Po koronaviruso protrūkio Lietuvoje – A. Verygos kreipimasis ir R. Lingienės pripažinimas: antroji banga prasidėjo Kokiu atveju skelbtų lokalų karantiną?

2020 m. rugsėjo 24 d. 14:20
Lietuvoje – koronaviruso protrūkis. Praėjusią parą fiksuotas rekordinis naujų infekcijos atvejų skaičius – iš viso 138 ligos atvejai. COVID-19 infekcija pasiglemžė dar dvi gyvybes, taip pat mirė asmuo, sirgęs koronavirusu, tačiau miręs dėl kitos priežasties.
Daugiau nuotraukų (50)
Net 93 naujausi atvejai yra siejami su židiniais, daugiausia jų – gydymo įstaigose. Plačiau apie visus naujausius atvejus skaitykite čia.
Fiksuoja antrąją bangą
Kaip informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė, iš praėjusią parą susirgusiųjų 118 jautė koronavirusui būdingus simptomus, o 20 – nejautė. Po kontako su sergančiaisiais susirgo 113 asmenų.
Susirgimų struktūroje daugėja jaunų žmonių iki 35 metų, kurie užsikrečia ir perserga nesudėtingomis koronaviruso formomis. „Serga jauni žmonės, jie nejaučia simptomų arba jie pasireiškia silpnai“ – teigė R.Lingienė.
Pasak NVSC Vilniaus departamento vadovės, nors per praėjusią parą patvirtintų atvejų daug, tačiau daugumos jų užsikrėtimo šaltinį pavyko identifikuoti – net 93 susirgusieji sietini su židiniais. „Turime tris karštuosius taškus – Radviliškį, Raseinius ir Šiaulius“, – nurodė ji.
NVSC Vilniaus departamento vadovė pabrėžė, kad kai kuriuose Lietuvos regionuose jau galima kalbėti ir apie antrąją viruso bangą.
„Galime kalbėti apie tam tikruose Lietuvos regionuose prasidėjusią antrąją bangą. Kadangi tie regionai, kurie tapo karštaisiais taškais. Ilgą laiką – mėnesį ar net du – matėme visišką štilį: arba visai nebuvo registruoti atvejai arba buvo po keletą. Dar viena priežastis, dėl ko kalbu apie antrąją bangą, tai yra staigus atvejų registravimas ir jų išplitimas“, – teigė R.Lingienė.
Židinių geografija ir sąsajos plečiasi
Su židiniu Radviliškio ligoninėje, NVSC Vilniaus departamento vadovės teigimu, sietini 102 atvejai: tai yra 59 pacientai, 36 darbuotojai ir septyni antriniai atvejai. Vienas iš antrinių atvejų yra siejamas su Panevėžio apskritimi. Anot R.Lingienės, deja, bet šio židinio geografija plečiasi.
„Kalbant bendrai apie situaciją Raseiniuose, Šiauliuose, mūsų epidemiologai mato tam tikras sąsajas tarp šių regionų. Tai yra natūralu, nes šiuos miestus skiria tik keliasdešimt kilometrų, ir Šiauliai yra arčiausiai Raseinių esantis didelis miestas.
Judėjimas, sąlytis, ir komunikavimas tarp šių miestų žmonių akivaizdžiai yra ir tai nustatė mūsų epidemiologai. Asmenys, kurie dirba vienoje ar kitoje Raseinių įmonėje, kur fiksuoti atvejai, svečiavosi pas draugus Šiauliuose, o Šiaulių pareigūnai lankėsi pas Raseinių policijos kolegas“, – detalizavo ji.
R.Lingienė taip pat paragino minimizuoti socialinius kontaktus.
„Aktyvūs socialiniai kontaktai kelia didelį susirūpinimą. Dabar tikrai labai prašytume visų juos sumažinti iki minimumo“, – pabrėžė ji.
Pagrindinė rekomendacija – socialinių kontaktų ribojimas
Raseiniuose, pasak R.Lingienės, koronaviruso lokacija plečiasi Viduklės pusėje. Todėl NVSC Vilniaus departamento vadovė pateikė ir rekomendacijos šio regiono žmonėms.
