Oficialu: keičiasi rodiklis, nuo kurio bus privaloma izoliacija
Agnė Černiauskaitė
2020-09-11 12:08Per praėjusią parą patvirtinus dar 44 naujus koronaviruso atvejus, bendras susirgimų skaičius Lietuvoje išaugo iki 3243. Šiuo metu koronaviruso infekcija serga rekordinis skaičius infekuotųjų, iš viso – 1095 asmenys, dar 2049 – pasveiko.
Šalies ligoninėse nuo koronaviruso šiuo metu gydomi 34 žmonės, 4 iš jų – reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose. Dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma vienam pacientui, su deguonies kaukėmis gydoma 13 asmenų.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, naujausi atvejai – nerami žinia Šiauliams, nes 13 iš jų patvirtinti siuvimo įmonėse šiame mieste, viena jų stabdo veiklą.
Be to, dar 13 asmenų užsikrėtė po kontakto su anksčiau patvirtintais atvejais. Iš jų du atvejai užfiksuoti dvejose Vilniaus miesto mokyklose – Martyno Mažvydo ir Gabijos progimnazijose. Vienu atveju nustatyti 37, kitu – 38 didelės rizikos sąlytį turėję asmenys. Plačiau apie atvejus skaitykite čia.
Keičiasi saviizoliacijos rodiklis
Valstybės lygio ekstremalių situacijų operacijų vadovas Aurelijus Veryga pranešė, kad nuo kitos savaitės paveiktomis šalimis bus laikomos tos, kur sergamumas per dvi savaites viršija 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų, o ne 16 atvejų, kaip buvo iki šiol.
„Turime informacijos, kad Estijos Vyriausybė jau yra priėmusi sprendimą šitą rodiklį didinti iki 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Mes taip pat turime tam pritarimą tokį sprendimą priimti. Dabar vyksta galutiniai pokalbiai su Latvija.
Nuo pirmadienio mes jau taikysime šį rodiklį. Tai reiškia, kad šiandien tvirtinant paveiktų šalių sąrašą bus žiūrima nebe į 16 rodiklį, o į 25“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras.
Pakelta saviizoliacijos kartelė reiškia, kad atsiveria platesnės keliavimo galimybės. Tiesa, A.Veryga pridūrė, kad tokie pokyčiai galiotų ne visos valstybėms.
„Aišku šitas rodiklis nebūtų taikomas tai kurioms trečiosioms šalims, nes yra tikrai tokių šalių, kurių, deja, nei testavimo strategijomis nei teikiamais duomenimis nelabai galime pasikliauti“, – pabrėžė ministras.
Estų visuomeninio transliuotojo ERR portalas skelbia, kad šalis keliautojams iš Suomijos ir Baltijos valstybių jau pakėlė privalomos saviizoliacijos kartelę nuo 16 iki 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o Latvija esą palieka galioti anksčiau sutartą 16 atvejų ribą.
Atnaujinti reikalavimai renginiams
A.Veryga taip pat informavo, kad penktadienį patikslinti reikalavimai dėl atstumų laikymosi viduje ir lauke vykstančiuose kultūros, pramogų bei kituose renginiuose, taip pat aukšto meistriškumo sporto varžybose, įsigaliosiantys jau nuo pirmadienio.
Vieno metro atstumo reikalavimas įtvirtintas tiek renginiuose, kur žiūrovai stovi, tiek renginiuose, kur žiūrovai sėdi, išskyrus sutuoktinius, artimuosius giminaičius, įtėvius, įvaikius globėjus ir rūpintojus. Primenama galimybė žiūrovus sodinti ir į kas antrą kėdę.
Situacija ugdymo įstaigose: izoliuota beveik 400 asmenų
NVSC epidemiologės Daivos Razmuvienės teigimu, koronaviruso plitimo šalies ugdymo įstaigose situacija nuo vakar nepasikeitė. Infekcija yra nustatyta 21 ugdymo įstaigoje. Iš jų dvi – ikimokyklinio ugdymo.
Iš viso COVID-19 serga 18 vaikų, iš jų du – ikimokyklinio amžiaus. Koronavirusas nustatytas ir keturiems ugdymo procese dalyvaujantiems asmenims bei trims ugdymo įstaigų darbuotojams, nedalyvaujantiems ugdymo procese. Iš viso izoliuoti 393 asmenys.
„Mokyklose kol kas protrūkiai neplinta, tai yra pavieniai atvejai. Visi vaikai, kurie serga, turėjo ankstesnių sąlyčių tam tikrose šventėse, pobūviuose, tam tikrose įstaigose“, – tvirtino D.Razmuvienė.
A.Veryga: ligoninės dėl koronaviruso patyrė 14 mln. eurų išlaidų, didžioji dalis bus kompensuota
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga taip pat pranešė, kad ligoninės dėl koronaviruso patyrė apie 14 mln. eurų išlaidų, o didžioji dalis jų bus kompensuota.
„Vertinimas yra užbaigtas ir absoliuti dauguma tų išlaidų yra pripažintos kaip tinkamos kompensuoti. Suma, kuriai buvo pateikta kompensacijų, tai yra apie 14 mln. eurų ir didžioji dalis tų išlaidų yra pripažintos tinkamomis išlaidomis“, – sakė ministras.
Pasak jo, sprendimai dėl lėšų skyrimo Vyriausybei bus pateikti kitą savaitę.
Aiškėja populiacijos tyrimo rezultatai
Penktadienį aiškėja ir mokslininkų vykdyto populiacijos tyrimo dėl persirgimo koronavirusu rezultatai. Jų duomenimis, šešiose savivaldybėse vykdytas testavimas parodė, kad koronavirusu persirgo nuo 1,3 iki 2,8 proc. gyventojų.
Gyventojų testavimas greitaisiais teistais Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestų, Ukmergės, Tauragės ir Zarasų rajonų savivaldybėse truko du mėnesius. Šiuo tyrimu buvo siekiama nustatyti koronaviruso infekcija persirgusių gyventojų dalį Lietuvoje, remiantis specifinių antikūnų tyrimų duomenimis.
Kvietimai išsitirti elektroniniu paštu buvo išsiųsti beveik 22 tūkst. gyventojų, vyresnių nei 18 metų. Tiesa, dalyvauti tyrime sutiko tik kiek daugiau nei 3 tūkst. žmonių.
Pirminiai tyrimo rezultatai rodo žymius teritorinius COVID-19 seropozityvumo netolygumus: seropozityvių gyventojų procentas svyravo nuo 1,31 Vilniuje iki 2,83 – Kaune. Du trečdaliai seropozityvių tiriamųjų nejautė COVID-19 būdingų ligos simptomų.
Mirusiųjų skaičius nesikeičia
Nuo COVID-19 iš viso mirė 86 asmenys, dėl kitų priežasčių mirė 13 užsikrėtusiųjų. Izoliacijoje yra 7390 žmonių. Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje nustatyta 219 įvežtinių atvejų.
Per praėjusią parą laboratorijose ištirtas 5021 ėminys, iš viso iki šiol ištirta 687 tūkst. 118 ėminiai.