Be to, S.Skvernelio teigimu, kyla pavojus stabdyti dalies planinių medicinos paslaugų tiekimą. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtina, kad dar šiandien bus kalbamasi dėl galimybės padidinti laisvų lovų skaičių gydymo įstaigose koronavirusu sergantiems pacientams kitų pacientų sąskaita.
„Bendrai vertinant situaciją šalyje, deja, bet ji yra negerėjanti. Auga tiek užsikrėtusiųjų, atvejų skaičius, tiek procentas asmenų, kurių užsikrėtimo kelią nustatyti jau nebėra įmanoma. Tai reiškia, kad infekcija šalyje plinta. Deja, bet pradėjo šiek tiek intensyviau augti ir ligoninių lovų, skirtų kovidiniams pacientams, užimtumas. (...)
Šiandien kaip tik bus kalbamasi su organizuojančiomis institucijomis apie galimybę tą lovų skaičių išplėsti, o tai reiškia, kad dalis įstaigų turės persitvarkyti savo darbą, kad dalį lovų, kurias anksčiau skyrė kitiems pacientams, skirtų kovidiniams pacientams, jog jiems būtų spėjama teikti pagalba“, – pranešė A.Veryga.
Ministras skelbia ir apie atnaujintą saviizoliacijos tvarką. Izoliacijoje esantiems asmenims numatytos išimtys tais atvejais, kai norima vykti balsuoti Seimo rinkimuose bei lankant artimųjų kapus. Tam tikros išimtys taikomos ir sportininkams, jūrininkams bei Lenkijos piliečiams. Plačiau skaitykite čia.
Raseinių rajono savivaldybė prašys pratęsti karantiną
Sveikatos apsaugos ministras pranešė, kad yra preliminarių žinių iš Raseinių rajono mero Andriaus Bautronio, jog ketinama kreiptis dėl karantino pratęsimo. „Vis tik planuojama bendrai kreiptis dėl šiek tiek ilgesnio karantino nustatymo Raseiniams, t.y. kreiptis dėl karantino pratęsimo, kol situacija susinormalizuos visai“, – sakė A.Veryga.
Primename, kad lokalus karantinas Raseinių savivaldybėje buvo paskelbtas dviem savaitėms, jis turėjo baigtis artėjantį penktadienį. Sergamumas koronavirusu ten išlieka didžiausias šalyje ir siekia 922,3 atvejo 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų.
Mirė dar trys žmonės
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė pranešė, kad COVID-19 nusinešė dar tris gyvybes, kurios bus įtrauktos į antradienio statistiką. Visos trys mirtys fiksuotos Kauno apskrityje.
„Pirmas mirusysis – nuo 60-70 metų amžiaus, mirties atvejis registruotas Blinstrubiškių socialinės globos namų gyventojui. Antras – nuo 70 iki 80 metų amžiaus taip pat su lėtinėmis ligomis. Jis buvo gydomas Kauno ligoninės Kardiologijos skyriuje“, – sakė D.Razmuvienė.
Trečiasis mirusysis taip pat priklausė 70–80 metų grupei, turėjo lėtinių ligų ir užsikrėtė COVID-19 artimoje aplinkoje. Visi atvejai bus įrašyti į antradienio statistiką. Iki šiol skelbta, kad Lietuvoje nuo koronaviruso mirė 113 žmonių.
Vyrauja besimptomiai atvejai
NVSC informavo, kad iš 205 naujų koronaviruso atvejų 70 registruota Vilniaus apskrityje. Dar 44 susirgimai registruoti Šiaulių, 27 – Kauno, 22 – Klaipėdos, 21 – Telšių, po septynis – Marijampolės ir Panevėžio, šeši – Tauragės bei vienas Alytaus apskrityse.
Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, praėjusią parą užsikrėtė 146 asmenys, iš jų 101 atvejis registruotas židiniuose, be to, 56 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios. Plačiau apie naujausius atvejus skaitykite čia.
NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė D.Razmuvienė skaičiavo, kad iš 205 užregistruotų naujausių koronaviruso atvejų 100 asmenų pasireiškė koronaviruso simptomai, 105 atvejai – besimptomiai. Su per praėjusią parą užsikrėtusiais asmenimis aukštos rizikos sąlytį turėjo 600 asmenų.
