Epidemiologai aiškinasi naujausius COVID-19 atvejus Lietuvoje, akiraty – populiarus Vilniaus klubas
BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.
2020-08-06 09:18Lietuvoje praėjusią parą patvirtinti 24 nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius išaugo iki 2171, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Šiuo metu tebeserga 421 asmuo, pasveiko – 1656. Nuo COVID-19 mirė 81 asmuo, dėl kitų priežasčių mirė 13 užsikrėtusiųjų.
Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruota 112 įvežtinių atvejų. Izoliacijoje šiuo metu yra 3192 asmenys, tarp jų – sergantieji, turėję sąlytį bei iš paveiktų šalių atvykę žmonės.
Praėjusią parą laboratorijose ištirti 4407 ėminiai, iš viso iki šiol ištirta 540784 ėminiai.
Lietuvoje praėjusią parą – dvidešimt keturi nauji koronaviruso atvejai
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti dvidešimt keturi nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Trylika registruota Kauno apskrityje, po keturis atvejus – Utenos ir Vilniaus apskrityse. Dar du atvejai patvirtinti Panevėžio apskrityje, tuo metu, Klaipėdoje – vienas.
Po kontakto su sergančiuoju užsikrėtė šešiolika žmonių. Šešių asmenų užsikrėtimo aplinkybės šiuo metu dar neaiškios. Įvežtinių atvejų per praėjusią parą registruoti du.
Įvežtiniai atvejai – iš Ukrainos ir Filipinų
COVID-19 liga patvirtinta asmeniui, kuris į Lietuvą iš Ukrainos grįžo rugpjūčio 3 d., izoliavosi. Sąlytį, nustatyta, turėjo penkiolika žmonių, kurie visi jau yra izoliacijoje. Šis atvejis registruotas Kauno apskrityje.
Klaipėdos apskrityje per vakar parą registruotas įvežtinis atvejis iš Filipinų. Infekcija patvirtinta asmeniui, dirbančiam laive, kuris remontuojamas Klaipėdos uosto krantinėje. Epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, jog rugpjūčio 4 d. žmogus pajuto koronavirusui būdingus simptomus. NVSC informuoja, kad visi šešiolika laivo įgulos narių yra saviizoliacijoje laive, taip pat laive atlikta dezinfekcija.
Šešių asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios
Trečiojo asmens, kuriam COVID-19 liga patvirtinta vakar (Vilniaus apskritis), užsikrėtimo aplinkybės epidemiologinio tyrimo metu nenustatytos. Asmuo į užsienį išvykęs nebuvo, su užsikrėtusiaisiais koronavirusine infekcija žmogus teigia nebendravęs. Asmeniui pasireiškė lengvi koronavirusinės infekcijos simptomai, tirtas profilaktiškai.
Taip pat šiuo metu neaišku, kaip užsikrėtė dar vienas asmuo Vilniaus apskrityje, kuriam pirmieji infekcijos simptomai pasireiškė liepos 26 d. Epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad asmuo kontaktavo su artimuoju, grįžusiu iš užsienio – Didžiosios Britanijos, tačiau jam infekcija, atlikus tyrimą, patvirtinta nebuvo.
Užsikrėtusysis dirba bare „Bardakas“ (Vilniaus g. 22, Vilnius), tad, NVSC vertinimu, baro lankytojai taip pat galėjo turėti rizikingą sąlytį, todėl šiame bare liepos 23–24 d. besilankiusiųjų NVSC susisiekti specialistais.
Be to, NVSC informuoja, kad darbe su užsikrėtusiuoju kontaktavę izoliuoti, patalpose atlikta dezinfekcija.
Taip pat nežinomos ir keturių žmonių užsikrėtimo aplinkybės Kauno apskrityje. Visiems jiems, kaip nustatyta epidemiologinio tyrimo metu, pasireiškė COVID-19 ligai būdingi simptomai – karščiavimas, gerklės perštėjimas, kosulys, sloga.
Dėl juntamų simptomų asmenys testuoti. Iš viso nustatyta, jog sąlytį, šiuo metu turimais duomenimis, kurie gali keistis, turėjo trisdešimt du asmenys.
Asmenų, kurie užsikrėtė po kontakto su sergančiais – šešiolika, iš jų vienuolika – susiję su protrūkiais
Utenos apskrityje registruoti trys atvejai, siejami su protrūkiu Ignalinoje. Epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad du asmenys jaučia koronavirusui būdingus simptomus, trečiajam (vaikui) COVID-19 ligos simptomai nepasireiškė. Iš viso nustatyti 43 sąlytį turėję asmenys, kurie yra izoliacijoje.
Taip pat NVSC informuoja, kad nuo rugpjūčio 5 d. uždaryta „Šaltinėlio“ mokykla, kurią lankė vienas iš užsikrėtusiųjų, atlikta patalpų dezinfekcija. Su protrūkiu Ignalinoje iš viso jau siejama trylika atvejų, įskaitant patvirtintus per vakar parą. Manoma, kad infekcijos protrūkis galimai kilo dėl iš Airijos grįžusių asmenų.
Panevėžio apskrityje patvirtintas dar vienas atvejis, siejamas su židiniu antstolių kontoroje. Nustatyta, kad asmuo nejautė koronavirusui būdingų simptomų, testuotas dėl turėto sąlyčio sus užsikrėtusiuoju. Sąlytį turėjusių asmenų nenustatyta. Šiuo metu su šiuo židiniu siejama septyniolika infekcijos atvejų.
Vilniuje per vakar parą registruoti du atvejai, siejami su šeimos švente Šalčininkų rajone, vykusia liepos 11 d. Infekcija nustatyta vaikui, kurio artimiesiems jau anksčiau patvirtinta COVID-19 liga.
