Kalio jodido tabletes į vaistines užsukę Vilniaus gyventojai gali įsigyti tik už pinigus. 4 tabletės kainuoja 2 eurus.
Nors sostinės valdžia skelbė, kad jodo tabletes nuo šios savaitės vilniečiai vaistinėse galės pasiimti nemokamai, to padaryti kol kas negalima.
„Šiuo metu, mes negalime dalinti, to būtent dalinimui skirto jodo, dėl to, kad yra tiesiog yra nesutapimas tarp to, ko nori savivaldybė ir to, ką leidžia ministerija“, – „Lietuvos ryto“ televizijai aiškino „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė.
Jodo tabletės, kurias gyventojams reikėtų išgerti nelaimės Astravo atominėje elektrinėje atveju, turi būti išdalytos 16-oje savivaldybių.
Vilniaus, Švenčionių rajonai tabletes gyventojams jau išdalijo, pradėjo ir Kaišiadorys.
O štai Vilniaus miestas nusprendė tabletes dalyti ne pats, bet per vaistines. Tačiau tam kelią užkirto Sveikatos apsaugos ministerija.
„Šiuo metu mes pastebėjome, kad gali būti neatitikimų, ir kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją bei į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą, klausdami, ar galime tai padaryti ir, ką mums reikėtų daryti, kad nepažeistume teisės aktų.
Šiuo metu esame tik gavę Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atsakymą, kad nei priimti iš savivaldybės, šių tablečių, nei jų dalinti Lietuvos gyventojams negalime“, – pasakojo Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.
Sveikatos apsaugos ministerija aiškina, kad Vilnius per vaistines jodo tablečių gyventojams negali dalyti, nes pažeidžiamos numatytos procedūros.
„Vilnius gal neatliko visų reikiamų procedūrų, tam, kad galėtų taikyti jų sumanytą išdalinimo būdą, per vaistines.
Jie turėjo truputį kitaip tas tabletes įsigyti arba pasiimti. Jie neturėjo pasiimti į savo sandėlius, kurie neturi jokios licencijos nei saugojimui, nei padalinimui šito preparato“, – aiškino sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.
Vilnius piktinasi: dėl jodo tablečių dalybų su vaistinėmis viskas jau buvo suderinta, taip esą gyventojams būtų paprasčiau. Ir atkerta, kad pačios ministerijos sprendimai yra nelogiški.
„Logika, kuria jie remiasi, yra tokia, kad jie yra licencijuota institucija, perdavė nelicencijuotai institucijai ir dabar jau mes negalime vėl perduoti licencijuotai institucijai.
Tai kodėl jie iškarto neperdavė vaistinėms, arba kaip tas vaistas, kuris buvo licencijuotas ir, mums padėjus parašą, tapo nelicencijuotas, vėl nebegali būti licencijuotu. Nu, ta prasme, tai yra tiesiog biurokratiniai žaidimai“, – stebėjosi Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduojas Adomas Bužinskas.
Kol Vilnius ir Sveikatos apsaugos ministerija aiškinasi, kada ir kaip bus išdalytos jodo tabletės, vilniečiams kol kas lieka neaišku, kada jie jas gaus.