Koronaviruso vakarėlis: 9 žmonės susirgo parūkę tą patį kaljaną
Agnė Černiauskaitė
Ieva Daugėlaitė
2020-09-07 13:19Susirgimų koronavirusu skaičius Lietuvoje ir toliau auga. Per praėjusią parą šalyje patvirtinta dar 17 naujų koronaviruso atvejų. Bendras jų skaičius siekia 3100. Vieno šeimos vakarėlio metu Trakuose koronavirusas paplito ir kol kas negirdėtu būdu. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė pirmadienį pranešė, kad susirgo 9 asmenys, rūkę tą patį kaljaną.
„Šios šventės metu buvo rūkomas kaljanas ir visi susirgę – tai yra 9 asmenys – rūkė kaljaną. O svečių buvo apie 30. Tad, jei buvo daugiau rūkiusių kaljaną, laukiame ir daugiau susirgimų. Nustatytas gana didelis sąlytį turėjusių asmenų skaičius – apie 100.
Šie asmenys laikomi didelės rizikos ir visi yra izoliuoti. Jie iš tokių svarbių įstaigų, kaip Trakų rajono savivaldybė, policijos darbuotojai, seniūnijų darbuotojai“, – sakė R.Lingienė.
R.Lingienė: daugėja besimptomių atvejų
NVSC Vilniaus padalinio vadovė R.Lingienė informavo, kad pastaruoju metu daugėja besimptomių koronaviruso atvejų, o daugiau COVID-19 infekcija užsikrečia jauni asmenys.
Be to, anot R.Lingienės, pirmosios rugsėjo mėnesio savaitės duomenys rodo, kad daugiausia COVID-19 ligos atvejų nustatoma testuojant asmenis kaip aukštos rizikos arba atliekant profilaktinius tyrimus.
Jos turimais duomenimis, per pirmąją rugsėjo savaitę besimptomiai atvejai sudarė 40 procentų, kai rugpjūtį jų buvo 29 procentai. „Tai pagrindžia situaciją, kad serga jauni žmonės, vis jaunesni“, – sakė NVSC atstovė.
Šalies ligoninėse nuo koronaviruso šiuo metu gydomi 42 žmonės, 4 iš jų – reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose. Dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma vienam pacientui, su deguonies kaukėmis gydoma 16 asmenų.
A.Veryga paaiškino, kodėl mirčių nuo koronaviruso skaičius santykinai nėra didelis
Valstybės lygio ekstremalių situacijų operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragino dėl drastiškai nekylančių į viršų skaičių per daug neatsipalaiduoti ir suprasti, kad statistika nėra ypatingai blogėjanti tik dėl numatytų suvaržymų laikymosi.
„Stebint bendrai epidemiologinę situaciją reikia pasakyti, kad šiuo metu ji nėra ypatingai blogėjanti, bet dar kartą noriu priminti ir paprašyti neužsimiršti bei neatsipalaiduoti. Tai, kad nematome drastiško susirgimų šuolio, būtų galima paaiškinti tuo, kad pradėjome laikytis tam tikrų saugos priemonių, nors tai darome tikrai ne visi“, – pabrėžė A.Veryga.
Santykinai nedidelį mirčių nuo koronaviruso skaičių ministras aiškino tuo, kad šia infekcija daugiau užsikrečia jauni asmenys, kurių tarpe mirštamumas nuo COVID-19 ligos yra mažesnis.
„Mirčių skaičius santykinai yra nedidelis. Tai paaiškinama tuo, kad vis tik dažniau užsikrečia koronaviruso infekcija jaunesnė populiacija, nei buvo kovo ar balandžio mėnesiais. Bet taip pat nepamirškime, kad ta jaunesnė populiacija anksčiau ar vėliau susitinka su vyresio amžiaus žmonėmis.
Būkime atsakingi, atsargūs“, – perspėjo A.Veryga.
Ministras pabrėžė, kad šią savaitę intensyviau dėl koronaviruso bus testuojama 11-oje savivaldybių, kurios yra peržengusios 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų susirgimų ribą.
Neneigė sprendimus dėl skubaus greitųjų testų pirkimo pasirašęs pats
Sveikatos apsaugos ministras pakomentavo ir Vyriausybės vicekanclerio Luko Savicko žodžius, kad konkretų sprendimą dėl skubaus greitųjų koronaviruso testų pirkimo pasirašė jis.
