Kaukės nuo rytojaus grįžta į daugelį erdvių: kur reikės dėvėti ir už kokias susilauktume baudų

2020 m. rugpjūčio 20 d. 12:41
Dar papildyta
Atsižvelgiant į tai, kad netgi atvirose erdvėse vykstantys žmonių susibūrimai tampa koronaviruso infekcijos židiniais, Lietuvoje griežtinamos infekcijų kontrolės priemonės. Nuo rytojaus šalyje visuose kultūros, pramogų, sporto bei kituose renginiuose ir susibūrimuose, organizuojamuose tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse, bus privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones bei laikytis metro atstumo nuo aplinkinių žmonių.
Daugiau nuotraukų (71)
Kaip praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), prievolė dėvėti apsaugines veido kaukes, respiratorius arba kitas veido apsaugos priemones nuo penktadienio taip pat galios uždarose ir atvirose erdvėse esančiose prekybos, paslaugų, laisvalaikio ir pramogų vietose, sporto varžybų metu.
Tiesa, valstybės lygio ekstremalių situacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga perspėjo, kad ne visos kaukės yra tinkamos, o už netinkamų dėvėjimą asmenys susilauks tokių pačių baudų, kaip tie, kurie jų išvis nedėvi.
Ministras taip pat pranešė, kad jau penktadienį ketina pasirašyti nurodymus kaukes privalomai dėvėti ir kavinėse, restoranuose bei kitose maitinimo įtaigose tuo metu, kai yra ne valgoma arba geriama, o tiesiog sėdima.
„Rytoj turėtų būti paruošti operacijų vadovo sprendimai, dabar kaip tik yra derinama, kalbamasi, nes ne tik dėl kaukių norime sudėlioti tam tikras tvarkas“, – aiškino A.Veryga.
Be to, pasak ministro, savaitgalį planuojama intensyviau tikrinti, kaip viešojo maitinimo įstaigos, o ypač naktiniai klubai, laikosi koronaviruso prevencijos reikalavimų.
Privalomos kaukės  ir lauko renginiuose
SAM teigimu, nuo penktadienio kaukės bus privalomos sporto, varžybų, kultūros renginiuose, kitose pramogų ir laisvalaikio vietose atvirose ir uždarose erdvėse. Už tai, kad visi šiuose renginiuose dėvėtų kaukes, bus atsakingi patys renginio organizatoriai.
Kaukių dėvėjimas renginiuose bus privalomas ir žiūrovams, ir dalyviams, tarp kurių renginio metu bus privaloma išlaikyti ir ne mažesnį nei 1 metro atstumą. Išimtys numatomos asmenims, kuriems kaukės dėvėjimas gali pakenkti sveikatos būklei.
Tačiau toks reikalavimas nebus taikomas profesionalių sporto varžybų dalyviams, specialistams ir aptarnaujančiam personalui.
Kaip ir anksčiau, veido apsaugos priemonių dėvėti nereikės ir tais atvejais, kai paslauga negali būti suteikta klientui dėvint kaukę, taip pat sportuojant sporto klubuose bei lankantis laisvalaikio ir pramogų parkuose.
Kaukių ir respiratorių leidžiama nedėvėti kurčnebyliams ir kitiems neįgaliesiems, tačiau jiems rekomenduojama užsidėti veido skydelius.
A.Veryga: ne visos kaukės bus tinkamos
Sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, kad veido apsaugos priemonėms grįžtant ir į dalį viešųjų lauko erdvių, bus žiūrima ir į pačių kaukių sudėtį, nes internete plinta įvairių megztų kaukių pasiūlymų, neapsaugančių nuo viruso, tokiu būdu siekiant tik išvengti baudos dėl kaukės nedėvėjimo.
„Tikrai matėme atsiradusių tokių keistų, sakykime, iniciatyvų ir tendencijų siūti kaukes iš užuolaidų, megzti jas ir pan. Kaukė yra skirta ne tam, kad negautumėte baudos. Jos tikslas yra šiek tiek kitoks ir tų baudų tikslas yra ne tam, kad prisirinktumėme pinigų į biudžetą“, – tikino A.Veryga.
Anot ministro, nuo šiol bus įvedami specialūs kriterijai pačių žmonių siūtoms kaukėms, kuriuos jos turės atitikti. 
