Keturi atvejai – Vilniuje, vienas – Kėdainiuose
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus atstovė gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė portalui lrytas.lt pasakojo, kad iš 5 per parą registruotų koronaviruso atvejų 4 patvirtinti Vilniaus mieste, vienas – Kauno apskrityje, Kėdainiuose.
Du Vilniuje patvirtinti COVID-19 atvejai yra įvežtiniai. Susirgo du tos pačios šeimos nariai, grįžę iš JAV. Taigi nuo birželio 1 dienos įvežtinių atvejų Lietuvoje padaugėjo iki 24.
Taip pat COVID-19 liga nustatyta Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės darbuotojos, apie kurios užsikrėtimą pranešta penktadienį, sutuoktinis.
Dar vienas atvejis patvirtintas užsikrėtusio Santaros klinikų darbuotojo artimajam.
„Dėl Kėdainių atvejo kol kas vykdomas epidemiologinis tyrimas“, – sakė D.Razmuvienė, priminusi, kad tai – nebe pirmas pastaruoju metu Kėdainių rajone registruotas koronaviruso atvejis.
Pasveiko 1503 asmenys
Šeštadienį patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms – 1813. Sergančių žmonių skaičius – 222.
Per vakar dieną patvirtinti 5 nauji COVID-19 susirgusių žmonių atvejai.
Iki šiol mirė 78 asmenys. Iš jų 10 mirė dėl kitų priežasčių.
Pasveiko 1503 asmenys. Izoliacijoje yra 103.
Nuo birželio 1 d. įvežtinių atvejų skaičiuojama 24.
Per praėjusią parą ištirta 3925 ėminių, iš viso – 414 tūkst. 792.
Nuo liepos 1 dienos keičiasi tvarka
Sumažėjus per parą nustatomų COVID-19 atvejų kiekiui ir skambučių srautui nuspręsta trumpinti karštosios koronaviruso linijos 1808 darbą. Nuo liepos 1 dienos šiuo numeriu savanoriai skambinančiuosius konsultuos nuo 8 val. iki 20 val. kasdien.
Keičiasi ir pacientų priėmimo į ligonines tvarka. Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad nuo liepos gydytojai patys spręs, ar planiniam gydymui į ligoninę guldomą pacientą tirti dėl koronaviruso, tačiau šis tyrimas nebebus privalomas kaip iki šiol.
Kai kur stebimas COVID-19 atvejų pagausėjimas
Nors koronavirusas Lietuvoje nuslūgo, kai kuriose JAV valstijose ir Europos šalyse vėl stebimas COVID-19 atvejų pagausėjimas.
Penktadienio duomenimis, pasaulyje bendras mirčių nuo koronaviruso skaičius perkopė 488 tūkst. atvejų, o užsikrėtusiųjų – 9,5 milijono.
Parengtos rekomendacijos sergantiesiems lėtinėmis ligomis
Nors šalyje karantinas jau yra atšauktas, Lietuvos ir tarptautinės organizacijos ragina neprarasti budrumo. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentai kartu su dėstytojomis parengė patarimų rinkinį žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis. Informacinėje medžiagoje dalinamasi įžvalgomis, kaip šiai visuomenės grupei tinkamai pasirūpinti savimi koronaviruso akivaizdoje.
Dvidešimt aštuoni Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentai ir jų dėstytojos doc. dr. Lina Zabulienė ir dr. Sonata Varvuolytė, kartu su gydytojomis specialistėmis Edita Saukaityte Butvile, dr. Egle Terteliene ir Juste Latauskiene, karantino metu parengė informacinę medžiagą žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis. Savanoriai nusprendė šia informacija pasidalinti ir su visuomene.
Iniciatyvos autoriai pristato patarimų rinkinį, kuriame apžvelgiami koronaviruso požymiai, nurodomi svarbūs kontaktai, kur kreiptis susirgus ar įtarus infekciją, aptariami savirūpos sergant lėtinėmis ligomis ir sveikos gyvensenos karantino metu aspektai, įskaitant ir psichologinės savijautos gerinimą.
Patarimų rinkinio rengėjai tikina, kad ši medžiaga bus ypač aktuali žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis (arterine hipertenzija, koronarine širdies liga, širdies nepakankamumu), kvėpavimo organų ligomis (bronchine astma, lėtine obstrukcine plaučių liga), virškinimo ligomis (skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligomis, lėtinėmis kepenų ligomis), reumatinėmis ligomis, lėtinėmis inkstų ligomis, cukriniu diabetu.
Kartu specialistai pabrėžia, kad medžiaga bus naudinga ne tik sergantiesiems ir jų artimiesiems, tačiau ir studentams, gydytojams, slaugytojams ar visuomenės sveikatos specialistams, taip pat visiems, kuriems rūpi asmeninė ir visuomenės sveikata.
Medžiagos rengėjai pripažįsta, kad dėl koronaviruso iššūkio buvusi tvarka pasikeitė negrįžtamai ir visam pasauliui teks prisitaikyti gyventi naujoje realybėje. Visgi specialistai viliasi, kad visame pasaulyje vykstančios permainos mus suvienys ir paskatins dar labiau rūpintis savo, artimųjų ir nepažįstamųjų sveikata bei gerove.