Blogėjanti statistika: pasakė, kada gali grįžti kaukės ir kokių kelionių vengti labiausiai
Agnė Černiauskaitė
2020-07-20 14:24Lietuvoje fiksuojamas šoktelėjęs užsikrėtimo koronaviruso (COVID-19) infekcija atvejų skaičius. Vien per savaitgalį buvo pranešta apie 32 infekcijos atvejus: 17 susirgimų patvirtinta per šeštadienį, dar 15 – per sekmadienį. Užsikrėtusiųjų skaičius Lietuvoje pasiekė 1947.
Šiuo metu koronavirusu tebeserga 254 žmonės, pasveiko – 1601, 81 asmuo yra izoliacijoje. Oficialiai patvirtintais duomenimis, nuo COVID-19 šalyje mirė 80 žmonių, dar 12 koronavirusu užsikrėtusiųjų mirė dėl kitų priežasčių.
Nuo birželio 1 d. Lietuvoje registruoti 75 įvežtiniai atvejai. Plačiau apie naujus užkrato atvejus skaitykite čia.
Sveikatos apsaugos ministrui, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovui Aurelijui Verygai penkioms savaitėms išėjus atostogų, informaciją apie koronaviruso situaciją pristatė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento atstovė Biruta Zdanevičienė.
Jos teigimu, kol kas kalbėti apie antrąją koronaviruso bangą dar anksti, nes Lietuvoje dar nenuslūgusi ir pirmoji banga.
„Pirmoji banga dar nėra pasibaigusi. Juk nėra taip, kad tų atvejų visiškai būtų nebuvę. Tik mes, žmonės, nusiraminame ir galvojame, kad viskas yra gerai, bet tas virusas niekur nedingsta ir jis yra tarp mūsų. Mums reikia labai protingai elgtis. Antros bangos mes laukiame vėliau“, – tikino NVSC atstovė.
Paklausta, kodėl pastarosiomis dienomis šoktelėjo susirgimų skaičius, B.Zdanevičienė pareiškė, kad „kelionės daro tą juodą darbą“.
Viceministrė įvardijo, kada grįžtų kaukės
Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė kalbėjo, kad, nors atvejų skaičius savaitgalį šoktelėjo, situacija esą yra kontroliuojama, nes dauguma susirgimų fiksuojami jau žinomuose židiniuose arba yra įvežtiniai.
„Nors savaitgalį registruoti 32 atvejai, situacija yra stebima ir kontroliuojama. Daugelis atvejų yra arba susiję su jau nustatytais protrūkiais, arba jie yra įvežtiniai, ir, kaip jau minėjau, tai yra daugiausia iš užsienio, kelionių grįžę asmenys. Nepaisant to, kad dabar yra atostogų metas, sprendimai dėl situacijos kontroliavimo bus priimami“, – perspėjo ji.
„Toks klausimas, kaip kaukių dėvėjimas, bus sprendžiamas tokiu atveju, jeigu 14 dienų sergamumo rodiklis 100 tūkst. gyventojų būtų 5 atvejai ir daugiau. Palyginimui, praėjusį penktadienį šis rodiklis buvo tik 2,8“, – pridūrė viceministrė.
Primename, kad Vyriausybė praėjusį ketvirtadienį nutarė, jog sprendimus dėl privalomo kaukių dėvėjimo priims sveikatos apsaugos ministras A.Veryga.
K.Garuolienė ragino net ir nesant privalomam įsakymui kaukes dėvėti viešojo transporto priemonėse, prekybos centruose, kitose masinio susibūrimo vietose. „Rekomenduojamas ne tik kaukių dėvėjimas, bet ir saugaus atstumo laikymasis ir kitų higienos priemonių užtikrinimas“, – tvirtino ji.
Išlaidas apsimokėti turės patys
Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Loreta Ašoklienė priminė, kad nuo praėjusio penktadienio priimtas sprendimas, jog visi iš trečiųjų šalių atvykstantys užsieniečiai privalo izoliuotis.
„Jeigu tokie asmenys atvyko iš šalių, kur sergamumo rodiklis yra daugiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų, jie privalo taip pat atlikti ir tyrimą bei registruotis NVSC“, – pabrėžė ji.
Anot ministerijos atstovės, už izoliacijos bei transporto kaštus tokiu atveju bus atsakingi arba tų asmenų darbdaviai, arba patys asmenys.
L.Ašoklienė: šie metai yra netinkami keliauti
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė L.Ašoklienė perspėjo, kad šie metai – netinkami keliauti.
„Be jokios abejonės šie metai nėra tinkami keliauti. Jau turėjome ne vieną atvejį, kada žmonės išvyksta ir po to grįžę reiškia nepasitenkinimą, kad jie turi laikytis izoliacijos.
Buvo tas pats su Bulgarija ir Rumunija, kurios tapo tokios šalys, kur grįžus reikia izoliuotis, dabar turime ant ribos Kroatiją, Ispaniją, tai suplanuoti tas keliones ir išvykti visiškai tokiems tikriems, kad grįžus nereikės izoliuotis, tai kol kas sudėtinga taip pasakyti.
Geriau šiais metais aplankyti gražiąsias Lietuvos vietas“, – patarė ji.
Anot ekspertės, rimčiausios pretendentės tapti raudonaisiais taškais, iš kurių grįžus reikės izoliuotis – Ispanija ir Islandija, kur susirgimų skaičius stipriai auga. „Ant ribos“ yra ir Čekija, Šveicarija, Austrija.
Su sąrašu šalių, iš kurių grįžus privaloma izoliacija, susipažinti galite čia.
Rodikliams kylant A. Veryga ir S. Skvernelis išėjo atostogų
Nuo pirmadienio Sveikatos apsaugos ministerijos ir valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo pareigas laikinai perima susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius, pavaduosiantis net penkioms savaitėms atostogų išeinantį ministrą A.Verygą.
Ant vieno po kito skandalų kamuojamo susisiekimo ministro pečių – visi su koronaviruso situacijos suvaldymu susiję sprendimai, tarp kurių – ir veido apsaugos priemonių dėvėjimo galimas sugrąžinimas.
Kaip Eltai nurodė A.Verygos atstovė Lina Bušinskaitė, ministras iš viso atostogaus net penkias savaites. Dvi savaites jį pavaduos J.Narkevičius, dar dvi – švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, ir dar savaitę – socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Šią savaitę atostogas pradėjo ir premjeras Saulius Skvernelis. Ministras pirmininkas nuo liepos 20 d. iki rugpjūčio 7 d. yra kasmetinėse atostogose, pirmadienį išplatintame pranešime spaudai pranešė Vyriausybė.
Nuo liepos 20 d. iki liepos 26 d. premjerą pavaduoja finansų ministras Vilius Šapoka, o nuo liepos 27 d. iki rugpjūčio 7 d. Vyriausybės vadovą pavaduos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.