Gimdymą Marijampolėje prisimena kaip košmarą: iš moters šaipėsi, dangstė delnu burną
Giedrė Balčiūtė
2020-06-23 21:01Laura (vardas pakeistas) yra viena iš moterų, kuriai teko gimdyti per patį karantiną, taigi, vienai – be vyro.
Moteris paklausė draugės rekomendacijų ir pasirinko gimdyti Marijampolės ligoninę. Draugė džiaugėsi, kad šioje ligoninėje ja buvo puikiai pasirūpinta. To tikėjosi ir Laura. Tačiau jos patirtis buvo kitokia.
Net ir praėjus porai mėnesių po gimdymo Laura negali pamiršti pažeminimo, kurį patyrė Marijampolės ligoninėje, gimdydama sūnelį.
Moteris teigė, kad akušerė ir gydytoja iš jos šaipėsi, žemino, delnais dangstė burną, o gimus pridususiam vaikui nesiteikė sielvartaujančiai mamai atsakyti, ar šis gyvas.
Kai Laura tokiu elgesiu vėliau pasiskundė Marijampolės ligoninės administracijai, pasiaiškinimuose medikės apkaltino pačią pacientę.
Pasiruošė psichologiškai būti be vyro
„Gimdžiau kovo 24 dieną. Tuo metu Lietuvoje buvo sunki padėtis dėl koronaviruso, tad į gimdyklą nebuvo įleidžiami artimi asmenys.
Labai išgyvenau, kai pasakė, kad gimdyme negalės dalyvauti vaikelio tėtis, bet tuomet dar labiau psichologiškai pasiruošiau gimdymui, nusiteikiau, kad viskas bus gerai ir man pavyks.
Labai laukiau, kol į pasaulį ateis mano sūnelis, ir, paskatinta draugės pasakojimo, kad daktarai gimdymo metu tiek ja, tiek vaikeliu puikiai pasirūpino, nusprendžiau gimdyti Marijampolės ligoninėje. Labai pasitikėjau gydytojais“, – pasakojo Laura.
Gerosios gydytojos pamaina pasibaigė
Moteris prisiminė, kad gimdymo pradžia buvo labai sklandi: ji jautė sąrėmius, bet ilgą laiką nė neskaudėjo. Laura palatoje gulėjo viena ir ruošėsi pagaliau susitikti su vaikeliu.
„Iš pat pradžių buvo ir gydytoja Lina Jucienė. Ji – puiki gydytoja ir nuoširdus jai ačiū už puikią leliuko priežiūrą, kol jis buvo pilve ir nutekant vandenims. Bet jos pamaina baigėsi ir ji išėjo. Likau palatoje laukti, kol užeis jau noras išstumti vaikelį“, – kalbėjo Laura.
Žemino ir skaudino, vadino nenormalia
Pajutusi, kad gimdymas prasidėjo, moteris pasišaukė gydytoją. Atėjo ne tik gydytoja, akušerė, bet ir dar kelios pamainos narės.
„Nuo pat pradžių, kai tik atėjo į palatą, su manimi buvo elgiamasi ir kalbama nemandagiai, lyg trukdyčiau gydytojų brangų laiką.
Iš skausmo nagais kalenau į lovos kraštą, tada gydytoja su akušere susižvalgė, pakilnojo antakius, nusišypsojo ir viena kitos paklausė, kaip aš dar pirmą vaiką sugebėjau pasigimdyti.
Akušerė nuolatos mane žemino ir skaudino savo žodžiais, kad nesistengiu gimdyt ir man nerūpi vaikas, nors buvau susikaupus gimdymui ir dariau viską, ką liepė. Ištisai sakė,kad po manęs joms reikės ausų operacijos, reikia atsinešt kopėčias, nes „tu rietiesi“.
Nesupratau, kodėl, bet buvau išvadinta nenormalia. Nesielgiau kažkaip nenormaliai. Elgiausi kaip ir kiekviena gimdyvė.
Stūmimo metu gydytoja savo rankom dengė man burną, kad nerėkčiau. Akušerė pradėjo gąsdinti, kad uždusinsiu vaiką – nebeturėjau jėgų stumti ir temo akyse“, – pasakojo Laura.
Nesakė, ar vaikas gyvas
Vaikas gimė pridusęs ir pamėlęs, nes aplink kaklą buvo apsisukusi virkštelė.
„Kadangi buvau prigąsdinta, kad uždusinau vaiką, o jis gimęs neverkė ir nekrutėjo, buvo pamėlęs, pagalvojau, jog pagimdžiau negyvą, todėl išgyvenau sūnaus netektį, garsiai verkdama ir klausdama, ar gyvas. Man nebuvo niekas atsakyta. Kai atnešė ir paguldė, supratau, kad gyvas. Galėjo nuramint iškart, kai pamatė, kad širdelė plaka.
Vėliau paklausus, ką man lašina lašinėse, taip pat nebuvo atsakyta. Ir visą naktį ligoninėje nemiegojau, nes jų žodžiai ir elgesys galvoje stovėjo.
Kuo nepatikau, aš nežinau, bet per tokį sunkų laikotarpį gydytojos privalo elgtis žmoniškai, nes gimdymas yra nelengvas darbas kiekvienai moteriai“, – įsitikinusi Laura.
