Ministerija buvo nurodžiusi savivaldybėms kalio jodidą išduoti per seniūnijas ar kitais priimtinais būdais, bet sostinės savivaldybė nutarė, kad patogiau jų dalijimą organizuoti per vaistines.
„Liepos mėnesį pasiūlėme ministerijai dalyti per vaistines. Ministerija sutiko tai padaryti, bet vėliau apsigalvojo (...). Dabar ministerija sutiko bendradarbiauti ir padeda padaryti tai, ką pasiūlėme“, – BNS sakė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Šiuo metu vilniečiams skirtos tabletės grąžintos SAM, Ekstremalių sveikatai situacijų centras patikrins, ar jų pakuotės nebuvo pažeistos ir, jei nebus nustatyta pažeidimų, per vaistines tabletės bus išdalytos Vilniaus miesto gyventojams.
Šešiolikai savivaldybių, esančių 100 kilometrų atstumu nuo Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje, SAM yra perdavusi 4 mln. kalio jodido tablečių.
Savivaldybėms rekomenduota kalio jodidą išduoti asmeniniam gyventojų saugojimui arba jiems skirtas tabletes saugoti taip, kad branduolinės avarijos atveju jas per dvi–tris valandas būtų galima paskirstyti gyventojams.
Taip pat savivaldybių prašyta stabiliojo jodo preparatų poreikį nuolatiniams gyventojams savo teritorijoje skaičiuoti dviejų dienų skydliaukės prisodrinimo jodu kursui.
Anot SAM pranešimo, vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas.
Naujagimiams iki vieno mėnesio, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų žmonėms rekomenduojama vartoti vienkartinę kalio jodido paros dozę.
Kitoms gyventojų grupėms, esant nepalankiai avarinei situacijai (užsitęsus radioaktyviųjų medžiagų išmetimui į aplinką, nėra galimybių saugiai evakuoti žmones, kt.), kitą dieną gali būti rekomenduojama išgerti antrą kalio jodido paros dozę.
Vartoti šį vaistą ilgiau kaip dvi paras nerekomenduojama.
Užsitęsus galimam radioaktyviojo jodo poveikiui turi būti taikomi kiti veiksmai – žmonės evakuojami iš pavojingų teritorijų ar laikinai perkeliami gyventi į saugias vietoves.
SAM teigia, kad gyventojai kalio jodido tabletes turėtų nešiotis su savimi, kaip ir kitus būtinus asmeninius daiktus, o jas praradus nusipirkti vaistinėje. Tabletes būtų galima naudoti tik branduolinės nelaimės atveju rekomendavus Vyriausybei arba Sveikatos apsaugos ministerijai.