„Mūsų pagrindinės rekomendacijos šių rajonų žmonėms – jau dabar būti labai atsakingiems patiems, nes, kaip matote, socialiniai kontaktai šiuo metu yra labai nepageidaujami, nes didina viruso išplitimą.
Taip, kad labai prašome, kiek tik įmanoma sumažinti šiuos kontaktus arba juos apriboti iki minimumo arba, jeigu išeina, išvis vengti jų. Tarp regionų, aš turiu omenyje“, – nurodė ji.
Dar viena rekomendacija, R.Lingienės teigimu, dirbti iš namų. Ji taip pat paragino darbdavius, kurių darbuotojai važinėja iš Radviliškio į Raseinius, iš Raseinių į Šiaulius ar panašiai, kol kas sudaryti darbo namuose sąlygas.
Kokia situacija ugdymo įstaigose?
Kaip informavo NVSC, nuo mokslo metų pradžios iš viso koronavirusas buvo diagnozuotas 77 šalies ugdymo įstaigose besimokantiems vaikams. Bendras atvejų skaičius siekia 116. Dėl susirgimų ugdymo įstaigose izoliuota, ketvirtadienio ryto duomenimis, 1624 asmenys.
Pozityvi žinia, kaip pastebėjo R.Lingienė, kad vidinis plitimas fiksuotas tik šešiose ugdymo įstaigose. „Iki šiol ugdymo įstaigose taikomos prevencinės priemonės ir atliekamas milžiniškas darbas savo rezultatus duoda“, – sakė ji.
A.Veryga: suprantu, kad atvejų daug, bet reikia turėti kantrybės
Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtino, kad, nors statistika šiandien iš tiesų nedžiugina, yra ir teigiamų dalykų dėl savivaldybių reakcijos, siekiant pažaboti įsiplieskusius židinius.
„Tikrai noriu patikinti visus, kad miestai nėra palikti savieigai, NVSC tikrai tą situaciją labai atidžiai vertina, stebi, pateikia visus reikalingus nurodymus, ką reikia daryti su židiniais, kaip elgtis, jeigu iškyla poreikis, yra priimami operacijų vadovo sprendimai“, – sakė jis.
„Noriu pasidžiaugti, kad savivaldybės imasi atsakomybės, priima priemones, kurios yra susijusios su viruso valdymu, apsisprendžia stabdyti viešus masinius renginius ir tokiu būdu užkirsti kelią viruso plitimui. Tikimės, kad, jeigu iškils poreikis, taip elgsis ir kitos savivaldybės“, – pridūrė ministras.
A.Veryga pabrėžė, kad su koronaviruso protrūkiu kovojančioms savivaldybėms reikia šiek tiek kantrybės ir supratimo, jog išplitus ligai nėra taip paprasta greitai suvaldyti židinius.
„Nėra taip lengva išsiaiškinti visus kontaktus, lokalizuoti židinius. Tiesiog reikia turėti kantrybės, aiškiai savo gyventojus informuoti, kas vyksta, dėl ko yra stabdomi renginiai. Reikia kantriai tas visas priemones įgyvendinti“, – aiškino ministras.
A.Veryga tikino suprantantis, kad daug naujų koronaviruso atvejų fiksuojančios savivaldybės jaučia nerimą ir pasimetimą, tačiau patikino, jog situacija kol kas yra kontroliuojama.
„Aš suprantu, kad kartais atsiranda ir tam tikros baimės, pasimetimo, matant, kiek daug atvejų yra nustatoma. Bet kol kas situacija tikrai yra kontroliuojama ir savivaldybės, absoliučia dauguma atvejų, elgiasi adekvačiai“, – pagyrė ministras.
Kreipėsi į savivaldybes su prašymu
Sveikatos apsaugos ministras, pasidžiaugęs kai kurių savivaldybių iniciatyvumu užkardant koronaviruso plitimą, kreipėsi į jas visas su prašymu.
„Dar kartą norėčiau kreiptis į savivaldybes ir paraginti įvertinti situaciją savo teritorijoje ir pagalvoti, ar nebūtų verta atsisakyti masinių renginių, kuriuose tikrai yra neįmanoma registruoti dalyvių ir atsekti jų buvimą. Atsiradus užsikrėtimui ar židiniui, tikrai nebūtų galima nustatyti galimų kontaktų.
