Iš naujausių koronaviruso atvejų 56 registruoti Kauno apskrityje, 42 nauji užsikrėtimo atvejai nustatyti Vilniaus, 13 – Šiaulių, devyni – Klaipėdos, penki – Telšių apskrityse. Dar trys atvejai fiksuoti Marijampolės, po du – Panevėžio ir Alytaus bei vienas – Tauragės apskrityse. Plačiau apie naujausius atvejus skaitykite čia.
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga pranešė, kad dėl kasdien vis augančio naujų COVID-19 ligos atvejų skaičiaus karštoji linija 1808 yra tiesiog užgrūsta skambučiais. Ministras patikslino, kokiu atveju reikia skambinti šiuo numeriu ir prašyti leidimo tirtis.
„Iš tiesų, situacija Lietuvoje nėra gerėjanti ir dėl kasdien besikeičiančių aplinkybių, kurios yra susijusios tiek su lokaliai priimamomis priemonėmis, tiek su bendrai augančiu ir izoliuojamų asmenų skaičiumi, skambinančių kiekis yra tikrai didelis. Kasdien šita linija sulaukia net iki 13 tūkst. skambučių ir tas skaičius vis auga.
Noriu priminti, kokiais atvejais žmonės turėtų skambinti ir registruotis į karštąją liniją 1808. Tai reikėtų daryti, jei jaučiamas bent vienas koronavirusui būdingas simptomas: padidėjusi kūno temperatūra, gerklės skausmas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, uoslės ar skonio praradimas, susilpnėjimas. Gali pasireikšti ir kiti simptomai: galvos, raumenų skausmas, šaltkrėtis, nuovargis, vėmimas ir viduriavimas“, – vardijo A.Veryga.
Jo teigimu, 1808 taip pat skambinti turėtų norintieji atlikti pakartotinį tyrimą dėl koronaviruso, kuriems reikia patvirtinti pasveikimo faktą ir kurie ambulatoriškai gydėsi namuose. Taip pat asmenims, grįžusiems iš paveiktų šalių, kuriems reikia leidimo palikti izoliacijos vietą arba susitrumpinti izoliaciją.
A.Veryga: situacija yra skandalinga, jokių savaitgalių negali būti
O karantino sąlygomis šiandien pabudę raseiniškiai, rodos, įsiklausė į premjero Sauliaus Skvernelio bei A.Verygos gąsdinimus visiškai uždaryti šį rajoną, jei jo gyventojai ir toliau vengs tirtis dėl koronaviruso.
„Galime pasidžiaugti, kad bent jau pirmasis mobilusis punktas praktiškai užsipildė. Aišku, gyventojams buvo siųstos žinutės su kvietimais tirtis. Gal tai suveikė ir paskatino juos. Situacija yra stebima. Jeigu aktyvumas bus pakankamai didelis, gali būti steigiamas antrasis mobilusis punktas“, – kalbėjo ministras.
Anot jo, didžiausias epidemiologų galvos skausmas ir toliau išlieka Blinstrubiškių socialinės globos namai. A.Veryga stebėjosi, kaip savivaldybėje, turinčioje savo ligoninę ir pirminės sveikatos priežiūros centrą, neatsirado gydytojų, kurie galėtų nuvykti į socialinės globos įstaigą ir įvertinti pacientų būklę.
„Ten situacija iš tiesų yra bloga. Aš manau, kad tai yra dar viena iliustracija, kad vis tik dažnu atveju sisteminis darbuotojų trūkumas ir sveikatos sistemos įstaigų tinklo nebuvimas gali būti pragaištingas nedidelėms savivaldybėms, taip, kaip yra su Raseiniais.
Tikrai yra skandalinga, kad per pusantros savaitės savivaldybėje, kuri turi savo ligoninę ir pirminės sveikatos priežiūros centrą, neatsirado gydytojų, kurie galėtų nueiti į socialinės globos įstaigą ir įvertinti pacientų būklę.
Matydami, kad situacija tikrai yra kritinė, tariamės, ir gavome pagalbą iš LSMU. Ten jau vyko medikų komanda. Jie vyksta ir kitomis dienomis. Važiuos ir savaitgalį. Tai tikrai yra labai blogas pavyzdys ir turbūt sutiksite, kad LSMU gydytojai turėtų užsiimti kitu darbu, o ne spręsti tokias problemas“, – pareiškė ministras.