Anot D.Razmuvienės, 71 proc. per sekmadienį užregistruotų atvejų yra atsekami, 1,5 proc. atvejų – įvežtiniai, 27,5 proc. atvejų grandinės atsekti nepavyko. „Neatsekamų atvejų procentas po truputį didėja“, – apgailestavo D.Razmuvienė.
Židiniai išplito po visą Lietuvą, nerimą kelia skaičiai ugdymo įstaigose
NVSC epidemiologė informavo, kad židiniai fiksuojami jau beveik visoje Lietuvoje. Jos duomenimis, šiai dienai aktyvių židinių yra 125, o „prigesusių“ – 43. Židiniuose vis dar registruojami nuo 2 iki 170 naujų atvejų.
Anot D.Razmuvienės, po truputį vėl registruojami ir šeimyniniai protrūkiai, kuriuose koronavirusu apsikrečia šeimos nariai, o vėliau infekcija išplinta ir ugdymo įstaigose bei darbovietėse. „Neraminantys skaičiai yra būtent ugdymo įstaigose“, – konstatavo D.Razmuvienė.
Epidemiologės duomenimis, iš 205 naujausių atvejų ketvirtadalis registruoti ugdymo įstaigose – net 53 per vakar užregistruoti užsikrėtę asmenys yra moksleiviai arba mokyklos darbuotojai. Iš viso nuo rugsėjo 1-osios koronaviruso atvejų pasitaikė jau 250 ugydmo įstaigų. Didžioji dalis sergančiųjų – moksleiviai.
„Vėl stebimas vidinis viruso plitimas mokyklose: šiai dienai fiksuoti 45 ugdymo įstaigose, kuriose virusas plinta pačiose mokyklose, kai užsikrečia asmuo dalyvaudamas ugdymo procese“, – informacija pasidalino D.Razmuvienė.
Asmens sveikatos priežiūros įstaigose virusas plinta vis labiau
Epidemiologė pranešė apie blogus signalus iš Kauno klinikinės ligoninės, Chirugijos skyriaus. Jame iš viso užregistruoti 17 atvejų, tuo tarpu Palangos reabilitacijos ligoninėje – 29 atvejai. „Šie atvejai išplitę net į kitus regionus“, – nuogąstavo D.Razmuvienė.
Ji taip pat pranešė, kad nauji židiniai registruojami ir kitose šalies ligoninėse, tarp jų – Klaipėdos jūrininkų ligoninėje, Psichiatrijos departamente Švėkšnoje ir Klaipėdos Respublikinėje ligoninėje Skuodo filiale.
„Protrūkis tęsiasi ir Marijampolėje, specialiuose globos namuose. Serga didesnė dalis gyventojų ir mažesnė dalis darbuotojų. Gauta ir naujų patvirtintų atvejų“, – pabrėžė D.Razmuvienė, užsimindama ir apie situaciją Raseinių globos namuose.
Anot jos, praėjo jau beveik mėnuo nuo pirmojo užregistruoto atvejo, tačiau šiandien pranešta apie dar vieną naują atvejį. Šiuo metu Blinstrubiškių globos namuose patvirtinti jau 148 infekcijos atvejai, iš jų – 46 darbuotojai, 92 gyventojai ir 10 antrinių atvejų.
„Sergančiųjų registravimas čia tęsiasi jau beveik mėnesį“, – akcentavo D.Razmuvienė.
Skirstys į 4 grupes
A.Verygos teigimu, Europos Komisija (EK) yra pasiūliusi šalis suskirstyti į 4 grupes: žalią, geltoną, raudoną ir pilką zonas. Žaliojoje atsidurtų šalys, kur sergamumo rodiklis būtų mažiau 25 ir teigiamų tyrimų procentas būtų mažiau nei 4 proc. Geltonoji zona – kur sergamumas mažiau nei 50 ir teigiamų testų mažiau nei 4 proc.
Tuo tarpu raudonoji zona – kur fiksuojamas sergamumas virš 50 ir daugiau nei 4 proc. teigiamų testų arba sergamumas viršytų 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų nepriklausomai nuo teigiamų testų procento. Į pilkąją zoną patektų šalys, kurios nepateikia aiškių testavimo kriterijų.
Toks pat skirstymas bus taikomas ir savivaldybėms. Tai reiškia, kad pagal šias zonas bus nustatomos priemonės konkrečiai savivaldybei.
