„Istorijos, kurios artėjant rinkimams darysis vis dažnesnės, ir matysime keistų kreipimųsi į teismą, pasisakymų, abejonių“, – sakė A.Veryga. Jis paragino visus abejojančius koronaviruso egzistavimu susirasti dokumentinius kadrus, užfiksuotus Šiaurės Italijoje, kur koronavirusas nusinešė rekordinius gyvybių skaičius.
„Visiems abejojantiems, kurie mokate naudotis kompiuteriu, turbūt nesudarys daug problemų įsivesti internete keletą raktažodžių: COVID-19, Šiaurės Italija, mirusiųjų skaičiai. Jūs galite pažiūrėti dokumentiką, ką teko išgyventi šalims, kurioms labiau nepasisekė nei Lietuvai. <..> Kai kurioms šalims teko net ledo arenas pritaikyti kūnams, nes jų nebuvo kur laikyti. Lietuva buvo susiskaičiavusi, kiek turi šaldytuvų-vagonų. Mes visi elgėmės pilietiškai, laikėmės reikalavimų, saugojomės, saugojome vyresnius artimuosius ir išsisukome gana lengvai.
Šiandien tai klaidina dalį visuomenės – leidžia kurti sąmokslo teorijas, spekuliuoti. Jei kyla abejonių, reikėtų žiūrėti ne Baltarusijos nacionalinę televiziją ar klipus, kuriuos siuntinėja abejotini mokslininkai, bet pažiūrėti laisvos, nepriklausomos žiniasklaidos nufilmuotus klipus“, – kalbėjo A.Veryga.
Situacija laikinai stabili
„Kol kas situacija nėra labai bloga. Taip, turime po keliasdešimt atvejų kiekvieną dieną, bet šiandien dar nefiksuojame eksponentinio atvejų šuolio. Tai, kad nefiksuota buvo staigaus šuolio, rodo, kad dalis visuomenės vis tik susiėmė ir situacija bent jau kol kas, bent jau laikinai yra stabili. Aišku turime rizikų – šiandien mūsų mažieji iškeliavo į ugdymo įstaigas“, – koronaviruso situaciją šalyje aptarė A.Veryga.
Ministras priminė, kad mokytojai, kurie neretai yra vyresnio amžiaus ir priklauso padidintos rizikos grupei, šiandien išėjo į darbą. Taip pat šiuo metu bursis studentai, kurie norės atšvęsti mokslo metų pradžią.
Tai, pasak ministro, yra rizikos, kurias reiktų valdyti. Jis taip pat paragino elgtis sąmoningai ir laikytis visų įmanomų saugumo priemonių.
Aktyviausi židiniai – įmonėse
Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 23 nauji koronaviruso atvejai. Tarp naujų atvejų – trys įvežtiniai.
Iš viso Lietuvoje COVID-19 jau nustatytas 2929 žmonėms. Šiuo metu koronavirusu serga 973 asmenys. Per praėjusią parą pasveiko 17 žmonių. Iš viso Lietuvoje pasveikusių – 1857.
Ligoninėse šiuo metu hospitalizuoti 53 asmenys. Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose yra septyni asmenys. Deguonies kaukių reikia 23 asmenims, o dirbtinės plaučių ventiliacijos – trims.
Per praėjusią parą per kontaktus užsikrėtė 18 žmonių. 17 naujų atvejų siejama su židiniais. Trys pirmadienį Vilniaus apskrityje nustatyti nauji koronavirusinės infekcijos atvejai siejami su Prienų rajone vykusiu „PravalFestu“. Iš viso su šiuo renginiu dabar siejama 18 atvejų, įskaitant patvirtintus per praėjusią parą.
Daugėja atvejų, nustatytų įmonėse. Du nauji židiniai statybų ir atliekų tvarkymo įmonėse, juose yra po du naujus atvejus. Dar 11 atvejų registruota Tauragės apskrityje – šie asmenys, kaip pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovė Daiva Razmuvienė, yra kariai. Taip pat nustatyta, kad vienas žmogus Vilniaus apskrityje užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtinta COVID-19 liga.
Dviejų asmenų užsikrėtimo aplinkybės dar nėra aiškios. Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė du asmenys Vilniaus ir Kauno apskrityse. Asmenys tirti dėl COVID-19 ligai būdingų simptomų.
NVSC informavo, kad Lietuvoje iš viso patvirtinta 2929 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 973 asmenų, 1857 – pasveiko. Per rugpjūti registruoti 836 atvejai. Iš jų įvežtinių atvejų – 11 proc., židiniuose apsikrėtė – 40 proc., nenustatyta grandinė – 19 proc., 30 proc. – nežidininiai susirgimai per kontaktus.
Pranešama, kad didžiausia dalis sergančiųjų žmonių šiuo metu yra jaunimas.