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga kreipėsi ir į Raseinių rajono savivaldybę bei jos Ekstremalių situacijų komisiją, perspėdamas, kad dabar jai negali būti jokio poilsio ir savaitgalių.
„Jokių savaitgalių, jokių poilsių dabar negali būti. Jūsų žmonės privalo rūpintis visais tais klausimais, kurie iškyla Blinstrubiškėse. Jų negalima perkelti kokiam nors kitam rajonui ar juo labiau ministerijai. Jūs turite visus reikalingus įgaliojimus“, – tvirtino jis.
Pateikė rekomendacijas Bilnstrubiškių socialinės globos namams
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė užsiminė, kad protrūkiu tapusiame Blinstrubiškių socialinės globos namuose vakar lankėsi NVSC Infekcinių ligų kontrolės specialistai ir pateikė rekomendacijas dėl asmenų, kurie laukia savo PGR tyrimo atsakymo.
„Jie turėtų palikti palatose po vieną asmenį arba būtų išlaikomi reikalingi atstumai, taip pat pateiktos rekomendacijos dėl racionalaus asmens apsaugos priemonių dėvėjimo, nes nustatyta, kad priemonės naudojamos ne taip, kaip reikia“, – pabrėžė R.Lingienė.
Ar grįšime prie karantino?
Paprašytas įvertino premjero Sauliaus Skvernelio pasisakymą, kad Lietuvoje, jei situacija prastės, gali būti sugrąžintas karantinas nacionaliniu lygiu, A.Veryga sakė, kad teorinė galimybė išlieka.
„Gali taip atsitikti, kad Lietuvoje gali būti paskelbtas karantinas, o gali ir neatsitikti. Viskas priklausys nuo situacijos, kaip seksis ją valdyti, kaip seksis mūsų sveikatos priežiūros sistemai susitvarkyti su tais iššūkiais, kurie neišvengiamai iškyla. Matome, kad bent jau laikinai nustoja dirbti tai viena, tai kita sveikatos priežiūros įstaiga, arba ji nepriima naujų pacientų, iškyla problemos su žmogiškaisiais ištekliais.
Visa tai privalome matyti, stebėti ir atitinkamai reaguoti. Raseiniuose tokia situacija susiklostė, todėl ten karantinas yra ir paskelbtas. Pagal panašų modelį galėtų būti teoriškai įvesta kažkas panašaus ir Lietuvoje, jeigu toks poreikis kiltų“, – sakė ministras.
Tiesa, jis akcentavo, kad net ir Raseinių rajone įvestas karantinas nebėra toks griežtas, kokį turėjome pavasarį visoje Lietuvoje.
„Jeigu pasižiūrėtumėte ir į Raseinių karantino sąlygas, tai ten nėra sustabdyta visiškai veikla nei kirpyklų, nei kitų paslaugos teikimo įmonių. Yra tik nustatytos sąlygos, kurių reikia laikytis tam, kad paslaugas būtų galima teikti.
Tas pats ir su prekybos vietomis – ten nustatyta reguliuoti srautus, laikytis kitų būtinųjų priemonių. Jeigu situacija pasidarytų kritinė, pirmiausia būtų žiūrima į įvairius renginius, susibūrimus“, – tikino A.Veryga.
Primename, kad S.Skvernelis ketvirtadienį kalbėjo, jog jeigu koronaviruso atvejų statistika Lietuvoje toliau augs, yra tikimybė, kad šalis vėl bus „uždaryta“ – bus įvestas griežtas karantinas. Vis dėlto S.Skvernelis pabrėžė, kad tai atneštų itin daug nuostolių.
R.Lingienė: vyrauja simptominės koronaviruso infekcijos formos
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė pranešė, kad iš visų per vakar 133 užregistruotų koronaviruso atvejų 98 asmenims pasireiškė koronaviruso simptomai, 35 atvejai – besimptomiai. „Pastaruoju metu vyrauja simptominės koronaviruso infekcijos formos“, – sakė ji.
Kalbėdama apie atvejus, kuomet nepavyko nustatyti užsikrėtimo grandinės, specialistė aiškino, kad apie 20 proc. neatsekamų atvejų rodiklis lieka stabilus jau apie tris mėnesius.
