Po naujausio įvežtinio atvejo – specialistų prašymas suklusti: į Lietuvos pajūrį atskridęs asmuo vėliau keliavo traukiniu
Agnė Černiauskaitė
Giedrė Balčiūtė
2020-07-01 09:38Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas vienas užsikrėtimo koronaviruso (COVID-19) infekcija atvejis. Jis – įvežtinis. Iš viso šalyje koronavirusinė infekcija nustatyta 1818 žmonių. Nuo birželio 1 dienos užfiksuoti jau 28 įvežtiniai atvejai. Sergančių žmonių – 206.
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, per praėjusią parą pasveiko 9 žmonės. Iš viso – 1524 pasveikę. Izoliacijoje esančių asmenų – 81. Lietuvoje nuo koronaviruso mirė 78 žmonės. Užsikrėtusių, bet mirusių dėl kitų priežasčių – 10.
Per praėjusią parą Lietuvoje ištirti 5398 ėminiai. Iki šiol iš viso šalyje ištirti 42 8238 ėminiai.
Naujausias įvežtinis atvejis – iš Serbijos
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė Ginreta Megelinskienė portalui lrytas.lt pateikė daugiau informacijos apie naujausią įvežtinį koronaviruso atvejį.
Koronavirusine infekcija susirgo Vilniaus miesto gyventojas, birželio 23 d. atskridęs iš Belgrado (Serbija) į Dortmundą (Vokietija) ir iš ten – į Palangos oro uostą. Lietuvoje šis lėktuvas nusileido 18 val. 50 min.
„Svarbu atkreipti dėmesį, kad Serbija nebuvo tuo metu (ir šiuo metu nėra) įtraukta į paveiktų teritorijų sąrašą. Iš oro uosto asmenį pasiėmė draugas, kuris šiuo metu jau yra izoliuotas. Vėliau asmuo birželio 24 d. vyko traukiniu iš Klaipėdos į Vilnių.
Traukinyje Klaipėda-Vilnius, išvykusiame 18:05 val., asmuo keliavo 6-tame vagone. Šiuo metu yra tikslinamas sąlytį turėjusių asmenų skaičius tiek lėktuve, tiek traukinyje“, – portalui lrytas.lt detales vardijo G.Megelinskienė.
Vėliau iš Vilniaus geležinkelio stoties užsikrėtusį asmenį paėmė draugas, kuris taip pat yra izoliuotas. Asmuo birželio 24 d. pajuto pirmuosius simptomus ir teigė, kad parduotuvėse, baruose ir kitose viešosiose vietose nesilankė, izoliavosi namuose.
„Dabar yra identifikuoti du sąlytį turėję asmenys, bet, be jokios abejonės, jų skaičius gali išaugti“, – perspėjo NVSC atstovė, prašydama kartu šiuo lėktuvo reisu arba traukiniu vykusius piliečius kreiptis į karštąją koronaviruso liniją.
Izoliavo du konduktorius
AB „Lietuvos geležinkeliai“ Komunikacijos direktorius socialiniame tinkle „Facebook“ parašė: „Gavome informaciją iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), kad birželio 24 d. 18 val. 05 min. traukiniu Klaipėda–Vilnius keliavo žmogus, galėjęs turėti koronavirusą.
Informacija apie tame pačiame vagone važiavusius keleivius perduota NVSC (jų yra apie 20), NVSC informuos šiuos žmones, kaip toliau elgtis. Šiame traukinyje dirbusių dviejų konduktorių paprašyta izoliuotis. Konduktoriai šiuo metu jaučiasi gerai. Žmonių, su kuriais kontaktavo konduktoriai, paprašyta stebėti savijautą“.
Kaip portalui lrytas.lt sakė AB „Lietuvos geležinkeliai“ Komunikacijos departamento komunikacijos specialistė Rūta Atroškaitė, užsikrėtusį koronavirusu keleivį aptarnavusieji konduktoriai dirbo ir po 24 dienas.
„Šie kolegos dirbo, bet norėčiau pažymėti, kad prieš pradedant darbą traukinio personalui pamatuojama temperatūra – stebime kolegų sveikatos būklę, rūpinamės tiek jų pačių, tiek keleivių saugumu.
Traukinio personalas taip pat dėvi asmens apsaugos priemones“, – nuramino R.Atroškaitė.
„Lietuvos geležinkeliai“ atkreipia dėmesį, kad visi traukiniai po kelionės yra išvalomi dezinfekcinėmis priemonėmis.
Užkrečiamasis laikotarpis jau buvo prasidėjęs
Vėliau G.Megelinskienė portalui lrytas.lt sakė, kad, paskelbus žinią apie naujausią COVID-19 atvejį, NVSC specialistai sulaukė iki 10 asmenų skambučių, tiek skridusių tuo pačiu lėktuvu, tiek važiavusių kartu traukiniu. Iš jų keli identifikuoti, kaip turėję aukštos rizikos sąlytį.