Tikrai žinant, kad užsikrėtusiųjų skaičius yra augantis, vis tik siūlyčiau savivaldybėms dar ir dar kartą permąstyti galimybę tokius renginius atšaukti arba juos nukelti vėlesniam laikui“, – sakė A.Veryga.
Pasakė, kada būtų skelbiamas lokalus karantinas
Sveikatos apsaugos ministras patikino, kad kol kas lokalus karantinas nei vienoje šalies savivaldybėje dar neplanuojamas bei įvardijo, kokių sąlygų reikėtų, jog jis būtų paskelbtas.
„Kol kas nesvarstoma, nes, kaip ir minėjau, židiniai tegul ir plačiai išplitę, bet yra pakankamai aiškūs. Žinoma, užtrunka konktaktų išsiaiškinimas, bet vis tik tai yra aiškios vietos, aiškūs plitimo keliai. Dėl to nėra poreikio skelbti karantino. Juo labiau, kad savivaldybės įgyvendina priemones, kurias turi įgyvendinti ir be karantino paskelbimo.
O tam, kad paskelbtume kažkokias lokalias karantino priemones, aišku, gali būti tokių dalykų, bet reikėtų NVSC rekomendacijos ir savivaldybės administracijos kreipimosi kartu su ministerija į Vyriausybę, kad būtų toks lokalus karantinas skelbiamas.
Kol kas nei vienoje savivaldybėje mes tokios rekomendacijos iš specialistų, epidemiologų neturime“, – akcentavo A.Veryga.
Kad karantinas visos šalies mastu dar nėra būtinas, nurodė ir NVSC Vilniaus departamento vadovė R.Lingienė. Ji atkreipė dėmesį į tai, kad, prieš įvedant karantiną, reikia išnaudoti kitas, švelnesnio pobūdžio priemones.
„Karantinas yra pati kiečiausi priemonė. Ją gali naudoti, kai yra rimti motyvai ir kai išnaudotos visos minkštosios priemonės. Situacija nėra ypatingai sudėtinga, bet ji rimta.
Didžiausią susirūpinimą kelia Raseinių rajonas, nes ten eilėje įstaigų yra išplitusi infekcija, bet, kaip kolegos informavo ir visi žinome, pradėtas rajono gyventojų testavimas. Labai svarbu apsibrėžti židinio ribas ir jį lokalizuoti“, – sakė R.Lingienė.
A.Veryga: pirmiausia nukenčia arba žūsta tie, kurie panikuoja
Sveikatos apsaugos ministras, paklaustas, ką mano apie tai, kad atvejų vis daugėja, o žmonės nepanikuoja ir išlieka pernelyg atsipalaidavę, tikino, jog panika šiuo atveju tikrai nėra reikalinga.
„Labai gerai, kad žmonės nepanikuoja, nes panika yra mažiausiai, ko norėtųsi. Panika paprastai reiškia, kad reaguojama neadekvačiai, yra didelis pasimetimas. Aš ne kartą esu minėjęs, kad nesvarbu, kokia būtų krizė, pirmiausia nukenčia arba žūsta tie, kurie panikuoja. Nereikia perdėtos panikos ar nepamatuotos baimės.
Reikia sąmoningo elgesio, ekspertų rekomendacijų įsiklausymo ir taikyti tas priemones, kurios yra svarbios – kaukės, atstumų laikymasis, rankų higiena, susibūrimų vengimas. Tai padės stabdyti viruso plitimą“, – ragino A.Veryga.
Saviizoliacijoje – beveik 18 tūkst. asmenų
Bendras susirgimų koronavirusu skaičius šalyje jau siekia 4070. Šiuo metu koronaviruso infekcija tebeserga 1709 asmenys, 2253 – pasveiko. Nuo COVID-19 iš viso mirė 89 žmonės, dėl kitų priežasčių mirė 19 užsikrėtusiųjų.
Izoliacijoje yra 17 tūkst. 839 asmenys. Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje nustatytas 255 įvežtiniai atvejai.
Per praėjusią parą laboratorijose ištirta 6613 ėminių, iš viso iki šiol ištirti 744 tūkst. 174 ėminiai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.