Infekcijai būdingi simptomai pasireiškę nebuvo. Dėl turėto sąlyčio vaikas buvo izoliacijoje, todėl naujų kontaktų nenustatyta. Antrasis su šiuo protrūkiu siejamas atvejis simptominis. Taigi šiuo metu su šiuo židiniu siejama septyniolika infekcijos atvejų.
Dar trys atvejai, registruoti vakarykštę parą (Kauno apskritis), siejami su ekskursija „Išlaužas – Kaunas“. Du asmenys jautė koronavirusui būdingus simptomus, trečiajam jie nepasireiškė.
Šie atvejai antriniai – asmenys patys ekskursijoje nedalyvavo, tačiau užsikrėtė nuo joje dalyvavusių (namų, darbo aplinkoje). Iš viso nustatyti penki sąlytį turėję asmenys. Su židiniu šiuo metu siejama vienuolika atvejų, įskaitant patvirtintus per vakar parą.
Dar du atvejai Kauno apskrityje siejami su protrūkiu VšĮ K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje. Vienam iš asmenų infekcija patvirtinta profilaktinio testavimo metu, infekcijai būdingų simptomų žmogus nejaučia, kitam – simptomai buvo pasireiškę. Iš viso nustatyta dvylika sąlytį turėjusių asmenų. Su šiuo židiniu siejami keturi atvejai, įskaitant patvirtintus per vakar parą.
Dvidešimtasis atvejis patvirtintas Kauno apskrityje gyvenančiam asmeniui, bendravusiam su patvirtintu COVID-19 ligos atveju. Nuo rugpjūčio 2 d. žmogui atsirado koronavirusui būdingi simptomai. Nustatyta, kad sąlytį turėjo keturi asmenys.
COVID-19 liga Utenos apskrityje (Visagine) patvirtinta asmeniui, kontaktavusiam su sergančiuoju koronavirusine infekcija. Nustatyti aštuoni artimą sąlytį turėję asmenys, visi jie izoliuoti. Asmuo simptomų nejaučia.
Dvidešimt antrasis atvejis registruotas Panevėžyje. Nustatyta, kad susirgo darbe su užsikrėtusiuoju koronavirusu kontaktavęs žmogus. Asmuo jautė infekcijai būdingus simptomus. Didelės rizikos sąlytį, nustatyta, turėjo du asmenys.
Dvidešimt trečiasis atvejis registruotas Kauno apskrityje. Asmuo, nustatyta, turėjo kontaktą su jau patvirtintu COVID-19 atveju. Nuo rugpjūčio 3 d. jautė koronavirusinei infekcijai būdingus simptomus. Pirminiais duomenimis, sąlytį turėjusių asmenų nenustatyta.
Dar vienas atvejis, vakar patvirtintas Kauno apskrities gyventojui. Jam tyrimas koronavirusinei infekcijai nustatyti atliktas dėl turėto sąlyčio su užsikrėtusiuoju. Asmuo infekcijai būdingų simptomų nejaučia. Nustatyti trys sąlytį turėję asmenys.
Grįžus iš Lenkijos veikiausiai reikės izoliuotis
Nors trečiadienį iš 10 patvirtintų atvejų nebuvo nė vieno įvežtinio, epidemiologams kelia nerimą iš svetur atvežama infekcija.
Ypač neramiai žvalgomasi į kaimyninę Lenkiją, kur sergamumas pastaruoju metu ypatingai padidėjo.
Trečiadienį pranešta, kad Lenkijoje per parą patvirtinta 640 koronaviruso atvejų ir 18 mirčių, o bendras atvejų skaičius išaugo iki 48 tūkst. 789, taip pat mirė 1756 žmonės.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė trečiadienį pareiškė neabejojanti, kad nuo kitos savaitės bus privaloma izoliuotis grįžus iš Lenkijos. Šiuo metu toks reikalavimas nėra taikomas.
Populiacijai tirti – pats palankiausias metas
Šį trečiadienį paskelbta, kad jau kitą savaitę Lietuvoje pradedamas populiacijos tyrimas, kuriuo siekiama nustatyti, kokia gyventojų dalis galėjo persirgti koronavirusu. Šiuo metu atrinktiems žmonėms jau siunčiami laiškai su kvietimais išsitirti.
R.Lingienė sakė, kad šis tyrimas epidemiologams labai padės vertinti, prognozuoti ir moduliuoti atitinkamus veiksmus suvaldant infekciją.
„Tai padeda išsiaiškinti, kiek visuomenė susidūrusi su infekcija, turiu omenyje atvejus, kurie galėjo būti užsikrėtę ir sirgti besimptomėmis formomis, bet nei patekę į tikslinį, nei į profilaktinį tyrimą. Tokiu atveju (atlikus tyrimą, – aut. past.), vaizdas būtų platesnis.
Turėdami tą vaizdą, ruošiantis rudeniui, ateičiai, galėtume matyti, koks yra atsakas į infekcijos plitimą“, – paaiškino R.Lingienė.
Epidemiologė pridūrė, kad šis tyrimas atliekamas pačiu laiku, nes yra labiausiai informatyvus, kai nuo infekcijos pasireiškimo praeina 1 arba 2 mėnesiai. Jis parodo bendrą vaizdą.
„Lietuvoje dabar praėjo dideli pikai – nuo po keliasdešimt atvejų per dieną iki vieno ar dviejų atvejų per dieną liepos mėnesį, kai buvo suvaldyta didžioji banga. Tai Lietuvoje parodytų labai realų vaizdą“, – neabejojo specialistė.