A. Veryga: ką reikia žinoti, vykstant į karantinuotas savivaldybes ar lankyti kapus Perspėjo dėl planinių paslaugų, keičiasi saviizoliacijos tvarka

2020 m. spalio 22 d. 12:23
Dar papildyta
Lietuva kasdien susiduria su vis naujais koronaviruso rekordais ir po truputį grįžta į karantino režimą. Vien per praėjusią parą nustatyti 424 nauji COVID-19 ligos atvejai, nuo koronavirusinės infekcijos mirė 5 asmenys. Valstybės lygio ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga surengtoje spaudos konferencijoje sakė gerų naujienų šiandien neturintis.
Daugiau nuotraukų (36)
„Šiandien mes gerų naujienų nepasakysime, nes užsikrėtusiųjų skaičius auga.
Bet, kaip jau ir kalbame tikrai ne pirmą savaitę, turime būti nusiteikę, kad, kol pradės veikti priimtos priemonės, ir jos, aišku, veiks tik su tam tikra išlyga, kad laikysimės tų reikalavimų, tik tokiu atveju galime tikėtis kažkokios teigiamos dinamikos, atvejų skaičiaus mažėjimo“, – tvirtino ministras.
Keičiasi saviizoliacijos tvarka
A.Veryga pristatė ir naują nuo pirmadienio įsigaliosiančią saviizoliacijos tvarką pagal šalių skirstymus į keturias spalvų zonas – žalią, geltoną, raudoną ir pilką.
Lietuvai esant geltonojoje zonoje, izoliacija bus taikoma tik atvykstant iš raudonosios arba pilkosios zonos. Tačiau, anot ministro, yra nustatyta labai daug išimčių, kam tokia izoliacija nebus taikoma. Tiems, kurie nepatenka į išimtis, reikės atlikti koronaviruso testą arba 10 dienų izoliuotis.
„Lietuva priėmė Europos Tarybos rekomendacijas, kurias mes įgyvendinsime pagal šalių suskirstymą, tai Lietuvai esant geltonojoje zonoje izoliacija bus taikoma tik atvykstantiems iš raudonos arba pilkos zonos, tačiau yra nustatyta labai daug išimčių, kam tokia izoliacija nebus taikoma, ir tiems, kurie nepatenka į išimtis, reikės atlikti testą arba bus taikoma dešimties dienų izoliacija“, – informavo A.Veryga.
Ministras išvardijo ir išimtis: izoliacija nebus taikoma darbuotojams, kurie dirba ypatingos svarbos darbus, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros, pasienio, krovininio transporto darbuotojams, studentams, tiems, kurie keliaus būtinais šeimos arba verslo reikalais, žurnalistams, diplomatams, jūreiviams ir pan.
„Jeigu taip supaprastintai, tai iš esmės tik tie, kurie keliauja kokiu nors pramoginiu tikslu, tai yra turistai, pramoginiai keliautojai, jiems bus taikomi tam tikri apribojimai, kiti, kurie turi kokius nors darbinius reikalus, izoliacijos tvarka nebus taikoma“, – aiškino A.Veryga.
Tiesa, jeigu į išimtis nepatenkantys keliautojai atliks koronaviruso tyrimą ir jo rezultatas bus neigiamas, jiems izoliacija taip pat nebus taikoma.
„Tačiau tai nereiškia, kad jie galės absoliučiai laisvai judėti visur, kur nori. Tokį tyrimą bus galima atlikti 48 val. iki atvykstant arba bus galima atlikti atvykus į Lietuvą, tokiu atveju bus galima tiesiog laikytis darbas-namai režimo 10 dienų, visur dėvėti kaukę ir vengti viešų susibūrimų“, – sakė jis.
„Jeigu asmuo visgi nesutiks tokio testo darytis arba jo neturės, neatsiveš, tai bus taikomas izoliavimas 10 dienų. Bet vėlgi tokiais atvejais yra skatinama darbdavius suteikti asmeniui galimybę dirbti iš namų. Tai yra daroma tam, kad nereiktų tokių nereikalingų nedarbingumų, kurie vėlgi kainuoja biudžetui“, – pabrėžė ministras.
Lovos greitai užsipildys
Pasiteiravus, ar gali nutikti taip, kad kai kurios planinės paslaugos artimiausiu metu bus stabdomos, A.Veryga patikino, kad dirbtinio planinių paslaugų stabdymo neplanuoja, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į kelis dalykus.
„Yra keletas „bet“. Yra gydymo įstaigų, kur virusas išplinta ir tenka izoliuoti nemažą dalį personalo, tai natūralu, kad ten paslaugų teikimas sustoja. Tai gali sukelti rimtų iššūkiu net ir norint pasirūpinti ten esančiais pacientais arba gyventojais, kaip mes stebėjome kai kuriose savivaldybėse.
