A. Veryga siunčia žinią gyventojams dėl planinių sveikatos priežiūros paslaugų
Agnė Černiauskaitė
Ieva Daugėlaitė
2020-10-06 13:21Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintos penkios mirtys nuo koronaviruso, dar dviejų asmenų, sirgusių COVID-19 liga, gyvybės užgeso dėl kitų priežasčių. Iš viso per pastarąsias 24 valandas šalyje nustatytas dar 81 naujas užsikrato atvejis.
Kaip antradienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), iš 81 naujo koronaviruso atvejo 32 patvirtinti Vilniaus ir 31 – Kauno apskrityse. Taip pat 12 atvejų registruota Šiaulių, trys Tauragės, po vieną Panevėžio, Telšių ir Alytaus apskrityse.
Raseiniuose įves lokalų karantiną
Sudėtingiausia situacija iš visų židinių išlieka Raseinių rajono Blinstrubiškių socialinės globos namuose. Valstybės lygio ekstremalių situacijų operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga antradienio rytą kreipėsi į medikų bendruomenę su pagalbos šauksmu, nes nebeliko kam pasirūpinti šių globos namų seneliais.
„Noriu padėkoti medikams, kurie jau atsiliepė ir pasisiūlė padėti šiai socialinės globos įstaigai. Mero teigimu, ten yra didelė problema su medicinos personalu. Dalis slaugos personalo jau rasta, bet buvo problema su gydytojais. Noriu padėkoti tiems gydytojams, kurie jau pasisiūlė keliauti į tą įstaigą“, – jau antradienį popiet kalbėjo ministras.
Anot jo, dar šiandien Raseinių rajono savivaldybė spręs, ar šiame rajone reikia įvesti karantiną ar bent dalį karantino metu taikytų ribojimų.
„Vakar Raseinių rajono savivaldybei buvo išsiųstos NVSC rekomendacijos su siūlymais dėl galimo karantino ar karantino sąlygų nustatymo. Šiandien Raseinių rajono savivaldybėje kaip tik vyks posėdis ir mūsų kolegos jungsis prie jo nuotoliniu būdu. Lauksime savivaldybės sprendimų ir nuomonės“, – informavo A.Veryga.
„Matėme, kad merai jau komunikavo viešoje erdvėje su skeptišku požiūriu į karantiną, bet lauksime oficialaus atsakymo ir to, ką nuspręs komisija“, – tvirtino ministras.
Pasak A.Verygos, šiuo metu NVSC rekomenduoja lokalų karantiną skelbti tik Raseinių rajone, o Radviliškio rajone kol kas tokių planų nėra. Tiesa, tam dar reikia Raseinių rajono savivaldybės sutikimo.
Iškart po sveikatos apsaugos ministro spaudos konferencijos Raseinių rajono savivaldybė patvirtino, kad nuo penktadienio rajone nuspręsta dviem savaitėms įvesti lokalų karantiną. Tokį sprendimą dar turi patvirtinti Vyriausybė.
Žinia dėl planinių paslaugų
Sveikatos apsaugos ministras ramino gyventojus, kad platinės sveikatos priežiūros paslaugos kol kas tikrai nebus stabdomos.
„Noriu tikrai nuraminti gyventojus, kad paslaugų stabdymas tikrai bus paskutinė priemonė. Pirmiausia bus diegiamos kitos, kurios gali apriboti kažkokias veiklas, bet tikrai niekas nepradės nuo sveikatos priežiūros planinių ar kitų paslaugų stabdymo“, – patikino jis.
NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė, kalbėdama apie situaciją gydymo įstaigose, sakė, kad ji darosi panaši į balandžio mėnesį. Tiesa, anot jos, dabartiniu metu žmonės serga lengvesne koronaviruso infekcijos forma.
„Reanimacijos skyrius reikalingas du-tris kartus mažesniam gulinčių asmenų skaičiui“, – skaičiavo D.Razmuvienė.
Nuo ko priklausytų planinių paslaugų ribojimas?
Pasak sveikatos apsaugos ministro A.Verygos, planinių sveikatos priežiūros paslaugų ribojimas priklausytų nuo COVID-19 rezervinių lovų užimtumo procento.
„Šiandien jis yra 39 proc. Toks, kad jau užsidegtų tas vadinamasis geltonas šviesoforo signalas, t.y. signalas, skirtas pergalvoti procesus dėl planinių paslaugų teikimo stacionaruose, yra 70 proc. užimtumas tokių lovų.
Dėl ambulatorinių paslaugų, tie rodikliai buvo sudėlioti anksčiau: buvo numatyta, kad 50 atvejų Lietuvoje ir 100 atvejų konkrečioje savivaldybėje. Bet tikrai šiuos rodiklius peržiūrėsime, nes matome, kad jie nelabai koreliuoja su stacionarų užimtumu. Tikrai juos reikės keisti“, – žadėjo ministras.