Tuo metu, kai žmogus keliavo ir net jam dar tebeviešint užsienyje, jau buvo prasidėjęs užkrečiamasis laikotarpis, taigi rizika, kad jis galėjo užkrėsti kitus, yra didelė.
Užsikrėsti koronavirusu galima likus trims paroms iki simptomų pasireiškimo.
Apie užsikrėtusį asmenį bus informuotos tiek Serbijos, tiek Vokietijos atsakingos institucijos.
Atnaujino labiausiai paveiktų šalių sąrašą
Siekiant sumažinti įvežtinių atvejų skaičių, Sveikatos apsaugos ministerija praėjusį penktadienį paskelbė atnaujintą labiausiai koronaviruso infekcijos (COVID-19) paveiktų šalių sąrašą. Iš šių šalių atvykstantiems asmenims nuo šio pirmadienio privaloma izoliuotis.
Į sąrašą pateko ir Kazachstanas. Būtent iš šios šalies grįžusiam Klaipėdos rajono gyventojui šią savaitę patvirtintas koronavirusas. Tiesa, tuo metu, kai žmogus grįžo iš Kazachstano, minėtosios šalies labiausiai infekcijos paveiktų šalių sąraše nebuvo.
Sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga antradienį kalbėjo, kad tik nuo piliečių elgesio priklausys, kada Lietuvoje nebebus registruojama nė vieno naujo atvejo, kaip tai jau nutiko kitose dviejose Baltijos šalyse – Latvijoje ir Estijoje.
„Matome, kad vis tik ir atvyksta, ir yra įvežtinių atvejų. Viskas priklausys nuo to, kaip elgsimės, jeigu elgsimės neatsakingai, gali ir nebūti taip, kad bus nulis“, – įspėjo ministras.
Įspėjo keliautojus
Pirmadienį neformaliame Vyriausybės pasitarime apžvelgus koronaviruso plitimo tendencijas Europoje, SAM ragina gyventojus atkreipti dėmesį į sergamumo rodiklius užsienio šalyse ir atsargiai rinktis keliavimo kryptis.
Nors situacija trijose Baltijos valstybėse gerėja, sergamumas kaimyninėse šalyse tebėra aukštas, o kai kuriose pietryčių Europos šalyse fiksuojamas spartus naujai nustatytų koronaviruso (COVID-19) atvejų kilimas.
Kokios yra sergamumo tendencijos Lietuvoje, galite sužinoti čia.
Tyrimus atliks ne visiems pacientams
Nuo šiandienos, liepos 1 dienos, laukia svarbūs pokyčiai, susiję su koronaviruso grėsmės suvaldymu. Vienas jų yra tas, kad įsigalios nauja pacientų, guldomų į ligoninę planiniam gydymui, tyrimo dėl koronaviruso (COVID-19) tvarka.
Nuo trečiadienio tyrimai bus atliekami ne visiems pacientams, kaip iki šiol, o tik tiems, kurie atitiks epidemiologinius ar klinikinius kriterijus dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu.
Tai reiškia, kad tyrimai bus atliekami tiems, kurie karščiuos, kosės, jiems bus pasunkėjęs kvėpavimas, pasireikš staigus uoslės ar skonio praradimas ar susilpnėjimas, arba jie 14 dienų laikotarpyje iki pasireiškiant simptomams bus turėję artimą sąlytį su patvirtintu koronaviruso infekcijos atveju, bus dirbę ar gydęsi slaugos ar globos namuose.
Jei kartu su pacientu gydymo įstaigoje jo prižiūrėti ar slaugyti liks kitas žmogus, jei jis atitiks epidemiologinius ar klinikinius kriterijus, jam taip pat bus atliekamas koronaviruso infekcijos tyrimas. Naujoji tyrimų tvarka galios ir dienos stacionaro bei dienos chirurgijos paslaugoms.
Siekiant išvengti galimo koronaviruso plitimo, į ligoninę guldomi pacientai turės pasirašyti sutikimą būti izoliuoti atskiroje palatoje tol, kol bus gauti tyrimo rezultatai.
Pacientui nepasirašius šio sutikimo jam bus taikomas būtinasis hospitalizavimas ar būtinasis izoliavimas, t.y. pacientas bus izoliuojamas priverstinai saugant ligoninės pacientus ir medikus nuo galimo užsikrėtimo.
Nustatyta, kad jei pacientui nėra pasireiškę ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingi ligos simptomai, darbuotojai turėtų naudoti ne žemesnio kaip II lygio asmens apsaugos priemones.
Tais atvejais, kai žmogaus sveikatos būklės negalima nustatyti ar jam yra pasireiškę ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingi ligos simptomai – turi būti naudojamos ne žemesnio kaip III saugumo lygio asmens apsaugos priemonės.