Jau darosi pernelyg sunku atsekti koronaviruso užsikrėtimus: iš 766 naujų atvejų – net 468 neištirti
BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.
2020-10-26 07:33Per praėjusią parą Lietuvoje užfiksuoti 766 nauji koronaviruso atvejai. COVID-19 jau nustatytas 10 949 asmenims. Šiuo metu serga 6600 žmonių.
Pranešama ir apie dar dvi mirtis nuo koronaviruso. Iš viso Lietuvoje koronavirusas nusinešė 136 gyvybes. Vienas asmuo sirgo koronavirusu, tačiau mirė dėl kitų priežasčių. Tokių atvejų šalyje – 46.
Per sekmadienį pasveiko 94 žmonės. Lietuvoje pasveikusių – 4166.
Šiuo metu izoliacijoje yra 31 690 žmonių.
Tarp naujausių atvejų – 5 įvežtiniai. Nuo birželio 1 dienos užfiksuoti 378 tokie atvejai. Per praėjusią parą ištirtas 3261 ėminys. Iki šiol iš viso ištirti 954 962 ėminiai.
Ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 322 žmonės, 31 iš jų – reanimacijoje
Lietuvos ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 322 žmonės, 31 iš jų – reanimacijoje, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Jos duomenimis, su deguonies kaukėmis gydoma 119 pacientų, dar 15 žmonių taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.
Iš viso Lietuvoje koronavirusu užsikrėtė 10 tūkst. 949 asmenys, 6600 – tebeserga, 4166 – pasveiko.
Iš beveik 17,1 tūkst. visų ligoninėse esančių lovų šiuo metu užimta per 10 tūkstančių. Reanimacijos lovų užimta kiek daugiau nei pusė: 331 iš 651 esamos.
Iš 590 lovų su dirbtine plaučių ventiliacija užimtos yra 207, iš 6 tūkst. lovų su deguonimi užimta 1,7 tūkstančio.
Įspėjo, kad statistika vėluos
Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) apie naujausius atvejus pranešė vėliau nei įprasta.
SAM ryte paskelbė, kad pranešimą apie COVID-19 situaciją platins vėliau. Tokio sprendimo priežastis sukėlė nemenką nerimą.
„Yra skaičiuojama. Patys suprantate, vienas dalykas yra suskaičiuoti 200 atvejų, kitas dalykas – suskaičiuoti, kai skaičius yra didesnis. Kaip rodo pastarųjų dienų statistika, tikrai tas skaičius yra augantis, o tam, kad nebūtų klaidinama visuomenė, tiesiog laukiame – yra skaičiuojama ir vertinama šiuo metu“, – BNS pirmadienį sakė SAM atstovė Neringa Mikėnaitė.
Naujausi atvejai buvo paskelbti po 13 valandos.
Sekmadienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pranešė, kad nustatyta 415 naujų koronaviruso atvejų, tačiau vėliau patikslino, kad naujų užsikrėtusiųjų skaičius siekia 603.
SAM šią situaciją sekmadienį aiškino darbuotojų trūkumu ir pervargimu.
Neatsekė 468 atvejų
208 atvejai iš naujausių buvo patvirtinti Vilniaus apskrityje, 170 – Klaipėdos, 166 – Kauno, 112 – Šiaulių, 60 – Telšių, 28 – Panevėžio, 9 – Marijampolės, 7 – Tauragės, 4 – Alytaus, 2 – Utenos, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
Iš 766 atvejų neištirti yra 468 atvejai. Iš sekmadienį ištirtų 298 atvejų didžiausi protrūkiai fiksuoti VšĮ Plungės r. sav. ligoninės protrūkyje, kur patvirtinta 17 atvejų. 9 atvejai patvirtinti Kuršėnų ligoninės protrūkyje. Taip pat 9 atvejai patvirtinti Klaipėdos Respublikinės ligoninės protrūkyje.
