Sprendimai dėl Latvijos – jau rytoj
„Dėl Baltijos šalių kelionių burbulo arba bendros strategijos. Kaip jau visi žinote, Latvijos Vyriausybė apsisprendė nekeisti tvarkos. Tai reiškia, jei Lietuva perlips 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų rodiklį, Lietuva bus įtraukta į paveiktų šalių sąrašą. Ar mes peržengsime tą rodiklį, yra intriga.
Kai baigsis ši diena, rytoj Latvija tą rodiklį tikrinsis ir bus aišku, ar mes patekome į paveiktų šalių sąrašą. Šiuo metu jis Lietuvos yra 16,3. Kaip bus, pamatysime rytoj“, – teigė A.Veryga.
Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas atkreipė dėmesį, kad yra šiek tiek skirtumų tarp Baltijos šalių. Todėl, jei Lietuva pateks į paveiktų šalių sąrašą, keliaujantieji į Latviją ar iš jos turės izoliuotis jau nuo šeštadienio.
„Tie sąrašai įsigalioja šiek tiek skirtingai. Latvijoje tie sąrašai įsigalioja praktiškai sekančią dieną. Tai reiškia, jeigu mes pateksime į paveiktų šalių sąrašą, savaitgalį nuvykus į Latviją, jau turėsite izoliuotis. Estija, kaip ir Lietuva, tvirtindavo sąrašą penktadienį, bet įsigaliodavo pirmadienį. Tai į Estiją teoriškai dar būtų savaitgalį galimybė nukeliauti be izoliacijos“, – detalizavo A.Veryga.
Latvija, pasak ministro, neplanuoja vykdyti aktyvios sienų kontrolės. Tačiau policija gana aktyviai kontroliuoja šią situaciją, todėl izoliuotis, atvykus į Latviją, bus privalu.
Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuvos rodiklis siekė 15,5 atvejus 100 tūkst. gyventojų.
Nuramino tėvus
„Kita svarbi žinutė yra susijusi su ugdymo įstaigomis. Stebime, kad yra susirastas naujas objektas tam tikrų melagienų. Gąsdinama, kad vaikai, kuriems bus pastebėti COVID simptomai, gali be tėvų žinios būti izoliuoti, prievarta skiepijami. Tai tikrai be tėvų žinios vaikų niekas nei gydys, nei skiepys, juo labiau, kad ir skiepo dar nėra“, – sakė ministras.
SAM vadovas paaiškino, kad izoliacija reiškia, jog vaikas bus nuvestas į atskirą patalpą, kol jo atkeliaus pasiimti tėvai ir kol bus įvertinta situacija.
Primename, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 20 naujų užsikrėtimų koronavirusu. Iš viso Lietuvoje COVID-19 nustatytas 2978 asmenims. Šiuo metu sergančių – 978.
Susirgimų skaičių ketvirtadienį viršijo pasveikusieji – jų per praėjusią parą nustatyti 27.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologė Daiva Razmuvienė informavo, kad, šio ryto duomenimis, ligoninėse hospitalizuota 50 žmonių, reanimacijoje ir intensyvios terapijos skyriuose gydomi aštuoni asmenys. Dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma trims sergantiesiems, o deguonies pagalba yra gydoma 19 ligonių.
Fiksuoja bazinius duomenis
SAM vadovas, paklaustas, ar renginių organizatoriams registruojant asmenis ir jų kontaktus, nekyla grėsmė, kad šie duomenys bus panaudoti netinkamais tikslais, tikino, kad tikisi sąmoningumo ir atsakingumo. Pasak jo, įstaigos ar organizacijos turi aiškiai apsibrėžti, kad asmuo, dirbantis su duomenimis, negali jų perduoti jokiais kitais tikslais.
„Tai yra patys pagrindiniai duomenys, pagal kuriuos galima atsekti asmenį, nes natūralu, kad vardas, pavardė tik identifikuoja, koks tai yra asmuo. Telefonas reikalingas, kad su juo būtų galima susisiekti. Gyvenamoji vieta yra labai svarbu tam, kad atsekti, su kuo tie asmenys gyvena, su kuo galėjo turėti kontaktą. Tai baziniai, pagrindiniai duomenys“, – sakė A.Veryga.
Ministras paaiškino, kodėl renginiuose, kurių dalyviai nėra registruojami, gali dalyvauti iki 300 žmonių.
„Vertinant rizikas, aišku, tai yra susitarimo klausimas, nėra kažkokio ypatingai griežto kriterijaus, pagal kurį nustatomas tas skaičius. Bet toks skaičius žmonių vertinamas kaip didelė rizika“, – nurodė jis.
Pasilinksminimo vietų darbo laiko kol kas netrumpina
Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis trečiadienį vykusiame Vyriausybės posėdyje pranešė, kad barų darbo laiko trumpinimas reikštų visišką šio sektoriaus verslo uždarymą.
Pasak S.Skvernelio, su naktimis dirbančių maitinimo įstaigų atstovais bus toliau tariamasi, kaip būtų galima užtikrinti klientų saugumą šiose įstaigose, nesiimant griežtų apribojimų ir darbo laiko trumpinimo.
„Labai naujo kažko neatrasime. Matyt, kad bus kalbamasi apie tas pačias priemones, kurios jau buvo taikytos. Tai tam tikro ploto nustatymas vienam lankytojui, lankytojų skaičiaus, srautų reguliavimas, kiek gali ateiti, kad žmonės nesiburiuotų ir nebūtų intensyvaus kontakto, kad būtų galima išlaikyti atstumą. Programėlė viena tų priemonių, bet ji pati atstumo neišlaiko, nes užsikrėtimų prevencija yra atstumas ir apsaugos priemonių naudojimas. Programėlė yra svarbus įrankis, bet kitam tikslui.
Tai tam, kad, kur jau išplinta infekcija, būtų galima atsekti kontaktus. Gerai, kad verslas imasi tokių iniciatyvų“, – ketvirtadienį kalbėjo A.Veryga, pridurdamas kad panašaus pobūdžio programėlė bus naudojama valstybiniu lygiu.
„Barai, naktiniai klubai kitą dedamąją turi, jie tiesiog suregistruoja atėjusius, prie durų galima nusiskenuoti tam tikrą kodą ar atsiųsti SMS žinutę. Tai gerai, galima naudoti tokius dalykus, bet esmė, dėl ko bus kalbamasi, tai kaip suvaldyti lankytojų srautus ir kaip laikytis saugios distancijos, kaip naudoti apsaugos priemones“, – teigė ministras.
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga anksčiau sakė, kad šie pakeitimai būtini, nes naktiniuose klubuose ir baruose sudėtinga užtikrinti, kad žmonės laikytųsi saugumo reikalavimų: dėvėtų kaukes, laikytųsi saugių atstumų.
Lietuvos barų ir kavinių asociacija kritikavo siūlymą ir teigė, kad, sutrumpinus šių įstaigų darbo laiką, barai praras 70 proc. pardavimų, o naktiniai klubai bus priversti užsidaryti. Tuo metu Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė anksčiau teigė, kad ministerija į restoranų siūlymus dėl darbo laiko įsiklausė.