Ar dar ne laikas kalbėti apie karantiną?
Ar susirgimų skaičiui taip sparčiai augant dar ne laikas kalbėti apie griežtesnes priemones, pavyzdžiui, karantiną nacionaliniu mastu?
„Tomis priemonėmis, kurios yra dabar, panašu, kad neįmanoma suvaldyti situacijos, nes virusas plinta, reiškia nepakanka priemonių arba jų yra nesilaikoma. Priemonės įvedimas nieko nereiškia, jei žmonės linkę pažeidinėti jas. Dar viena kita papildoma priemonė irgi didelės naudos neduos, jei jos nebus laikomasi. Viskas priklauso nuo žmonių sąmoningumo.
Aišku, kad šioje situacijoje jau reikia ieškoti daugiau priemonių, apie jas ir kalbėjome, t.y. apie savivaldybių papildomą zonavimą, griežtesnių priemonių taikymą. Ir šiandien yra išsiųstos aiškios rekomendacijos savivaldybėms, kur sergamumai yra didžiausi. Jeigu tų priemonių nebus imtąsi, bus tikrai svarstoma papildomis apribojimus įvesti nacionaliniu mastu“, – atsakė ministras.
Dėl Vilniaus savivaldybės sprendimo išlieka skeptiškas
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga skeptiškai įvertino Vilniaus miesto savivaldybės planus dėl naujų taisyklių viešojo maitinimo ir pasilinksminimo vietose. Jis tikino esąs skeptiškas, kad išgėrę žmonės laikytis reikiamų atstumų ir kitų saugos priemonių.
„Jeigu tos priemonės tikrai bus įgyvendintos, tai tikrai bus geriau, nei yra dabar. Ar jų pakaks, mes labai greitai pamatysime. Jeigu viruso plitimas Vilniuje ar Vilniaus rajone toliau tęsis, reiškia, kad tos priemonės yra nepakankamos ir reikia imtis papildomų. O kai sakoma, kad reikia nieko neriboti ir kitomis priemonėmis valdyti situaciją, tai visos abstrakcijos yra neinformatyvios, neaišku, kokios tos kitos priemonės yra.
Noriu tik priminti šimtas kažkelintą kartą, kad viruso plitime ar infekcijų kontrolėje nereikia kažkokių labai gudrių, išmanių sprendimų. Pagrindinis dalykas – susibūrimų, fizinio kontakto vengimas, distancijos laikymasis, rankų dezinfekcija, asmens apsaugos priemonių naudojimasis. Jeigu tokiose įstaigose, mero (R.Šimašiaus, – aut.past.) nuomone, įmanama visa tai užtikrinti, tai gerai“, – kalbėjo A.Veryga.
„Bet aš esu labai skeptiškas, kad išgėrusių žmonių kompanijoje bus laikomasi atstumų, net ir sudalinus kažkokiomis šokių, nešokių zonomis. Kad visa tai bus įgyvendinta, aš esu labai skeptiškas“, – pareiškė ministras.
Vilniaus savivaldybė sekmadienį pranešė pasiekusi susitarimą su sostinės barais ir restoranais – šie įsipareigojo laikytis griežtesnių saugumo priemonių tam, kad būtų užkirstas kelias koronaviruso plitimui.
Susitarimą pasirašiusios įstaigos įsipareigoja, kad jų patalpose ir kiemuose nuolat bus dėvimos apsauginės veido kaukės, išskyrus atvejus, kai geriama, valgoma ar rūkoma. Eilėse prie baro ir prekystalio turės būti laikomasi vieno metro atstumo, nusipirktą maistą ar gėrimus bus galima vartoti tik dviejų metrų atstumu nuo staliuko ar baro.
Valgymui ir gėrimui skirtos sėdimos vietos privalės būti zonomis atskirtos nuo šokiams skirtos erdvės. Įleidžiant lankytojus į įstaigų vidų, kai patalpos užpildytos, bus privaloma laikytis principo, kad nauji klientai gali įeiti tik pakeisdami išeinančius. Taip pat įstaigos privalės užtikrinti rankų dezinfekavimą prie įėjimo, baro ir tualetuose.
