Santaros klinikos skambina pavojaus varpais: padėtis dėl COVID-19 lovų trūkumo – kritinė

2020 m. spalio 27 d. 11:48
Papildyta
Ligoninėse pildantis COVID-19 pacientams skirtoms lovoms, Vilniaus Santaros klinikos, gydančios šiuos pacientus, tariasi su kitomis regiono ligoninėmis, kur būtų galima plėsti jiems skirtas lovas.
Daugiau nuotraukų (10)
Klinikų atstovai pripažino, kad Santaros klinikose padėtis tampa kritinė ir jau nedelsiant būtina pasitelkti kitas ligonines.
Šiuo metu Santaros klinikose dėl COVID-19 gydomi 71 pacientai, iš jų 7 – Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje.
Iš viso klinikose yra 102 lovos, skirtos COVID-19 pacientams gydyti.
Santaros klinikos su kitomis ligoninėmis tariasi dėl COVID-19 pacientų guldymo
„Šiandien, galima sakyti, kritiška situacija su pacientais, nes mūsų jau viršija 70 procentų, pasiekėme 80 procentų lovų užimtumą. L korpuse infekciniame skyriuje dedikuotų liko penkios lovos, tai praktiškai jas šiandieną tikrai užimsime, žiūrint į situaciją, kuri pastarosiomis dienomis vyksta“, – antradienį sakė Santaros klinikų direktorė valdymui Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.
„Tai turime būtinai turėti atraminių ligoninių požiūrį ir atraminių ligoninių lovas, kadangi esant tokiai situacijai per keletą dienų jų tikrai pristigs“, – pridūrė ji.
Santaros klinikų direktorė valdymui pridūrė, kad dėl papildomų lovų buvo tartasi su Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktoriumi.
„Žinoma, reikėtų perorganizuoti tam tikras paslaugas ir jų lovas. Kaip patikino direktorius, tam reikėtų 4-5 darbo dienų. Mūsų galva, tai pakankamai daug. Tačiau tikimės, kad bendras darbas, bendra idėja ir, dalinai, savanorystė, pagelbės ir nereikės ilgai laukti“, – situaciją paaiškino A.Bilotienė-Motiejūnienė.
Anot jos, papildomos lovos reikalingos dar iki švenčių. Direktorė valdymui tai pat pridūrė, kad buvo kalbėta ir su Ukmergės ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai – ši ligoninė sutiko, esant reikalui, prisidėti papildomomis 10 lovų.
A.Bilotienė-Motiejūnienė paaiškino, kad, atsižvelgiant į dabartinę situaciją, papildomos 10 lovų – ne išsigelbėjimas, bet šiame regione jos leistų jaustis ramiau.
„Šiai dienai esame kalbėję ir su Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės direktorė Jelena Kutkauskiene. Esant reikalui, ligoninė galėtų persiplanuoti ir geranoriškai prisidėti prie situacijos“, – paaiškino Santaros klinikų direktorė valdymui.
Anot jos, šiai dienai alternatyvų yra, tačiau šiandien, iki vakaro, reikia nuspręsti, kada, kas ir kuriuo etapu atsidarys.
Perorganizuoja ligoninės tvarką
A.Bilotienė-Motiejūnienė atskleidė, kad Santaros klinikos šiuo metu peržvelgia ir savo pastatus, svarsto, ką galima perorganizuoti iš paslaugų, kad jų būtų sumažinta, tačiau teikimas nebūtų visiškai nutrauktas.
Tokiu būdu įstaigoje būtų atlaisvinama vieta izoliacinėms palatoms, kurios šiai diena yra Skubios medicinos pagalbos centre.
„Jų dalį dedikuotume koronavirusu sergantiems pacientams tam, kad vidutinės ir sunkios koronaviruso formos pacientai neliktų be pagalbos Vilniaus regione“, – paaiškino A.Bilotienė-Motiejūnienė
Ji pridūrė, kad šiuo metu yra penki pacientai iš slaugos ir palaikomojo gydymo įstaigos. Santaros klinikų direktorė valdymui paaiškino, kad jie nereikalauja ypatingos priežiūros ir galėtų būti hospitalizuojami vienoje vietoje
„Tačiau yra sutarimas, kad reiktų epidemiologiškai pasiruošti, perkeliant pacientus iš vienos patalpos į kitas ir turint reikalingą epidemiologinę kontrolę“, – paaiškino A.Bilotienė-Motiejūnienė.
Pavyko rasti susitarimą su rezidentais
Santaros klinikų direktorė valdymui teigė, kad personalo papildymo iš kitų gydymo įstaigų neieškoma – kol kas pavyksta išsiversti su turimais etatais. Be to tikimasi didesnio rezidentų įsitraukimo.
„Peržiūrime planines paslaugas. Iš kitų padalinių perkeliame darbuotojus į COVID-19 padalinius, mokame jiems priedus. Taip pat pavyko rasti bendrą kalbą su gydytojais rezidentais. Per šią savaitę planuojame išspręsti visus klausimus su universitetu. Rezidentai yra mūsų atrama“, – akcentavo Santaros klinikų direktorė valdymui
A. Bilotienė-Motiejūnienės teigimu, su krūviais tvarkytis pavyksta dėl kol kas nedidelio saviizoliuotis priverstų medikų skaičiaus. Tokių šiandien – 37. Tačiau situacija, bet kada gali pasikeisti.