Kur gali iškilti situacijos, kada tų planinių paslaugų tiesiog bus fiziškai mažiau įmanoma suteikti, tai tose gydymo įstaigose, kurios turės išplėsti COVID-19 pacientams skirtų lovų skaičių kitų skyrių sąskaita. Kažkurių paslaugų jiems tiesiog teks atsisakyti. Tai reiškia, kad tame skyriuje ar padalinyje, kur bus gydomi COVID-19 pacientai, ten tos planinės paslaugos tos srities nebebus teikiamos.
O kokios jos bus, tikrai priklausys nuo konkrečios gydymo įstaigos, kur tos COVID-19 lovos bus įsteigtos. Tai vienu atveju, gali būti chirurgija, kitu atveju, kažkoks terapinis profilis ir panašiai“, – kalbėjo ministras.
Anot jo, vadinamosios kovidinės lovos turėtų užsipildyti per artimiausias savaites.
„Jos tikrai greitai užsipildys ir nereikės laukti kelių savaičių. Bet bendrai, jei kalbėtume apie lovų skaičių, mes turime apie 17,5 tūkst. lovų, šiuo metu užimta apie 10,5 tūkst. lovų yra užimta“, – vardijo A.Veryga.
Tiesa, ministras pridūrė, kad sistema kol kas nėra perkrauta. „Tik tiek, kad, kai apkrauname infekcines ligonines, užpildome infekcinių ligų skyrius, pacientus teks guldyti į kitas vietas ir ten jiems tekti pagalbą. Tai ir reiškia, kad planinės paslaugos taps mažiau prieinamos kitų susirgimų pacientams“, – sakė A.Veryga.
Ką reikėtų žinoti, vykstant į karantinuotus miestus?
Sveikatos apsaugos ministras, paklaustas, ką reikia žinoti gyventojams, vykstantiems į karantinuotas savivaldybes ar norintiems aplankyti giminaičius, priminė kelias taisykles.
„Ką reikia žinoti, vykstant į savivaldybes, kuriose yra paskelbtas lokalus karantinas, tai reikia prisiminti, kad ten yra draudžiama būriuotis didesnėms nei 5 asmenų grupėms, išskyrus šeimos narius. Tarp tų grupių turėtų būti išlaikomas ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas.
Aišku, yra papildomi reikalavimai tarpmiestiniam transportui, kuris išvyksta iš tokių karantinuotų miestų. Ten yra reikalavimai keleivių išsodinimui, atstumų laikymuisi. Tai reikėtų įvertinti tiems, kurie vyksta ne savo automobiliais, o autobusais, kad gali kilti tam tikrų kėblumų“, – perspėjo jis.
A.Verygos teigimu, per ilgąjį savaitgalį vis dėlto reikėtų vengti vyresnių giminaičių lankymo.
„Važiuojant lankyti artimųjų kapų reikėtų tuo ir apsiriboti, būnant lauke, atviroje erdvėje, viruso plitimo tikimybė tikrai yra labai nedidelė, ypač, jeigu laikysimės reikalavimų nesibūriuoti, dėvėsime kaukes, tai tikrai apsisaugosime.
Tik būtų gerai, kad būtume sąmoningi ir nepradėtume lankyti artimųjų, važinėti ypatingai pas vyresnio amžiaus žmones ir apskritai susitikinėti su giminaičiais, kas būdavo dažnu atveju taip pat įprasta tomis dienomis“, – pabrėžė ministras.
Ragino neiti į rungtynes
Sveikatos apsaugos ministras paragino gyventojus neiti į ketvirtadienį Kaune organizuojamas „Žalgirio“ krepšinio rungtynes.
„Vertinu blogai tokį masinį dalyvavimą, bet man pats klausimas įdomus – visi laukia kažkokio stebuklingo draudimo, kad būtų būtinai uždrausta. Ar tikrai būtinai reikia ką nors uždrausti ir prie kiekvieno pastatyti po policininką, kad žmonės neateitų į rungtynes?“ – klausė A.Veryga.
Pasak ministro, jis supranta sirgalius ir krepšinio klubus, tačiau paragino bilietus į rungtynes jau įsigijusius krepšinio gerbėjus nevykti stebėti varžybų gyvai.
„Jeigu jūs tikrai mylit savo komandą, nusipirkote bilietus, tokiu būdu padėjote klubui išgyventi, jis gali žaisti, gali funkcionuoti, galite ir neiti į tas rungtynes.