Po gimdymo bijojo dėl savęs ir kūdikio
Moteris teigė, kad gimdymo metu gydytojoms nieko nesakė dėl jų elgesio, bijodama, kad šios kerštaudamos nenuskriaustų vaiko.
„Man jos pasirodė neadekvačios, beširdės gydytojos.
Kitą dieną, atėjus kitai gydytojai, prašiau ,kad paleistų namo. Jaučiausi labai nesaugi tarp tokių žmonių, bijojau ir dėl savęs, ir dėl savo vaiko.
Tačiau vaikų gydytoja buvo labai supratinga. Ji klausė manęs, kodėl noriu namo, nors vaikelis dar nepaskiepytas, tačiau aš jai neatsakiau. Tuo metu negalėjau papasakoti, nes guzas gerklėje stovėjo.
Kadangi ji pasakė, kad vaikelio nepriims į ligoninę paskiepyti dėl siaučiančio koronaviruso, sutikau palaukti kelias dienas ligoninėje su baime, kad tik neskiepytų gimdymą priėmusios gydytojos. Ačiū dievui, tai buvo kitos moterys.
Dabar mes jau namuose sveiki, laimingi ir apsupti mylinčių žmonių. Tačiau, nors ir praėjo tiek laiko, negaliu pamiršti, kaip pati laimingiausia diena mano gyvenime buvo sugadinta. Liko slogūs ir blogi prisiminimai“, – kalbėjo moteris.
Apkaltino pačią gimdyvę
Dėl gimdymą priėmusių medikių elgesio Laura Marijampolės ligoninės administracijai pateikė skundą.
Teigė sulaukusi ne kaltininkių, o tik Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėjos atsiprašymo. Gydytoja bei akušerė parašė pasiaiškinimus, persiųstus ir Laurai.
„Gydytoja ir akušerė savo pasiaiškinimuose įrašė melagingą informaciją. Dėl netinkamo savo elgesio jos apkaltino mane, kad elgiausi neadekvačiai, rėkiau ir spardžiausi, turbūt norėdamos išsaugoti darbo vietą ir supratusios, kad tokį elgesį gėda prisipažinti.
Nors taip tikrai nesielgiau. Rėkiau tik stūmimo metu iš skausmo, kaip ir visos moterys rėkia. Nesispardžiau, buvau susikaupusi į gimdymą, nes man tai buvo svarbiausia.
Savo paaiškinimuose įrašė, kad buvau neprognozuojama ir nepatyriau jokių gimdymo komplikacijų (plyšimo,kirpimo ir kraujavimo), nors plyšau viduje.
Rašė, kad dengė burną, nes per garsiai rėkiu ir garso jos netoleruoja.
Ar tokios gydytojos gali dirbti prie savęs nepajėgiančių apsiginti kūdikių ir gimdančių moterų, kurioms gimdymo metu turi būti suteiktas tiek emocinis, tiek fizinis saugumas, nežlugdomas jų pasitikėjimas, kad gali pagimdyti ir viskas bus gerai? Medikai yra tie žmonės, kuriais turime pasitikėti. Jie atsakingi už mūsų sveikatą, jų dėka mes pasveikstame, o ne esame susargdinami. Bent jau taip turėtų būti.
Gydytojai turi gerą reputaciją visuomenėje, tačiau niekada nebepasitikėsiu ir tokioms gydytojoms nepatikėsiu savo sveikatos, nes jos ne tik kad žlugdė ir traumavo gimdymo metu, bet ir sugebėjo šitaip meluoti, mane paversdamos neadekvačia.
Žinau, kad pasidalinus šia patirtimi apsaugosiu daug moterų, kad jų gimdymas bus daug gražesnis ir liks tik malonūs gimdymo prisiminimai“, – teigė Laura.
Administracija: „nesusikalbėjimas vyko iš abiejų pusių“
Paprašėme minėtąją situaciją pakomentuoti Marijampolės ligoninės administracijos atstovų.
Atsiųstame atsakyme administracijos atstovai rašė: „Ligoninės administracijai sudėtinga komentuoti situaciją, kurioje tiesiogiai nedalyvauta.
Matome, kad nesusikalbėjimas vyko iš abiejų pusių: tiek iš pacientės, tiek iš personalo.
Dėl šios situacijos iš personalo, dirbusio tą dieną, buvo paimti paaiškinimai. Jais remiantis, pacientei buvo siūloma atvykti į susitikimą ir išsiaiškinti situaciją pokalbio metu. Ji atsisakė.
Taip pat pacientei paaiškinimai buvo nusiųsti elektroniniu paštu, tačiau gydytojos ir akušerės paaiškinimai pacientei buvo netinkami.
Dėl šios susiklosčiusios situacijos su paciente telefonu keletą kartų bendravo ligoninės Ginekologijos akušerijos skyriaus vedėja, kuri atsiprašė pacientės dėl įvykusio (jei toks buvo) nesusipratimo.
Svarbiausia tai, kad naujagimis gimė sveikas, o gimdyvė nepatyrė gimdymo komplikacijų. Apgailestaujame, kad pacientei išliko neigiami prisiminimai“.