„Gali medikai susirgti. Viruso židinių yra daug. Mūsų įstaiga – ne išimtis“, – sakė Santaros klinikų direktorė valdymui.
„Turime 7 sudėtingus pacientus. Kaip drastiškai padėtis blogėtų, sunku pasakyti. Turime nemažai stebėjimui paliktų pacientų infekcinių ligų padalinyje, tad situacija gali staiga drastiškai pasikeisti. Bet šiuo metu turime 102 lovas, ieškome galimybės plėstis“, – situaciją paaiškino A.Bilotienė-Motiejūnienė.
Kokius pacientus planuojama nukreipti į atramines ligonines, tokias kaip gydymo įstaiga Ukmergėje, ji negalėjo pasakyti.
„Sunkiausius pacientus pasiliktume pas save. Kaip bus po savaitės, po dviejų parodys epidemiologinė situacija. Viskas gali keistis", - sakė A.Bilotienė-Motiejūnienė.
COVID-19 ligos gydymas Santaros klinikose
Ligoninės tinklalapyje pranešama, kad nuo 2020 m. kovo vidurio iki rugsėjo mėnesio pabaigos ligoninėje gydyta daugiau nei 400 COVID-19 liga sergančių ligonių.
Hospitalizuotiems pacientams atliekami bendrieji laboratoriniai tyrimai, uždegiminio atsako intensyvumą rodantys tyrimai, radiologiniai tyrimai (krūtinės ląstos rentgenogramos, esant reikalui – krūtinės ląstos kompiuterinė tomografija, ultragarsinis ištyrimas), kviečiami konsultantai, organizuojami gydytojų aptarimai.
Visoje ligoninėje personalas naudoja asmens apsaugos priemones, atsižvelgiant į padalinio darbo specifiką ir rizikas, o COVID-19 ligos padaliniuose naudojama maksimali apsauga.
Šiuo metu patvirtinto specifinio gydymo nuo COVID-19 ligos nėra.
COVID-19 liga segantiems ligoniams skiriamas simptominis gydymas vaistais nuo uždegimo, profilaktinis trombozių gydymas, deguonies terapija, gydomos lydinčiosios ligos ir įvairios komplikacijos, gydytojų konsiliumo sprendimu skiriamas pasaulyje taikomas inovatyvus, eksperimentinis gydymas kraujo plazma, antivirusiniais vaistais ir kt.
Esant sunkiai būklei, pacientai gydomi reanimacijos skyriuje, kur jiems gali būti taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, ekstrakorporinė membraninė oksigenacija (EKMO – kraujotakos palaikymo ir aprūpinimo deguonimi sistema) ir kiti gyvybę gelbstintys metodai.
Pacientų hospitalizacija vidutiniškai trunka apie 2 savaites. Pacientai, sirgę sunkia ligos forma, įprastai gydomi ilgesnį laiką dėl galimų liekamųjų reiškinių ir ligos komplikacijų, o išrašyti iš ligoninės tokie pacientai gali būti siunčiami tolesniam gydytojo pulmonologo stebėjimui dėl galimų ligos liekamųjų reiškinių.
Po stacionarinio gydymo paciento sveikatos būklę toliau stebi šeimos gydytojai.
Aktuali informacija pacientams ir lankytojams
Visiems pacientams, kurie guldomi į ligoninę (taip pat ir planinėms procedūroms), yra atliekami tyrimai dėl COVID-19 ligos. Kad nebūtų testavimo procedūros laukiančių žmonių susibūrimo, pagal planinių paslaugų datas pacientai registruojami iš anksto testui atlikti (ne vėliau kaip 72 val. iki planinės hospitalizacijos).
Laukimui skirta patalpa pritaikoma vėstančiam orui.
Ligoninėje yra nustatyta pacientų lankymo tvarka. Pagal ją, acientai gali būti lankomi nuo 11 val. iki 13 val. ir nuo 17 val. iki 19 val. ne dažniau kaip 3 kartus per savaitę, lankymo trukmė – ne ilgiau 15 min.
Leidimus lankymui išduoda skyrių vedėjai ar centrų vadovai, išimtiniais atvejais – atsakingi budintys gydytojai.
Leidžiama lankyti tik sunkios ir terminalinės būklės pacientus, vaikus iki 14 metų, laikantis visų infekcijos kontrolės reikalavimų leidžiama dalyvauti gimdyme vienam asmeniui.
Pacientai, kurie įtariami sergantys ar serga COVID-19 liga, gali būti lankomi tik esant labai sunkioms (terminalinėms) būklėms.
Santaros klinikos informuoja, kad lankytojas, atvykęs į skyrių, kuriame hospitalizuotas pacientas, turi registruotis pateikdamas papildomus asmens duomenis (telefono numerį, gyvenamąją vietą), kurie bus naudojami tik COVID-19 ligos kontrolės tikslams ir bus saugiai tvarkomi teisės aktų nustatyta tvarka.
Taip pat numatyta nauja siuntinių perdavimo pacientams tvarka.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.