„Kaukės turi atitikti keletą kriterijų: sudaryti fizinį barjerą oro lašeliams patekti į kvėpavimo takus, taip pat būti kelių medžiagų sluoksnio, tankaus audinio. Kaukė turi būti vientisa, be skylių, nes ir tokių kūrybiškų variantų matėme, kur paliekamos angos įvairiems tikslams savo kaukėse.
Jeigu tai yra skylėtas daiktas, natūralu, kad jis nesaugo. Aišku, kaukė turėtų būti ir reikiamo dydžio bei ją reikia dėvėti taip, kad ji uždengtų ir burną, ir nosį. Matome žmonių, kurie nešioja kaukes pasikabinę po smakru arba nuleidę po nosimi. Nosis taip pat turi būti uždengta“, – perspėjo A.Veryga.
Sveikatos apsaugos ministras pareiškė, kad tie, kurie dėvės netinkamas kaukes, neapsaugančias nuo viruso, susilauks tokių pačių baudų, kaip tie, kurie bus be kaukių vietose, kur jas dėvėti yra privalu.
A.Veryga taip pat akcentavo, kad renkantis veido apsaugos priemones pirmiausia reikėtų vadovautis sveiko proto logika ir rinktis tas kaukes, kurios iš tiesų gali apsaugoti nuo koronaviruso, o ne baudos.
Spręs ir dėl naktinių pasilinksminimo vietų
Sveikatos apsaugos ministro A.Verygos teigimu, artimiausiu metu taip pat bus svarstoma, ar yra poreikis visoje šalyje apriboti naktinių barų, klubų darbo laiką.
„Buvo sutarta, kad šį savaitgalį bus skiriamas padidintas dėmesys įvertinti situaciją, kaip yra elgiamasi naktinėse pasilinksminimo vietose, klubuose. Tarnybos skirs tam daugiau dėmesio, eis fiziškai, fiksuos, kokia ten yra situacija“, – pranešė A.Veryga.
A.Veryga taip pat pripažino, kad NVSC sulaukia saviizoliacijoje esančių asmenų prašymų leisti kažkur išvykti.
„Kreipimaisi yra toli nuo būtinų. Pavyzdžiui, vykti į manikiūrą arba vykti į draugės arba draugo vestuves. Tai nėra tos priežastys, dėl kurių turėtų būti kreipiamasi dėl leidimo palikti saviizoliacijos vietą“, – sakė A.Veryga.
Pokyčiai – ir tarptautinius komercinius vežimus vykdantiems užsieniečiams
Pokyčiai numatyti ir tarptautinius komercinius vežimus vykdantiems užsieniečiams. Nuo šiol jie atvykę į Lietuvą, trumpiau nei 72 valandoms, privalės izoliuotis iki jų išvykimo iš Lietuvos dienos.
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu siekiama užtikrinti, kad net ir kelioms dienoms iš užsienio šalių atvykę komercinius vežimus vykdantys užsieniečiai be reikalo nevaikščiotų po miestą ir neužkrėstų kitų žmonių.
Iki šiol galiojo išimtis, pagal kurią užsieniečiai, ekipažų ir įgulų nariai, dirbantys tarptautinius komercinius vežimus vykdančiose įmonėse ar vykdantys tarptautinius vežimus visų rūšių transporto priemonėmis, atvykę į Lietuvą ne ilgesniam nei 72 val. laikotarpiui iki išvykimo galėjo nesiizoliuoti. Trečiadienį patvirtintu operacijų vadovo sprendimu ši išimtis panaikinta.
Be to, ir toliau lieka galioti tvarka, pagal kurią užsieniečiams – ekipažų ir įgulų nariams, vykdantiems tarptautinius komercinius vežimus, izoliacija privaloma nuo atvykimo į Lietuvą iki išvykimo iš jos teritorijos dienos, bet ne ilgiau kaip 14 dienų, nepriklausomai nuo numatomo buvimo Lietuvos teritorijoje laiko.
Penki pacientai – reanimacijoje
Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 32 nauji koronaviruso atvejai ir viena mirtis. Lietuvoje iki šiol patvirtinti 2528 koronaviruso atvejai, šiuo metu tebeserga 686 asmenys, 1747 – pasveiko. Nuo COVID-19 iš viso mirė 82 asmenys, dėl kitų priežasčių mirė 13 užsikrėtusiųjų. 
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė informavo, kad ligoninėse šiuo metu nuo koronaviruso gydomi 57 žmonės, penki iš jų – reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose.
Dirbtinė plaučių ventiliacija, anot jos, taikoma trims žmonėms, deguonies kaukėmis gydoma 20 žmonių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.