Rekomenduojama matuoti lankytojų kūno temperatūrą ir neįleisti tų, kurių temperatūra viršija rekomendacijas. Taip pat patariama registruoti visus lankytojus ir išsaugoti jų telefono numerį 21 dieną, kad židinio atsiradimo atveju būtų galima pateikti duomenis NVSC. Viešojo maitinimo įstaigos įsipareigoja griežtai kontroliuoti taisyklių nesilaikančius lankytojus ir išprašyti bei tą parą nebeįleisti antrą kartą tvarką pažeidusių klientų.
Įsipareigojama nuolat pildyti darbuotojų sveikatos žurnalą, užtikrinti savalaikį patalpų valymą, dezinfekavimą ir vėdinimą bei visus darbuotojus tirti PGR testais pagal NVSC rekomendacijas. Visos šios taisyklės privalės būti iškabintos matomose vietose prie įėjimo, koridoriuose ir kitur, o visiems darbuotojams turės būti pravesti išsamūs instruktažai.
Nenustatyti atvejai kelia vis didesnį susirūpinimą, ribotos NVSC galimybės
Epidemiologė pabrėžė, kad nenustatyti atvejai kelia nerimą ir jau viršija 20 proc. Anot jos, asmenys turi prisiminti, kur jie buvo, su kuo kontaktavo, kur lankėsi per praėjusias 14 dienų. „Ne kiekvienas gali atsiminti, ne kiekvienas gali pasakyti, kur jis buvo ir tokiu būdu daugėja susirgimų, kurie yra neatsekami“, – paaiškino epidemiologė.
Kaip kitą priežastį NVSC specialistė įvardijo didžiulį epidemiologams tenkantį krūvį. Ji pridūrė, kad yra nemažai darbinių aplinkybių, kodėl gali likti tam tikri neišspręsti klausimai ir jie susiję su neidentifikuotais atvejais.
„Vėlgi, ta problema, kad iš 205 beveik 150 susirgo todėl, kad turėjo sąlytį su jau patvirtintą koronavirusą turinčiais sergančiais asmenimis. Čia problema, nes žmonės, kurie yra izoliacijoje, nesilaiko taisyklių“, – sakė D.Razmuvienė.
Kalbėdama apie epidemiologų tyrimų galimybes, D.Razmuvienė paaiškino medikai yra pasiskirstę budėjimus savaitgaliais ir švenčių dienomis. Ji neslėpė, kad tais atvejais, kai savaitgalio metu patvirtinama itin atvejų, aštuoni budintys specialistai nėra pajėgūs kruopščiai juos visus ištirti.
„Kiekvienam atvejui reikia skirti nuo 30 iki 40 min. Nepakanka tik vieno pokalbio: reikia susisiekti ir antrą, ir trečią kartą“, – apie situaciją prakalbo D.Razmuvienė. Ji teigė, kad norint viską identifikuoti ir pastatyti į savo vietas, rasti plitimo grandinę, reikia turėti pakankamai laiko.
Prie viruso plitimo prisideda ir nauji faktoriai
NVSC specialistė informavo, kad jei situacija pasikeis ir didžioji dalis atvejų nebus nustatomi, tokiu atveju kalbėti apie viruso valdymą nebebus galima. Pasak jos, dabartiniu metu nenustatyti atvejai auga, tačiau kol kas pagrindinis plitimas yra židiniuose.
„Vėlgi, infekcija plinta šeimos rate, ugdymo įstaigose, asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir globos namuose. Šiose vietose valdymas turi tam tikrų problemų, bet, vis dėlto, tas procesas vyksta sėkmingai“, – paaiškino D.Razmuvienės.
Ji pridūrė, kad nevaldomi atvejai gali plisti greičiau, nes neužilgo prasidės moksleivių atostogos, temperatūros pokyčiai, šildymo įvedimas. Visi šie faktoriai labai palankūs viruso plitimui. „Patalpų vėdinimas turėtų būti žymiai intensyvesnis negu kad buvo prieš šildymo įvedimą“, – pabrėžė D.Razmuvienė.
Reanimacijoje – 20 pacientų
Lietuvos ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 229 žmonės, 20 iš jų – reanimacijoje, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija. Ministerijos duomenimis, su deguonies kaukėmis gydomi 87 pacientai, dar devyniems taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.
Nuo pandemijos pradžios COVID-19 liga patvirtinta 7726 žmonėms, tebeserga 4468 asmenys, pasveiko – 3110. Nuo koronaviruso mirė 113 žmonių, dar 35 užsikrėtusieji mirė dėl kitų priežasčių.