Grįžtame į balandžio mėnesį
NVSC epidemiologė D.Razmuvienė patikino, kad rugpjūtį susirgusių asmenų skaičius yra tris kartus didesnis nei liepą ir šešis kartus didesnis nei birželį.
„Dabartinis rugpjūčio mėnesio sergančiųjų skaičius yra beveik lygus balandžio mėnesiui. Tokiu lėtu žingsneliu grįžtame prie pavasario sergamumo, kuris buvo Lietuvoje“, – teigė D.Razmuvienė.
Nors, pasak SAM vadovo, susirgimų rodikliai panašėja į balandžio mėnesio rodiklius, tačiau vertinimų, ar atvejų kilimas jau reiškia naują bangą, yra įvairių.
“Dėl tų bangų ne kartą esu minėjęs, tai yra toks semantinis dalykas, kaip vadinti tas bangas. Kai kurių vertinimu, tai yra pirmosios bangos tęsinys. Kitų vertinimu, tai yra antroji banga. Bendrai užsikrėtusių skaičius jau yra pasiekęs beveik balandžio lygį. Per dieną užfiksuojamų naujų atvejų skaičius nėra pasiekęs tokių pikinių reikšmių, kaip buvo balandį, kada kilimas buvo labai staigus <..> Fiksuoto rodiklio, kada galėtų būti skelbiamas karantinas Lietuva nėra apsibrėžusi“, – sakė A.Veryga.
Jis patikino, kad išėjimo iš karantino rodiklius Lietuva jau yra peržengusi, bet stengiamasi išvengti karantino ir labai didelių apribojimų, nes tai reikštų didelius ekonominius suvaržymus ir ūkio sektorių nuostolius.
Tęsiamas pasiruošimas
A.Veryga teigė: „girdėjome, kad sudėtinga užsiregistruoti į Karštąją liniją, todėl noriu padėkoti jos atstovams, kurie padirbėjo ir sukūrė įrankį, kuris rodo, kiek vietų mobiliuosiuose punktuose yra užregistruota. 10 proc. šių vietų skirta simptominiams asmenims, nes juos ištirti svarbiausia. Jiems užsiregistruoti nuo šiol turėtų būti lengviau.“
Pasak jo, valstybės apsaugos priemonių rezervas toliau pildomas, intensyviau tikrinamos ir savivaldybės. „Lietuva dirba su asmens apsaugos priemonių užsakymais. Gera naujiena: mūsų sandėlius pasiekė paskutinė įmonės, veikiančios Lietuvoje, „Intersurgical“, veido apsaugos priemonių siunta. Tai – aukšto lygio apsaugos priemonė. Šios kaukės tinkamos ir medikams, kurie dirba sudėtingomis sąlygomis. Tokių priemonių buvo užsakyta apie milijoną.“, – spaudos konferencijoje teigė A.Veryga.
Sveikatos apsaugos ministras pridūrė, kad sudarytos sutartys ir dėl beveik 900 tūkst. FFPD respiratorių pirkimo.
A.Veryga paaiškino, kad nuo šiol intensyviau tikrinama ir situacija savivaldybėse: „Suintensyvinome savivaldybių stebėseną, atskirų sveikatos priežiūros institucijų – kaip jos pasirengusios ir kiek turi priemonių“.
Sveikatos apsaugos ministras antradienį priminė, kad šiandien vyks Baltijos šalių ministrų pokalbis dėl politikos, kurios ateityje laikysis Baltijos šalys.
Pateiktos rekomendacijos
Pirmadienį sveikatos apsaugos ministras pranešė apie naujas rekomendacijas, kurių reikėtų laikytis privačiame ir valstybiniame sektoriuje organizuojant darbą.
„Rekomenduojama darbą organizuoti pamainomis, brigadomis, kurių darbuotojai nesimaišo. Tikslas – labai paprastas: išplitus ligai, netenka izoliuoti didelės dalies darbuotojų <..>
Kita rekomendacija – pagal galimybes taikyti skirtingo darbo pradžios, pabaigos ir pietų pertraukos laiką. Tikslas yra tas pats. Siūloma, kad asmenys neturėtų kontakto bendro naudojimo patalpose. Rekomenduojama posėdžius, pasitarimus, susirinkimus organizuoti nuotoliniu būdu. Jei organizuojami gyvai, rekomenduojama dėvėti apsaugos priemones“, – sakė A.Veryga.
Ministras taip pat akcentavo, kad jei darbuotojai vežami į ar iš darbo bendromis transporto priemonėmis, turėtų būti atskiriami darbuotojų srautai, jog skirtingų pamainų ar brigadų darbuotojai nesimaišytų tarpusavyje.
A.Veryga pirmadienį informavo ir apie moksleivių maitinimo ugdymo įstaigose tvarką. Patariama moksleivių maitinimą organizuoti klasėse iš namų atsineštu maistu. Jei to padaryti neįmanoma, moksleiviai, laikantis visų saugumo reikalavimų ir srautų valdymo nurodymų, gali būti maitinami valgyklose.