Komanda, manau, puikiai supras, jeigu jūs taip ir pasielgsit – jūs pasielgsit pilietiškai, būsite parėmę klubą, įsigiję bilietus ir tuo pačiu būsite apsaugoję ir savo, ir ten kitų ateinančių žmonių sveikatą“, – įsitikinęs A.Veryga.
Vis dėlto nusprendusius rungtynes stebėti gyvai ministras paragino „laikytis tvarkų“. „Jos tam ir yra sukurtos – kad žmonės laikytųsi atstumų, dėvėtų kaukes, nesusigrūstų po to kažkur pagauti azarto, kai rungtynės įsibėgėja, – ir tada ta rizika bus tikrai santykinai valdoma“, – pridūrė ministras.
Daugiausia naujų atvejų registruota Vilniuje
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė pranešė, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 424 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.
200 iš jų registruota Vilniaus, 80 Kauno, 38 Šiaulių, 30 Klaipėdos, 24 Marijampolės apskrityse. Dar 18 patvirtinta Telšių, 14 Panevėžio, 10 Utenos, 8 Tauragės ir 2 Alytaus apskrityse.
Šiuo metu atlikti 307 atvejų epidemiologiniai tyrimai. Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal šiuo metu turimus duomenis, praėjusią parą užsikrėtė 216 asmenų.
Be to, registruoti 7 įvežtiniai atvejai: 2 iš Rusijos, po 1 – iš Ispanijos, Belgijos, Prancūzijos, Baltarusijos ir Rumunijos. Tuo metu, 84 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t.y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.
Lietuvos ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 239 žmonės, 18 iš jų – reanimacijoje. Su deguonies kaukėmis gydomi 88 pacientai, dar septyniems taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.
Situacija gydymo bei ugdymo įstaigose toliau kelia nerimą 
NVSC epidemiologė D.Razmuvienė pasakojo, kad šiuo metu turime 135 aktyvius židinius. Anot jos, didžioji dauguma protrūkių registruojami gydymo, slaugos, ugdymo įstaigose.
Užsiminusi apie situaciją gydymo įstaigose, D.Razmuvienė paaiškino, kad iš viso koronavirusu sergančių medikų užregistruota 930. Šiuo metu serga 412 medikai. Per rugsėjo-spalio mėnesį užsikrėtė virš 500 medicinos įstaigų darbuotojų, o tai sudaro didžiąją dalį visų susirgimų.
Rudens atostogos – papildoma rizika užsikrėsti
Kalbėdama apie ugdymo įstaigas, D.Razmuvienė informavo, kad daugiau nei 250 ugdymo įstaigose užregistruoti 737 koronaviruso atvejai. Vakar parą užregistruoti 39 atvejai, susiję su ugdymo įstaigomis.
„Suprantame, kad rudens atostogos moksleiviams, bet norėtųsi paprašyti šeimos narių prižiūrėti vaiko užklasines veiklas, riboti jų susibūrimus“, – į visuomenę kreipėsi D.Razmuvienė.
NVSC epidemiologė visuomenę paragino intensyviau prisidėti prie situacijos valdymo.
„Norėčiau priminti ir paprašyti visuomenės didesnės atsakomybės ir susitelkimo, nes medikų, kurie dirba, pastatų, kuriose teikiamos gydymo paslaugos, visuomenės sveikatos specialistų – nepadaugės. Mes vieni galime situacijos ir nesuvaldyti“, – paragino ji.
Atsekti viruso maršrutus darosi vis sunkiau
NVSC epidemiologė paaiškino, kad užsikrėtimų daugėja tiek darbovietėse, tiek šeimose. Jei vienoje ar kitoje darbovietėje užregistruotas koronaviruso atvejis, anot epidemiologės, darbas toliau tęsiamas nuotoliniu būdu.
„Ne virusas kojomis atėjo, bet mes patys atnešėme jį tiek iš namų į darbovietę, tiek iš darbovietės į namus. Ši grandinė yra kruopščiai renkama, tačiau kiekvieną atvejį susekti darosi vis sunkiau“, – pripažino D.Razmuvienė.
Įsigalioja nauji ribojimai
Ministrų kabinetas trečiadienį nuo pirmadienio dviem savaitėms sutrumpino kavinių, barų, pasilinksminimo vietų darbo laiką iki vidurnakčio, įvedė privalomą lankytojų registraciją, visas Lietuvos savivaldybes pagal riziką suskirstė į tris zonas, o dvylikoje jų iškart paskelbė karantiną.
Tiesa, Vyriausybei nutarus restoranų, barų ir naktinių klubų darbą nuo kitos savaitės apriboti iki vidurnakčio, sostinės naktinio pasilinksminimo vietoms atstovaujantis Vilniaus naktinis aljansas jau svarsto galimybę kreiptis į teismą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.