„Vis dažniau visuomenei kyla klausimų dėl COVID-19 ligos valdymo ugdymo įstaigose. Nuo mokslo metų pradžios iki šiandien, jie nustatyti 18-oje mokyklų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų, iš viso – 20 atvejų“, – socialiniame tinkle pranešė R.Lingienė.
Primename, kad dar praėjusią parą NVSC informavo, jog tuomet koronavirusas buvo fiksuotas 15 Lietuvos ugdymo įstaigų, dvi iš jų – ikimokyklinio ugdymo. Koronavirusu vakarykščiais duomenimis sirgo 14 moksleivių, saviizoliacijoje buvo 228 moksleiviai.
„Ikimokyklinėse (ugdymo įstaigose, – aut.past.) fiksuojami du atvejai lopšeliuose-darželiuose. Serga po vieną asmenį. Izoliacijoje – 18 lopšelių-darželių darbuotojų“, – antradienį kalbėjo epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Atvejų šuolis nėra netikėtas?
Anot NVSC Vilniaus departamento vadovės R.Lingienės, specialistams augantys koronaviruso rodikliai ugdymo įstaigose – nėra netikėti.
„Specialistams tai nėra netikėta. Ugdymo įstaigos, jų darbuotojai ir auklėtiniai juk yra visuomenės dalis, į kurią, net ir dedant maksimalias pastangas, virusas gali patekti. Juolab, kad jau yra įrodyta, kad vaikai ir paaugliai dažnai susirgę jaučia silpnus simptomus ar iš viso jų nejaučia.
Svarbiausia dabar – tikslingas pasirengimas valdyti šią infekciją, kad ji neišplistų. Epidemiologams atliekant Covid-19 ligos atvejų tyrimą, aiškėja, kad ugdymo įstaigoms labai trūksta praktinės informacijos“, – tvirtino NVSC atstovė.
Ugdymo įstaigoms trūksta plano
NVSC Vilniaus departamento vadovė pabrėžė, kad dėl vieno susirgusio vaiko ugdymo įstaigos neturėtų užsidaryti ir šioms esą trūksta informacijos ir aiškaus veiksmų plano, dėl to jau kitą savaitę bus rengiami specialūs mokymai.
„Visa mokykla uždaroma registravus vieną atvejį, izoliuojami asmenys po kontakto su sąlytį turėjusiu žmogumi, nurodoma, kad susirgęs darbuotojas turėjo sąlytį su visais mokyklos darbuotojais. Ką tai reiškia? Kad ugdymo įstaigoms ypatingai trūksta informacijos ir aiškių veiksmų plano.
Todėl 2020 m. rugsėjo 16 d. 13 val. NVSC organizuoja nuotolinius mokymus ugdymo įstaigoms. Jų metu bus pristatyti algoritmai, skirti ugdymo įstaigų darbuotojams, vadovams, vaikų tėvams, kaip elgtis nustačius COVID-19 ligos atvejį ar sąlytį turėjusius asmenis. Taip pat bus skirta laiko atsakyti į iškilusius klausimus.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras pastebi, kad jei mokykloje laikomasi atstumo ir higienos reikalavimų, mokykla nėra laikoma ta aplinka, kurioje lengviau plistų COVID-19, palyginus su kitomis aplinkomis, kuriose lankosi panašus kiekis žmonių.
Įvairių tyrimų duomenimis mokykloje vaikas nuo vaiko COVID-19 užsikrečia retai. Tą patvirtino ir NVSC epidemiologų atlikti atvejų tyrimai. Todėl tik aiškiai žinant, kaip turime elgtis, sugebėsime bendromis jėgomis sėkmingai valdyti ligą“, – rašė R.Lingienė.