„Tikrai aš į kažkokias papildomas detales ir komentarus leistis negaliu, nes esu pasirašęs, kad ikiteisminio tyrimo medžiagos negaliu nei skelbti, nei vertinti. O šiaip formaliai, aišku, sprendimus galutinius, įforminančius tam tikrus pirkimus, žinoma, kad pasirašo operacijų vadovas“, – neneigė A.Veryga.
Ministras tikino negalintis plačiau komentuoti šio atvejo, priminęs, kad yra įsipareigojęs neatskleisti ikiteisminio tyrimo medžiagos.
Primename, kad L.Savickas portalui delfi.lt teigė, jog konkretų sprendimą dėl skubaus greitųjų testų pirkimo priėmė A.Veryga, tuo tarpu Vyriausybės kanceliarijos ir jo paties vaidmuo procese esą buvęs tik koordinacinis.
Koronaviruso atvejai plinta ugdymo įstaigose, tačiau mokyklų neketina uždaryti
NVSC atstovė R.Lingienė pirmadienį taip pat pranešė, kad koronavirusas toliau plinta ir ugdymo įstaigose.
„Per praėjusią parą turime vieną patvirtiną atvejį Vilniaus privačioje mokykloje – paskutinį kartą vaikas mokykloje buvo rugsėjo 2 d. Užsikrėtė turėjęs sąlytį su sergančiuoju namų aplinkoje.
Izoliuota viena klasė, kurioje mokosi 14 vaikų ir du mokytojai. Šio atvejo tyrimas parodė ypatingai glaudų šios mokyklos ir NVSC bendradarbiavimą, kadangi nebuvo izoliuota perteklinių žmonių.
Taip pat paskelbta apie dar vieną Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijoje, susirgo vienas moksleivis, kuris užsikrėtė namų aplinkoje. Mokykloje buvo nuo rugsėjo 1-osios iki 3-osios. Izoliuota visa klasė“, – sakė ji.
R.Lingienė priminė, kad mokinių, kurių tėvai buvo saviizoliacijoje, tėvai yra vadinamas „kontaktų kontaktais“, – jiems izoliacija neturi būti taikoma. O izoliuoti visą mokyklą, kurioje nustatytas bent vienas infekuotasis moksleivis, esą būtų perteklinis sprendimas.
„Mokyklose siekiama „avansu“ užkirsti kelią ligos plitimui. Šiuo metu, per keturias mokslo dienas, izoliuoti daugiau nei 200 mokinių, jų tėvų bei pedagogų. Jeigu būtų izoliuotos visos klasės, kurios neturėjo jokio sąlyčio, įsivaizduokite, kokie tai būtų skaičiai.
Reikia pasakyti, kad su virusu reiks gyventi ilgai, teks prie jo priprasti ir taikyti visas atsargumo priemones“, – teigė R.Lingienė.
NVSC specialistė pastebėjo, kad švietimo įstaigoms vis dar trūksta informacijos, kaip reikėtų saugiai dirbti, todėl bus vykdomi mokymai.
A.Veryga: kaukės veikia visų kitų priemonių visumoje
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga, paklaustas, kiek iš tiesų apsisaugoti nuo koronaviruso padeda kaukės, tvirtino, kad jos – viena iš daugelio reikalingų priemonių, kuriomis reikėtų vadovautis.
„Dėl kaukių, tai nėra lengvas atsakymas ir neužtenka tiesiog pasamprotauti bei pasakyti, kiek tiksliai veikia kaukės. Kaip epidemiologai pasakytų, geriausiai veikia priemonių visuma. Infekcinės ligos valdymo atveju ta priemonių visuma pas mus yra tikrai labai plati“, – sakė jis.
„Galiu tik priminti, kad ir rankų dezinfekcija, ir pačių priemonių prieinamumas, ir tam tikrų atstumų laikymasis, testavimo tam tikros strategijos, nustatant galimą plitimą probleminėse vietose...
Vien tik kaukių išskirti aš nedrįsčiau, bet tai yra viena iš priemonių, kuri padeda ir veikia visų kitų priemonių visumoje“, – akcentavo A.Veryga.
Naujausia statistika
Šiuo metu koronaviruso infekcija tebeserga 1046 asmenys, 1955 – pasveiko. Nuo COVID-19 iš viso mirė 86 asmenys, dėl kitų priežasčių mirė 13 užsikrėtusiųjų. Izoliacijoje yra 6291 žmogus.
Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje nustatyti 207 įvežtiniai atvejai. Per praėjusią parą laboratorijose ištirti 1145 ėminiai, iš viso iki šiol ištirta 666 tūkst. 930 ėminių. Plačiau apie visus naujausius koronaviruso atvejus skaitykite čia.