Koronavirusu užsikrėtusio viešbučio svečio maršrutas užminė mįslę: atsakymų iškart nerado ir epidemiologai
Giedrė Balčiūtė
2020-08-13 09:31Išstudijavusi šią savaitę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) paskelbtus užsikrėtusių koronavirusu maršrutus portalo lrytas.lt skaitytoja Laura pastebėjo, kad vienas asmuo nuo rugpjūčio 1-osios iki rugpjūčio 3 ryto, gyveno ir „Amberton“ viešbutyje.
Tuo pačiu metu šios grupės viešbutyje buvo apsistojusi ir Laura su vyru.
Tiesa, kuriame būtent viešbutyje asmuo buvo apsistojęs, NVSC nenurodė, o juk šio pavadinimo viešbučių yra net keli: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Palangoje ir Druskininkuose.
Sunerimusi, ar negyveno ten pat, kur ir infekuotasis asmuo, Laura paskambino viešbučių tinklo administracijai. Deja, čia niekas negalėjo patikslinti, kurio tinklo viešbučio klientu buvo sergantis COVID-19 liga asmuo.
Keisčiausia, kad to patikslinti negalėjo ir NVSC.
Laura stebėjosi: negi sekdami užsikrėtusiųjų maršrutus NVSC neišsiaiškina tokių svarbių detalių?
Pati Laura įtarė, kad iš Italijos, Milano lėktuvu atskridęs sergantis asmuo, nors šis įvežtinis atvejis registruotas Vilniuje, buvo apsistoję „Amberton“ viešbutyje pajūryje.
Apie tai lyg ir liudijo kitos jo aplankytos vietos. Tuo pat metu, kol gyveno viešbutyje, jis žiūrėjo spektaklį „Skrajojantis Olandas“ Klaipėdos muzikiniame teatre, dalyvavo koncerte Nidos bažnyčioje, vakarieniavo Nidos restorane-bare „Senasis uostas“ ir lankėsi restorane „Čaginas“, Palangos J.Basanavičiaus gatvėje.
„Bet pajūryje yra du „Amberton“ viešbučiai – Klaipėdoje ir Palangoje“, – pastebėjo Laura.
Tad kaip gali būti, kad net NVSC specialistai negalėjo patikslinti, kuriame viešbutyje užsikrėtęs asmuo gyveno?
NVSC Vidaus administravimo skyriaus specialistė Justina Petravičienė portalui lrytas.lt sakė, kad duomenys iškart nebuvo patikslinti veikiausiai dėl didelio epidemiologų užimtumo.
„Atkreipiame dėmesį, kad dėl augančių užsikrėtimų skaičiaus, svariai daugėja darbo epidemiologams. Dėl to gali atsitikti taip, kad ne su visomis konkrečiomis įmonėmis susisiekiama tiesiogiai ir iškart, ypač, jei įvertinama, kad didelės rizikos sąlyčio tose vietose žmogus neturėjo.
NVSC aktyviai komunikuoja apie tai, kur žmonės lankėsi, tiek savo interneto svetainėje, tiek pranešimais žiniasklaidai. Šie duomenys nuolat tikslinami.
Kalbat apskritai apie vietas, kur užsikrėtę asmenys lankėsi – visais atvejais yra vertinamos asmens nurodytos aplinkybės, t. y. buvimo tam tikrose vietose trukmė, nurodytas kontaktavimas su kitais asmenimis ir kitos epidemiologiškai svarbios aplinkybės.
Atsižvelgus į surenkamus duomenis, sprendžiama, ar tuo metu asmuo galėjo kelti riziką kitiems. Jei matoma, kad taip galėjo atsitikti, tuomet tos įmonės, institucijos, organizacijos informuojamos apie rizikas“, – paaiškino J.Petravičienė, patikslinusi, kad minėtasis asmuo gyveno „Amberton“ viešbutyje Klaipėdoje.