Kauno apskrityje fiksuotas mirties atvejis asmeniui, kuris priklausė 60–70 metų amžiaus grupei, turėjo kitų gretutinių ligų. Atliekant židinio epidemiologinę diagnostiką nustatyta, kad atvejis susijęs su LSMU Kauno klinikų Neurochirurgijos skyriaus protrūkiu.
Pirmadienį gautas pranešimas, kad spalio 16 d. mirė Telšių apskrities gyventojas, priklausęs 50–60 metų amžiaus grupei. Asmuo turėjo kitų gretutinių susirgimų. Asmuo galėjo užsikrėsti šeimoje.
Taip pat viena mirtis dėl kitų priežasčių fiksuota Vilniaus apskrityje. Asmuo priklausė 50–60 metų amžiaus grupei.
NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso patvirtinti 10 949 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 6600 asmenų, 4166 – pasveiko.
Nerimą kelia COVID-19 vakcinos skeptikų dalis Lietuvoje
Sveikatos ekspertai perspėja, kad didelei daliai Lietuvos visuomenės atsisakius skiepytis nuo koronaviruso, gali būti sunku pasiekti kolektyvinį imunitetą, kuris sustabdytų infekcijos plitimą.
Taip ekspertai sekmadienį komentavo naujienų agentūros BNS užsakymu „Vilmorus“ atliktą apklausą, kuri parodė, kad atsiradus vakcinai, nuo koronaviruso skiepytųsi kas antras Lietuvos gyventojas, o tiek pat lietuvių vakcinos atsisakytų.
Medikų teigimu, valstybės institucijos, mokslininkai ir žiniasklaida jau dabar turi rūpintis tuo, kad žmones pasiektų pagrįsta informacija, siekiant atsverti melagingos informacijos sklaidą.
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslininkė profesorė Aurelija Žvirblienė sako, kad užkietėjusių skiepų skeptikų nuomonę pakeisti gali būti sunku, tačiau būtina pastangas nukreipti į tuos žmones, kurie neturi nuomonės. Tyrimo duomenimis, tokių yra apie 15 proc.
Mokslininkų skaičiavimais, esant dideliam vakcinos efektyvumui, viruso plitimą pavyktų sustabdyti pasiskiepijus 60-70 proc. populiacijos.
Tačiau yra tikimybė, kad efektyvumas bus ir mažesnis – Europos vaistų agentūra (EMA) yra išsakiusi nuomonę, kad registruotų vakciną, kurios efektyvumas būtų 60 procentų. Tokiu atveju viruso plitimą sustabdyti būtų sunkiau.
Rekordinis atvejų skaičius
Lietuvoje sekmadienį per parą patvirtinti 603 nauji koronaviruso atvejai, mirė penki žmonės, sekmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
Tai didžiausias per parą nustatytų atvejų skaičius nuo COVID-19 pandemijos pradžios.
NVSC, anksčiau sekmadienį skelbęs apie 415 naujus atvejus, nurodė, jog dėl „ypač didelių krūvių specialistams“ nebuvo spėta susieti teigiamų testų rezultatų ir sekmadienio rytą skelbiamoje bendroje statistikoje „neatsispindėjo realus patvirtintų koronavirusinės infekcijos atvejų skaičius“.
Įsigalioja naujoji tvarka
Sąlytį su sergančiuoju turėję asmenys galės susitrumpinti izoliacijos trukmę, penktadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Tą padaryti bus galima atlikus koronaviruso testą.
„Sąlytį su sergančiuoju turėjusiems žmonėms izoliacija taikoma 14 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos, jei laboratorinis tyrimas neatliekamas, arba trumpiau, kai ne anksčiau kaip 10 izoliavimo dieną atliktas laboratorinis koronaviruso tyrimas ir gautas neigiamas rezultatas“, – rašoma pranešime.
Anot ministerijos, izoliacijos laikotarpis trumpinamas, kai apie neigiamą testo atsakymą iš e.sveikatos gauna Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.