Dėl COVID-19 testo vilniečiui teko atidėti amputaciją: gydytojai prisipažino, kad jaučiasi bejėgiai

2020 m. birželio 28 d. 20:27
80-metis vilnietis Michailas su gangrenuojančiu kojos pirštu negalėjo būti kuo skubiau operuojamas, nes teko laukti koronaviruso tyrimų rezultatų. Tokius tyrimus, saugantis COVID-19 išplitimo grėsmės, iki liepos 1 dienos privaloma atlikti visiems guldomiems į ligonines pacientams.
Daugiau nuotraukų (16)
Žmogaus artimieji stebėjosi išgirdę, kad COVID-19 rezultatų gali tekti laukti iki dviejų dienų. Be rezultatų, artimųjų teigimu, niekas sunkiai sergančio garbaus amžiaus vyro nesiėmė operuoti.
Pirštas pradėjo gangrenuoti
Michailas jau ne vienerius metus serga cukriniu diabetu. Dėl ligos jam išsivystė viena sudėtingiausių ir dažniausių cukrinio diabeto komplikacijų – diabetinė pėda, kai galūnė pradėjo tinti, joje atsirado žaizdos.
Vyro pėda rūpinosi jo duktė, kol vienądien pastebėjo, kad vienas pirštas ėmė juoduoti – prasidėjo gangrena.
Kaip pasakojo Michailo anūkė, buvo skubiai susisiekta su šeimos gydytoja, kuri, nors ir nenorom, išrašė siuntimą į Vilniaus miesto klinikinę ligoninę. Vyras į ligoninę buvo nuvežtas greitąja, deja, kadangi ten vietų nebuvo, pacientas su gangrenuoti pradėjusia koja išsiųstas namo.
Kitą dieną vis tik vieta atsirado ir Michailą duktė nuvežė į Vilniaus miesto klinikinę ligoninę.
Ligoninėje Michailui kelissyk pamatavo temperatūrą. Iš pradžių, anot anūkės, termometras rodė 37,2 laipsnio, matuojant dar kartą termometras parodė jau 38 laipsnius.
„Vakar seneliui paėmė tyrimą dėl koronaviruso, bet šiandien atsakymo vis dar nėra. Mama kalbėjo su gydytojais. Jie sakė, kad atsakymų gali tekti laukti ir iki dviejų dienų. O juk žmogui gangrena!
Senelis kažkodėl buvo paguldytas, kol sulauks atsakymų, į Urologijos skyrių. Kol atsakymų nėra, jo neoperuoja“, – stebėjosi ketvirtadienį Michailo anūkė.
Kitą dieną testo atsakymas vis dėlto atėjo. Jis buvo neigiamas ir vyrui visa reikalinga pagalba suteikta.
Būtinoji pagalba suteikiama, nelaukiant testo atsakymų
Kodėl susiklostė tokia situacija, portalas lrytas.lt Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktoriaus pavaduotojo ambulatorinei ir konsultacinei pagalbai Gintauto Aleknos.
– Kokia šiuo metu yra tvarka, guldant naujus pacientus į ligoninę? Kiek laiko paprastai reikia laukti COVID-19 testo rezultatų ir kas lemia laukimo trukmę?
– Vilniaus miesto klinikinė ligoninė, kaip ir kitos gydymo įstaigos, vadovaujasi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir operacijų vadovo nurodymais.
Pacientams, atvykusiems į ligoninę, imamas PGR testas ir, kol laukiama atsakymo, pacientai hospitalizuojami Izoliaciniame skyriuje, kuris mūsų ligoninėje, nuo pat ekstremalios situacijos paskelbimo pradžios, direktoriaus įsakymu, yra Urologijos skyriaus patalpose.
Ligoninėje testas yra tik paimamas ir vežamas į laboratoriją, pagal koordinuojančios tyrimus įstaigos – Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos – nurodymus.
Mūsų ligoninėje paimti tyrimai vežami į Nacionalinę sveikatos priežiūros laboratoriją, Santaros klinikų laboratoriją ar kitą įstaigą. Paprastai atsakymai gaunami per parą, bet būna, kad užtrunka ir pusantros-dvi paras.
– Kokia yra tvarka, jeigu pacientui reikia skubios pagalbos? Ar tiesa, kad ji bet kokiu atveju teikiama, nepaisant to, ar sulaukta testo rezultatų ar ne.
– Būtinoji pagalba, jei tokia tikrai reikalinga, suteikiama nelaukiant PGR testo atsakymo, tik darbuotojai, t.y. gydantis personalas, rengiasi atitinkamo lygio apsaugas ir pacientas yra izoliuojamas, patalpos dezinfekuojamos, pagal visas SAM ir Operacijų vadovo nustatytas tvarkas.
Mūsų ligoninėje, kaip ir kitose gydymo įstaigose, nuo pat priėmimo skyriaus, yra atskiriami karščiuojantys ir nekarščiuojantys pacientai, yra izoliacinis skyrius, karščiuojančių skyriai, tačiau, pagal pagalbos suteikimo svarbą, jiems yra atliekamos visos reikalingos procedūros, tyrimai ir suteikiamas gydymas.
– Kaip yra su juoduoti pradėjusia diabetine pėda? Ar tokiu atveju amputuoti galūnę reikia nedelsiant, vos žmogus patenka į ligoninę, ar galima palaukti dieną-dvi tyrimo rezultatų? Ar tokia būklė priskirtina prie skubiosios pagalbos?
– Kiekvienas atvejis yra individualus. Tai nėra skubioji pagalba, tai yra būklė, kai yra reikalinga teikti būtinąją pagalbą, būtina atlikti tyrimus ir kitas intervencijas ir sprendimus priima gydantys gydytojai.
Medikai jaučiasi bejėgiai
Tokių atvejų, kaip Michailo, kai pacientas neoperuojamas, kol nesulaukiama tyrimų atsakymų, yra ne vienas. Nors karantinas pasibaigė, ligoninėse vis dar liko gausybė apribojimų, kurie suriša medikams rankas ir jie negali kaip įmanoma greičiau suteikti savo pacientams pagalbą.
Neoficialiai pakalbėjus su skirtingų ligoninių medikais jie prisipažino, kad patys dėl esamos situacijos jaučiasi taip pat beviltiškai blogai, kaip ir jų pacientai.
Pavyzdžiui, jeigu užsipildo izoliacinės palatos, į kurias guldomi pacientai, kuriems dar neatliktas koronaviruso testas, naujų ligonių guldyti negali. Gydytojų judėjimas tarp skyrių irgi apribotas.
Ar atlikti tyrimus, spręs gydytojas
Laimė, jau greitai apribojimų sumažės. SAM penktadienį pranešė, kad nuo liepos 1 d., trečiadienio, naujai į ligonines planiniam gydymui guldomi pacientai dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19) bus tiriami kitaip.
Tyrimas PGR metodu, t. y. imant tepinėlį iš nosiaryklės, turės būti atliktas, jei jį atlikti nurodys gydantis gydytojas, ir toje ligoninėje, kur žmogus bus gydomas.
Tai reiškia, kad nebelieka prievolės išsitirti visiems, kuriems suplanuotos planinės procedūros, kaip buvo iki šiol. Taip pat pats pacientas nebegalėsi rinktis, ar tyrimą atlikti ligoninėje, ar mobiliame punkte. Tyrimas bus atliekama tik toje ligoninėje, kur žmogui suplanuotas planinis gydymas, pavyzdžiui, operacija.
Tokia tvarka numatyta sveikatos apsaugos ministro įsakyme.
gangrenakoronavirusas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.