„Užsikrėtimų skaičius kurį laiką išlieka gana panašus, tad situaciją galime įvardinti kaip gana stabilią, tačiau, kai kasdien tenka užregistruoti daugiau nei 100 atvejų, tuomet tampa akivaizdu, kad tai nėra tai, ko tikimės“, – nusivylimo neslėpė NVSC Vilniaus departamento vadovė.
Užsiminė apie gestančius židinius
Kalbėdama apie protrūkius, R.Lingienė kaip pagrindinę praėjusios paros tendenciją įvardijo tai, kad dauguma atvejų fiksuoti būtent židiniuose. „Gera vakar dienos tendencija yra ta, kad daugiausia užregistruotų atvejų buvo tarp asmenų, kurie jau buvo izoliuoti, tad nebegalėjo infekcijos išplatinti“, – pastebėjo R.Lingienė.
NVSC Vilniaus departamento vadovė taip pat informavo, kad praėjusią parą užfiksuoti židiniai nebuvo tokie aktyvūs, pavyzdžiui, vakar neužfiksuoti atvejai, kurie būtų susiję su Radviliškio ligonine.
„Paskutinis atvejis joje buvo užfiksuotas spalio 4 d., o nuo rugsėjo 27 d. nebefiksuojami atvejai Raseinių policijoje“, – geromis žiniomis pasidalijo R.Lingienė.
Padėtis Raseiniuose verčia sunerimti
Epidemiologinę situaciją Raseiniuose R.Lingienė įvardijo kaip ne itin gerą. „Šis rajonas paliestas viruso labai plačiai – nebėra nei viešojo, nei visuomeninio gyvenimo sričių, kur virusas nebūtų paplitęs“, – žiniomis pasidalino R.Lingienė.
Šiame rajone fiksuojami tiek šeiminiai židiniai, tiek karšti taškai mokyklose, įvairiose įstaigose, savivaldybėje, policijoje ir t.t.
„Kalbant apie atliktų tyrimų santykį ir jį lyginant su teigiamais, Lietuvoje prieš dvi dienas buvo apie 0,7 proc. teigiamų rezultatų palyginti su visais atliktais tyrimais, o Raseinių rajone kas penktas atliktas tyrimas buvo teigiamas – t.y., virš 20 proc.“, – statistikos duomenis atskleidė R.Lingienė.
Koronavirusas į gydymo įstaigas grįžo su trenksmu, situacija blogėja ir mokyklose
Kalbėdama apie koronaviruso paliestas gydymo įstaigas, R.Lingienė informavo, kad nuo pandemijos pradžios užregistruoti 666 koronaviruso atvejai sveikatos įstaigų priežiūros darbuotojams, o šiuo metu tebeserga 250 asmenų. Per rugsėjo-spalio mėnesius gydymo įstaigose iš visi patvirtinti 247 atvejai.
„Koronavirusas sugrįžo į sveikatos priežiūros įstaigas, o į kai kurias sugrįžo su trenksmu“, – pranešė R.Lingienė.
Nuo rugsėjo 1-osios dienos koronavirusas užfiksuotas 154-iose ugdymo įstaigose – jose nustatyti 319 koronaviruso atvejų. Virusas nustatytas 204 vaikams, 93 pedagogams ir 22 darbuotojams, kurie nedalyvauja ugdymo procese. 2597 asmenų izoliuoti. Vidinis infekcijos plitimas nustatytas 23 ugdymo įstaigose.
Reanimacijoje – aštuoni pacientai
Šalies ligoninėse nuo koronaviruso šiuo metu gydomi 139 žmonės, aštuoni iš jų – reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose. Dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma septyniems pacientams, su deguonies kaukėmis gydomi 65 asmenys.
Lietuvoje koronavirusu kol kas užsikrėtė 5758 žmonės, 2911 – tebeserga, 2722 – pasveiko. Nuo COVID-19 iš viso mirė 103 žmonės, dėl kitų priežasčių – 22 užsikrėtusieji.
Izoliacijoje yra 31 tūkst. 943 asmenys. Nuo birželio 1 dienos nustatyti 307 įvežtiniai atvejai.