baimės, nepasitenkinimo pojūčius, kuriuos dažnas medikas, dirbantis šio karo „fronto“ linijoje pajunta ir išsako.
Pavasarį ne kartą aplankė mintis, kad kol pandemija pasiekė Lietuvą, spėjome pasiruošti tiek fiziškai, tiek morališkai. Baimės tikrai buvo visų širdyse ir mintyse, tačiau lovų stacionare ar reanimacijos skyriuose visiems užteko, nė vienam iš mūsų nereikėjo priimti paties sunkiausio sprendimo – rinktis, kurį pacientą gelbėti, o kuriam padėti jau nebegalėsime.
Šiandien situacija yra žymiai sudėtingesnė, kaip užsikrėtusiųjų skaičius, taip ir įtampa auga tiek visuomenėje, tiek medikų bendruomenėje. Situacija ypač pasikeitė per paskutines savaites, kuomet sprendimai visų lygių administracijų (SAM, Vilniaus miesto savivaldybės, organizuojančių ir atraminių ligonių administracijų) turėjo būti priimti labai greitai“, – rašė medikė.
Susirgimai, susiję su židiniais, o ligoninėse – arti 500
Sekmadienį ištirti 6797 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iš viso iki šiol ištirti 1 mln. 29 tūkst. 63 ėminiai. 251 iš jų registruoti Vilniaus, 180 Klaipėdos, 154 Kauno, 99 Šiaulių, 77 Telšių apskrityse. Dar 47 atvejai registruoti Panevėžio, 30 Tauragės, 27 Alytaus, 24 Marijampolės ir 6 Utenos apskrityse.
Iš šių atvejų didžioji dauguma registruoti, kai asmenys užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas. Tuo metu, atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, registruoti 153. Tačiau šie skaičiai dar tikslinti, nes ne visų atvejų epidemiologiniai tyrimai šiuo metu baigti.
Lietuvos ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 495 žmonės, 46 iš jų – reanimacijoje, sekmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Per parą COVID-19 pacientų gydymo įstaigose padaugėjo daugiau kaip šimtu. Su deguonies kaukėmis gydomi 239 pacientai, tokių per parą padaugėjo 74-iais. Dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 23 ligoniams.