Raseinių rajono gyventojai toliau nenori tirtis
Kalbėdama apie patį karščiausią tašką – Raseinius – D.Razmuvienė sakė, kad jame užregistuoti 10 naujų koronaviruso atvejų bei 127 kontaktą turėję asmenys, kurie turėtų atlikti tyrimus. „Dalis žmonių atsisakė tirtis, nenurodydami priežastis. Kiti tiesiog neatvyko“, – paaiškino NVSC specialistė.
Patikrinus Raseinių mobilaus punkto užimtumą paaiškėjo, kad antradieniui, trečiadieniui, ketvirtadieniui buvo skirtos 870 vietų, o iš jų 63 proc. – vis dar laisvos. Į šias vietas, anot D.Razmuvienės, niekas nenori ateiti išsitirti.
„Jei tokia situacija bus ir toliau, žmonės ir toliau vangiai, nenoriai kreips dėmesį į labai svarbų dalyką, situacija gali blogėti ir gali prireikti žymiai griežtesnių ribojimų“, – perspėjo NVSC specialistė.
Didžiausi židiniai
Kalbėdama apie židinius, NVSC specialistė paminėjo Radviliškio ligoninę, kurioje šiuo metu iš viso užregistruoti 168 atvejai – 66 pacientai, 67 darbuotojai. 35 atvejai – antriniai. Kitas svarbus židinys, apie kurį kalbėjo D.Razmuvienė – Raseinių ligoninė.
Anot D.Razmuvienės, šiuo metu ligoninėje yra 26 koronaviruso atvejai, iš jų 15 – darbuotojai.
D.Razmuvienė priminė, kad aktyviu židiniu protrūkio taškas laikomas tuomet, kai 14 dienų jame registruojami susirgimai. Sekančias 14 dienų susirgimai „prigęsta“, bet reikia pereiti dar vieną 14 d. inkubacinį periodą, kad būtų įsitikinta, jog židinyje atvejai nebeplinta.
„Tokių pirminių židinių, kuriuose jau praėję 14 dienų, turime 15. Visi likę 25 – antriniai, kuomet reikia išlaukti dar papildomas 14 dienų“, – teigė D.Razmuvienė.
D.Razmuvienė: nebuvo laikomąsi visų infekcijos kontrolės prievolių
NVSC atstovė, prakalbusi apie koronaviruso situaciją globos namuose, priminė, kad svarbu atsižvelgti, jog ten gyvenantys asmenys – vyresnio amžiaus.
„Jei kalbėsime apie įstaigas su socialinės globos profiliu, jose gydomi vyresnio amžiaus asmenys. Jie ten būna ilgą laiką. Todėl infekcijų kontrolės režimas turėtų būti labai griežtas“, – perspėjo D.Razmuvienė.
Anot NVSC specialistės, tokie žmonės infekcijai labai imlūs, o infekcija gali būti įnešta iš darbuotojų socialinės aplinkos. „Tai rodo, kad nebuvo laikomąsi visų infekcijos kontrolės prievolių ir virusas „praslydo“ į šiuos namus“, – situaciją komentavo D.Razmuvienė.
Koronavirusas sparčiai plinta ugdymo ir gydymo įstaigose
D.Razmuvienė aptarė situaciją ir ugdymo įstaigose. Anot jos, 138 ugdymo įstaigos jau turi užregistuotus koronavirusinės infekcijos atvejus. Iš didžiosios dalies sergančiųjų, 276 asmenų, 65 proc. yra mokiniai.
NVSC specialistė informavo, kad 10 proc. vaikų yra ikimokyklinio amžiaus, 65 proc. – moksleiviai, likusi dalis – pedagogai ir ugdymo procese nedalyvaujantys asmenys. Saviizoliacijoje šiuo metu yra beveik 2500 asmenų, kurie turėjo mažesnę ar didesnę riziką užsikrėsti ugdymo procese.
„Iš pradžių visi virusą atsinešė virusą į ugdymo įstaigas iš namų, tačiau šiuo metu 15 proc. mokyklų plitimas užregistruotas ugdymo įstaigos viduje. Visgi židiniai ugdymo įstaigose sparčiai nedidėja“, – pridūrė D.Razmuvienė.
Kalbėdama apie gydymo įstaigas, D.Razmuvienė pabrėžė, kad tai – padidintos rizikos taškas. Nuo pandemijos pradžios sirgo 624 medikų, dabartiniu metu serga 218. „Per rugsėjo-spalio mėnesius yra užregistruoti 205 medikų susirgimo atvejai“, – informavo NVSC specialistė.
Ligoninėse gydomų pacientų skaičius auga
Šalies ligoninėse nuo koronaviruso šiuo metu gydomi 156 žmonės, 11 iš jų – reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose. Dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma penkiems pacientams, su deguonies kaukėmis gydomi 58 asmenys.
Lietuvoje koronavirusu užsikrėtė 5366 žmonės, 2700 – tebeserga, 2546 – pasveiko. Nuo COVID-19 iš viso mirė 99 žmonės, dėl kitų priežasčių mirė 21 asmuo.